Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
NDRYSHIMI I NDJENJAVE GJATË NJË TRAGJEDIE People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
NDRYSHIMI I NDJENJAVE GJATË NJË TRAGJEDIE People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NDRYSHIMI I NDJENJAVE GJATË NJË TRAGJEDIE

2 posters

Shko poshtë

NDRYSHIMI I NDJENJAVE GJATË NJË TRAGJEDIE Empty NDRYSHIMI I NDJENJAVE GJATË NJË TRAGJEDIE

Mesazh nga LaDescarada Fri 14 Sep 2012 - 3:55

Për të përpunuar situatën e një tragjedie njeriu duhet të kalojë nëpër disa faza. Me këto faza edhe ndjenjat dhe sjelljet e tyre ndryshojnë varësisht nga faza që gjenden. Edhe fuqia e këtyre ndjenjave dallon prej njëri-tjetrit duke u bazuar në implulsivitetin personal, te dikush vërehet më ashpër e te dikush më butë, por ato janë prezent në të dy rastet. Ja reflektimi im. Pres të vini me plotësime dhe sugjerime nëse diçka kam tejkaluar.

Çdo përjetim i hidhur kalon nëpër disa faza:
1. Faza e goditjes së papritur (shok) ~~ çka ka ndodhur?!?! e gjithë pesha e botës duket se bie mbi kokë ~~
2. Faza e mohimi ~~ nuk është e vërtetë! si ndodhi kjo??? etj ~~
3. Faza e shpresës ~~ do bëhet mirë! është vetëm e përkohshme! ~~
4. Faza e zemërimit ~~ ah çka më bëri!?!? jeta qenka e padrejtë!! kur kupton se nuk do bëhet përmirësim ashtu si dëshiron ti, fillon të ndërmarrë masa të ndryshme ~~
5. Faza e indiferentizmit ~~nuk je as pesimist e as optimist, indiferent ~~
6. Faza e pranimit ~~ ndodhi ajo e paevitueshmja dhe skam çka të bëj veç se duhet të pranoj se jeta vazhdon.

E njëjta gjë është edhe në çaste gëzimi:

1. Faza e mosbesimit ~~ nuk besoj se u realizua! Është e pamundur! ~~
2. Faza e ndjenjës së gëzimit të realizimit të dëshirës
3. Faza e paqes ~~ pranim dhe qetësi shpirtërore
4. Faza e indiferentizmit ~~ tashmë ndjenjë e njëjtë, normalizohet ndjenja e gëzimit dhe kalon në përditshmëri.
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

NDRYSHIMI I NDJENJAVE GJATË NJË TRAGJEDIE Empty Re: NDRYSHIMI I NDJENJAVE GJATË NJË TRAGJEDIE

Mesazh nga Anakonda Tue 18 Sep 2012 - 4:02

e vertet se kto i ko perjetu vet kur mvdiq babi...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi