Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si te lexoni shenjat e gishtave? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si te lexoni shenjat e gishtave? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te lexoni shenjat e gishtave?

2 posters

Shko poshtë

Si te lexoni shenjat e gishtave? Empty Si te lexoni shenjat e gishtave?

Mesazh nga WebMaster Sat 20 Oct 2012 - 8:01

Si te lexoni shenjat e gishtave? Images

gjithë mendojnë se tashmë do të jetë e pamundur të gjendet një keqbërës
duke menduar se nuk ka asnjë objekt që mund ta identifikojë, por, janë
ato, të padukshmet, pjesë e trupit tonë, të patrashëgueshme genetikisht.
Shenjat e gishterinjve.


ekzaminosh një gjurmë gishti duhet që çdo ekspert të ketë një valixhe
në vendin e ngjarjes, me të gjitha pajisjet e domosdoshme.“Kjo është një valixhe e pajisur me disa gjurmëkopjues, pllaka, rula
dhe pluhura të ndryshëm. Gjurmët merren me gjurmëkopjues dhe më pas
vihen në laborator për t’u vlerësuar”, tregon eksperti. Dokumenti laget
në masën 80% më një solucion të holluar të kloridit të sodës, por edhe
përdorimi i nihnidrinës ndihmon në zbulimin e gjurmëve.“Letrat kryesisht
përpunohen me nihnidrinë”, shpjegon eksperti.Kjo kuti ka ardhur nga një
vendngjarje së bashku me objektet që ishin sekuestruar nga ekspertët.
Ata do të verifikojnë gjurmët që me sy të lirë nuk shihen.


“Provat vijnë të ambalazhuara. Hapim dhe shikojmë objektet që ndodhen
brenda janë ato që ka fiksuar eksperti në vendin e ngjarjes dhe mendon
se këto objekte i ka prekur autori”, thotë eksperti.Me anë të
kompjuterit gjurma pastrohet nga papastërtitë. Një shembull të tillë na e
tregon edhe përpunimi i një letre kërcënuese nga një person i
paidentifikuar.Në një dhomë të mbyllur me anë të rrezeve blu, dritës
floureshente shfaqen e më pas fotografohen gjurmët në një qese
kanabis.Një nga ekspertët i cili bën krahasimin e gjurmëve dhe
identifikimin e saktë të tyre e njëkohësisht finalizon proçesin, nuk
mund të identifikohet hapur për shkak të pozicionit të vështirë të tij
në detyrë


.“Këto janë gjurmët e gishtave që vijnë nga personat që arrestohen dhe
ndalohen. Kopjet e tyre mbahen dhe ruhen në arkiv”, tregon ai.Të njohësh
një gjurmë minimalisht duhet që ajo të plotësojë 12 karakteristika të
veçanta që ajo të ngjasojë me pikë maksimale me një nga gjurmët e
serverit kompjuterik duke identifikuar në këtë mënyrë autorin e një
ngjarjeje.“Në anën e majtë është një gjurmë gishti e gjetur në
vendngjarje dhe nga ana tjetër është një gjurmë gishti e nxjerrë nga
sistemi, ku del një listë prej 20 personash që janë në databazë”,
shpjegon eksperti.Gjurmët e gishtave u hiqen nga sistemi kompjuterik
vetëm atyre personave që pasi janë ndaluar apo arrestuar dalin të
pafajshëm për kryerjen e një vepre penale. (tch)
Si te lexoni shenjat e gishtave? 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Si te lexoni shenjat e gishtave? 30l12rc Pytje & Përgjigje Si te lexoni shenjat e gishtave? 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te lexoni shenjat e gishtave? Empty Re: Si te lexoni shenjat e gishtave?

Mesazh nga Anakonda Sat 20 Oct 2012 - 17:38

Interesante dmth kjo sherben me pa nese kemi naj mikrob a jo?

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi