Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët

2 posters

Shko poshtë

Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët Empty Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët

Mesazh nga T_o_n_i Fri 12 Oct 2012 - 22:12

Që kur kemi qenë të vegjël na kanë mësuar t’i lajmë dhëmbët tri herë në ditë, pas çdo vakti dhe jo për më pak se tre minuta. Filli dentar, shpëlarje e gojës, pastë dhëmbësh nga më të mirat…
Këto janë shumë të nevojshme, por nëse kujdesemi edhe për ushqimin buzëqeshja jonë do jetë më e bukur.

Shumë njerëz nuk e kuptojnë efektin e keq që kanë disa ushqime për dhëmbët e tyre. Konsumimi i rregullt i produkteve që përmbajnë acid i dëmton së tepërmi ato. Larja vepron kundër tyre, por ajo nuk i mbron gjatë gjithë kohës.

Pijet me gaz, kafeja apo edhe alkooli janë shkaktuesit kryesor të këtij problemi. Ja cilat janë disa ushqime të tjera të dëmshme për dhëmbët.

Soda: Pijet me shumë sodë nuk u bëjnë mirë dhëmbëve. Nuk ka rëndësi as ngjyra e tyre, as shija, asgjë. Konsumoni më shumë pijet pa gaz.
Pijet energjike: Pijet energjike që ju i keni shumë qejf janë ato që sjellin dëmet më të mëdha. Ato përmbajnë shumë sheqer dhe acid ascorbik. Sipas një studimi, nëse një fëmijë 14-vjeçar konsumon pije të tilla, do të dyfishojë rrezikun që dhëmbët t’i gërryhen.
Karamelet: Karamelet industriale janë shumë të ngjyrosura dhe kanë tendencë të ngjyrosin edhe gjuhën. Të rriturit i duan ndërsa fëmijët i adhurojnë. Edhe ato përmbajnë acide dhe dëmtojnë dhëmbët.
Disa lëngje frutash: Lëngu i limonit, i mollës dhe pjesës më të madhe te agrumeve. Kuptohet që ato kanë edhe shumë të mira prandaj nuk duhen eliminuar fare por duhen konsumuar me kujdes.
Uthulla: Uthulla gjendet tek disa produkte ushqimore dhe ajo shkakton probleme me dhëmbët. Tek fëmijët efekti është më negativ duke qenë se dhëmbët nuk janë aq të fortë.

Disa këshilla: Mos mbani në gojë për shumë kohë një pije me gaz. Ju nuk duhet të shpëlani gojën me atë thjesht duhet ta gëlltisni.

Pas çdo vakti shpëlani gojën ose hani një çamçakëz. Konsumoni sa më shume produkte që përmbajnë kalcium dhe hekur.

Lajini dhëmbët të paktën pas 20 minutash pasi keni mbaruar së ngrëni. Përdorni pasta dhëmbësh me shumë flor.

Kur i lani dhëmbët mos e shpëlani shumë herë gojën në mënyrë që flori të qëndrojë më shumë tek dhëmbët dhe tek goja.

Bëni shpesh kontrolle tek dentisti.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët Empty Re: Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët

Mesazh nga Anakonda Sat 13 Oct 2012 - 4:18

Lum dhembet e mia qe jan te bardha..sepse asnje qe the ti lart un nuk i perdor.. Këto ushqime dëmtojnë dhëmbët 3666372071

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi