Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cilat ushqime përkeqësojnë migrenën? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cilat ushqime përkeqësojnë migrenën? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cilat ushqime përkeqësojnë migrenën?

Shko poshtë

Cilat ushqime përkeqësojnë migrenën? Empty Cilat ushqime përkeqësojnë migrenën?

Mesazh nga Alberti Sat 9 Mar 2013 - 10:29

Cilat ushqime përkeqësojnë migrenën?

Shumë persona, që shpesh kanë probleme me dhimbje koke ose migrenë duhet të shmangin llojin e caktuar të ushqimit, i cili mund t’i bëjë dhimbjet e kokës dhe migrenën edhe më të dhimbshme dhe shpeshta.
Në përbërje të ndonjë ushqimi vjen tiramina, respektivisht derivati i aminoacidit tirozinë. Ai mund të shkaktojë tension të lartë të gjakut, dhimbje koke dhe migrenë te personat, të cilët edhe përndryshe kanë probleme me këto gjendje.
Nëse vuani shpesh nga dhimbjet e kokës ose migrena dhe keni tension të lartë të gjakut, ekspertët këshillojnë të shmangni këto ushqime:
• Mishin e tymosur dhe produktet
e mishit të thatë
• Frutat e citrusit
• Djathin e vjetër
• Salcën e sojës
• Lakra turshi
• Rrushin
• Verën e kuqe
Shkencëtarët kanë konstatuar që tiramina, e cila, vjen në përbërje të rrushit redukton veprimin e antidepresivëve të caktuar, të cilët quhen inhibitorë joselektivë të monoaminooksidazës.
Personat që pinë këta antidepresivë kanë nevojë për kujdes ë veçantë në ushqim, ndërsa ekspertët theksojnë që të mbajnë ditar të ushqimit që të përcaktojnë se në cilat ushqime janë të ndjeshëm.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi