Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Katërdhjetë “motrat” e Hyjneshës në Fron People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Katërdhjetë “motrat” e Hyjneshës në Fron People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Katërdhjetë “motrat” e Hyjneshës në Fron

Shko poshtë

Katërdhjetë “motrat” e Hyjneshës në Fron Empty Katërdhjetë “motrat” e Hyjneshës në Fron

Mesazh nga Emona Sun 9 Sep 2012 - 7:52

Katërdhjetë “motrat” e Hyjneshës në Fron F1_09dardhishte-jpg1347190410
Prishtinë, 9 shtator - Pakkujt mund t’i ketë shkruar mendja se nëntoka e fshatit të njohur për dardha fsheh brenda një thesar të çmueshëm arkeologjik. Deri në ditën kur nëpër Dardhishtë, ish – Krushevc të Komunës së Obiliqit, do të kalonte një qytetar, të cilit do t’i binte në sy koka e zbuluar e një figure antropomorfe të qeramikës. Fill pas kësaj ai do të merrte rrugë për në katin e pestë të Muzeut të Kosovës. Aty gjenden zyrat e arkeologëve të Kosovës. “I kom pa do qeramidhe interesante”, do t’u kumtonte ai arkeologëve, të cilëve nuk do t’u duhej shumë kohë për të kompletuar një ekip prej 12 vetash. Fill do të dilnin në terren.

Për 25 ditë gërmime do të arrinin rezultate të hatashme. Nën drejtimin e arkeologut Luan Gashi aty janë zbuluar afro 40 figura simotra të Hyjneshës në Fron dhe figura zoomorfe, që paraqesin kafshët, shkruante të shtunën “Koha Ditore”. Por jo vetëm kaq. Afro 150 vegla pune, struktura të llaçit e eshtra kafshësh të prera në forma të ndryshme janë zbuluar aty. Bashkë përbëjnë gati 1,5 tonë qeramikë të çmueshme.

Arkeologu thotë se ato i përkasin periudhës së neolitit, periudhës së gurit, që daton diku prej 4500 deri 5500 vjet para erës sonë, ndërsa është e pranishme edhe periudha e bronzit, hekurit, antikës dhe mesjetës, e deri në periudhën moderne. Kjo, sepse në fshat ka ende shtëpi. Sipas Gashit, ky nuk është i vetmi, por në mënyrë më të qartë përmes shtresimeve dëshmon për kontinuitetin e jetës në këtë pjesë të Dardanisë antike.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi