Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Poloni: Shtohet numri i ekzorcizmave; reviste mujore ne lidhje me ekzorcizmin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poloni: Shtohet numri i ekzorcizmave; reviste mujore ne lidhje me ekzorcizmin

Shko poshtë

 Poloni: Shtohet numri i ekzorcizmave; reviste mujore ne lidhje me ekzorcizmin Empty Poloni: Shtohet numri i ekzorcizmave; reviste mujore ne lidhje me ekzorcizmin

Mesazh nga Emona prej Thu 13 Sep 2012 - 12:32

 Poloni: Shtohet numri i ekzorcizmave; reviste mujore ne lidhje me ekzorcizmin Egsorcisti

Kohet e fundit nder te tjera duket sikur eshte shtuar edhee numri i ekzorcizmave. Sidomos ne Poloni ai ka arritur nje numer rekord.

Ne Varshave, me kete shperthim ekzorcizmash ne Poloni, prifterinjte Katolike i kane bashkuar forcat me nje botues per te lancuar ate qe ata e kane quajtur; revista e pare mujore ne bote e fokusuar ne menyre ekskluzive ne largimin e djallit.

"Rritja e numrit te ekzorcisteve nga kater ne me shume se 120 ne harkun kohor prej 15 vjetesh ne Poloni tregon shume." - Ate Aleksander Posacki, nje profesor filozofie, teologjie dhe demonolog drejtues si edhe ekzorcist u ka thene gazetareve ne Varshave ne lancimin e mujores Egzorcisti.

Ne menyre ironike ne fakt, ai i atribuoi rritjen e posedimeve demoniake ne ate qe ngelet nje prej vendeve ne Europe me te devotshme Katolike, pjeserisht nderrimit nga komunizmi ateist tek kapitalizmi i tregut ne vitin 1989.

"Kjo eshte ne mneyre jo te drejteperdrejte per shkak te ndryshimeve qe ndodhen ne sistem; kapitalizmi krijon me shume mundesi per te bere biznes ne zonen e okultizmit. Edhe leximi i fatit eshte kategorizuar si punesim qe duhet taksuar." - Posacki tha per AFP.

"Nese njerezit bene para duke perdorur ate, natyrisht qe rritet dhe demi shpirteror qe shkakton rritet gjithashtu." - tha ai, duke shtuar qe ekzorcizmi i vertete nuk pranon shperblim ne kembim.

Posacki, i cili sherben gjithashtu ne nje panel nderkombetar ekzorcistesh eksperte Katolikesh, nenvizoi ate qe ai e quajti 'pafuqi te shkollave te ndryshme te psikologjise dhe psikiatrise' kur perballeshin me sjellje ekstreme te cilat terapite e zakonshme nuk arrijne t'i kurojne.

"Posedimi vjen si rezultat i angazhimit me te keqen. Vjedhje, vrasje dhe mekate te tjera," - u tha ai gazetareve, duke shtuar qe shpirtrat e keqinj duhet te largohen duke perdorur nje guide lutjesh rituale te aprovuara nga papa polak John Paul II ne vitin 1999.

"Duart tona jane plot," - pranoi ekzorcisti tjeter dhe prifti Katolik Ate Andrzej Grefkowicz, duke treguar qe ekzorcistet kane nje liste pritje tre mujore ne Varshave.

Prifterinjte per bejne ekzorcizem punojne gjithashtu me psikiatrit ne menyre qe te mos ngaterrohet semundja mendore me posedimet.

"Une kam ftuar psikiatra ne takime kur une kam patur dyshime ne lidhje me nje ceshtje dhe shpesh ne kemi arritur te dy ne konkluzionin qe personi vuante nga semundje mendore, nga histeria dhe nuk ishte i poseduar." - tha ai.

Sipas te dy ekzorcisteve, pershkrimet te posedimin demoniak ne filmat horror jane shume te sakta.

"Manifestohet ne formen e ulerimave, bertitjeve, nervozizmit, kercenimeve," - tha Posacki.

"Ne fakt manifestimi ne formen e ngritjes ne ajer eshte me i rralle, por ka raste qe ndodh dhe ne duhet te flasim ne lidhje me te; unee kam pare me syte e mi nje gje te tille." - shtoi ai.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Poloni: Shtohet numri i ekzorcizmave; reviste mujore ne lidhje me ekzorcizmin Empty Re: Poloni: Shtohet numri i ekzorcizmave; reviste mujore ne lidhje me ekzorcizmin

Mesazh nga Anakonda prej Mon 1 Oct 2012 - 17:45

Ca nuk po ndodh e ne poloni me thon tdrejten...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi