Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh?

2 posters

Shko poshtë

 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? Empty Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh?

Mesazh nga Emona Wed 14 Dec 2011 - 7:14

 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? Dhembet-25001010

Çdo buzëqeshje e shoqëruar me një palë dhëmbë të bukur do të merrte vëmendjen e secilit, mirëpo çfarë duhet të bëjmë që të mbajmë dhëmbët sa më të shëndetshëm?



Akulli - Është e natyrshme dhe pa sheqer, kështu që ju mund të mendoni se akulli është i padëmshëm për dhëmbët tuaj.



Mirëpo ngrënia e akullit dëmton dhëmbin, plasarit dhe thyen atë.



Dhe në qoftë se irriton indet e buta atëherë do të ju shkaktoj edhe dhimbje.



Sporti - Luani futboll, Hokej, ose ndonjë sport tjetër kontaktues, mos ia fillo pa pasur mbrojtëse të dhëmbëve.



Është ajo pjesa e vogël e plastikës e cila ua mbron dhëmbët nga çfarë do aksidenti.



Shishja - Kurrë nuk është shumë herët të fillosh të kujdesesh për dhëmbë.



Për këtë arsye dhënia e shishes fëmijëve gjatë natës do t’i drejtoj dhëmbët e tyre në rrugë të gabuar.



Edhe se fëmijët mësohen që të bëjnë gjumin me shishe, gjithsesi një ves i tillë duhet të evitohet.



Hapat - Hapat kundër kollitjes, vetëm se jepen nëpër barnatore nuk do të thotë se nuk përmbajnë sheqer.



Kështu që kujdes që pas ngrënieve të tyre t’i pastroni gjithsesi dhëmbët.Lajmonline
KOMENTO:


Edituar për herë të fundit nga Emona në Wed 14 Dec 2011 - 7:31, edituar 1 herë gjithsej

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? Empty Re: Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh?

Mesazh nga Emona Wed 14 Dec 2011 - 7:16

 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? Dhembet-bardha
Info shtes per dhemb te Bardhe.
Dëshironi të keni një buzëqeshje rrezatuese dhe ende nuk dini se kush janë sekretet për të mbajtur dhëmbë të bardhë?



E gjithë kjo çështje merr zgjidhje, ndërsa studimet amerikane servilin shumë këshilla për të pasur një buzëqeshje të kristaltë.



Konsumoni sa më shumë mollë, selino, lulelakër dhe qumësht, për të forcuar zmaltin e dhëmbëve. Jo vetëm kaq, por produktet të cilat duhet ti konsumojmë pak janë kafja, çaji, pijet me përmbajtje sheqeri.



Kush dëshiron të mbajë vetëm “bardhësi”, duhet që të qëndroni larg kafes, sikurse dhe duhanit.



Mesa duket, ushqimet kanë një rol vendimtar dhe të rëndësishëm për të luftuar kariesin, për të pasur një frymëmarrje sa më të këndshme dhe për të larguar gurëzat.



Në qoftë se dëshiron të kesh dhëmbë shumë të bardhë, të nevojitet një dietë për të eliminuar grumbullimin e gurrëzave dhe pllakëzave mbi dhëmbë. Lajmonline


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? Empty Re: Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh?

Mesazh nga Anakonda Sat 28 Jan 2012 - 20:23

Mese e vertete pasi jemi shume te papergjetshem per shendetin tone.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh? Empty Re: Kur i dëmtojmë dhëmbët më shpesh?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi