Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje pjese lumi ne Kine behet i kuq si gjaku People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nje pjese lumi ne Kine behet i kuq si gjaku

Shko poshtë

Nje pjese lumi ne Kine behet i kuq si gjaku Empty Nje pjese lumi ne Kine behet i kuq si gjaku

Mesazh nga Emona prej Mon 10 Sep 2012 - 2:27

Nje pjese lumi ne Kine behet i kuq si gjaku Lumi-kuqNje pjese e lumit me te gjate ne Kine papritur eshte kthyer ne ngjyre te kuqe dhe zyrtaret pranojne se nuk e dine arsyen e kesaj.

Banoret e qytetit te Chongqing fillimisht dalluan qe Lumi Yangtze, kishte nje njolle qe po zmadhohej.

Megjithese uji i kuq i shndritshem ishte i perqendruar rreth Chongqing, ne qendren industriale me te madhe ne Kine, sipas raportimeve te ABC News, gjithashtu eshte raportuar edhe ne vende te ndryshme pergjate lumit.

Kerkuesve te ndryshem u duhet ende te percaktojne shkakun e ketij fenomeni, megjithate Telegraph raporton qe ekspertet e ambjentit jane duke marre ne konsiderate hipotezen e ndotjes se ambjentit si burim te mundshem per ndryshimin e ngjyres.

Nje shpjegim natyror per ujin e kuq mund te jene mikroorganizmat qe prodhojne ngjyre, dhe kjo mundesi eshte parashtruar nga Emily Stanley, nje profesoreshe ne limnologji (studimi i ujerave te brendshme) ne universitetin e Wisconsin.

"Kur uji behet i kuq, gjeja qe u shkon ne mendje shume njereve eshte boja e kuqe," - tha Stanley per Life's Little Mysteries.

"Por prape eshte mister pasi algat qe shkaktojne kete bojen e kuqe jane gje grup algash detare dhe jo nje grup te ujit te embel, pra do te ishte e pamundur qe ky fenomen te kishte kete shkak."

Megjithate ka disa raste biologjike ne te cilat uji i embel mund te kthehet ne ngjyre te kuqe, por Stanley shpjegon qe kjo vjen si pasoje e sulmit te bakterieve qe prodhojne ngjyre qe vijne kur nje trup uje ka me pak oksigjen se zakonisht.

Pasi vezhgoi disa imazhe te lumit te kuq ne Chongqing, Stanley, duke studiuar te gjitha mundesite, mendon qe arsyeja vjen nga dora e njeriut dhe jo nga natyra.

"Duket si nje fenomen i ndotjes," - tha ajo. "Trupat ujore qe jane kthyer ne gjyre te kuqe shume shpejt ne te kaluaren kane ndodhur ngaqe njerezit kane derdhur bojera ne to."

Ne fakt ky ishte edhe shpjegimi kur nje dege e nje tjeter lumi Kinez, Jian, ndryshoi ngjyre vitin e kaluar. Hetuesit zbuluan qe ishte boje qe vinte nga nje fabrike kimike qe sipas tyre prodhonte ne menyre ilegale boje te kuqe per mbeshtjelleset e fishekzjarreve.

Megjithate mund te kete edhe shpjegime te tjera qe ajo ende nuk i merr me mend.

Dhe deri ne momentin qe hetuesit te arrijne te japin nje shpjegim te besueshem dhe te bazuar ne prova, ky lume i kuq do te jete nje mister.


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje pjese lumi ne Kine behet i kuq si gjaku Empty Re: Nje pjese lumi ne Kine behet i kuq si gjaku

Mesazh nga Anakonda prej Mon 1 Oct 2012 - 17:47

E tmerrshme....te notosh mbi te te duket sikur po ecen mbi gjakun e trupit tend...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi