Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

+2
Anakonda
WebMaster
6 posters

Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së Empty Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

Mesazh nga WebMaster Sat 20 Oct 2012 - 23:19

Gati 90 për qind e prindërve besojnë se si papastërtitë e vogla nuk mund t’u bëjnë dëm fëmijëve, ndërsa ekspertët paralajmërojnë se pikërisht kështu transmetohen viruset dhe bakteret e rrezikshme.

Tri të katërtat e fëmijëve e pranojnë që nuk i pastrojnë duart para drekës, ka zbuluar hulumtimi i kompanisë britanike “Initial Washroom Hygiene” i kryer në 1000 prindër dhe 550 fëmijë në moshën prej shtatë deri 11 vjeç.

Gati 40 për qind e tyre nuk i pastrojnë duart me sapun pas përdorimit të WC-së, ndërsa duart e djemve kanë qenë më të papastra se të vajzave. Duart më të papastra i kanë pasur tetëvjeçarët, shkruan Daily Mail. Dy të tretat e të vegjëlve e pranojnë që rolin më të madh në të mësuarit e higjienës themelore e kanë prindërit e tyre, ndërsa rreth 90 për qind të prindërve besojnë se si fëmijët i kanë “shumë të pastër” dhe që pak papastërti nuk mund të dëmtojë, ka vërtetuar studimi. “Fakti që prindërit besojnë se si fëmijët i kanë shumë të pastër është vetvetiu alarmant.

Disa viruse dhe baktere si E.coli, streptokoku, gripi dhe noroviruset barten përmes duarve dhe mund të lënë pasoja serioze në shëndet” – ka theksuar udhëheqësi i hulumtimit, dr. Peter Barratt. Larja e rregull e duarve me ujë dhe sapun redukton rrezikun nga përhapja e viruseve dhe baktereve, ndërsa edukimi para së gjithash varet nga prindërit, detyra e të cilëve është që t’ua mësojnë fëmijëve bazat e higjienës, ka shtuar ai./bebaime/
Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së 30l12rc Pytje & Përgjigje Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së Empty Re: Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

Mesazh nga Anakonda Sun 21 Oct 2012 - 3:16

E vertet esht ndoshta ata mendojn se esht me mire qe te mos i pastrojn...edhe pse ndodh e kuderta dmth ajo qe ke then ti

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së Empty Re: Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

Mesazh nga Arabela Sun 21 Oct 2012 - 3:17

femije te keqinj,,pa lare duart te hani buke,,, :P :P jhgt]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së Empty Re: Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

Mesazh nga Ariel Tue 13 Nov 2012 - 0:28

Duhen edukuar qe te vegjel.
Sidomos pas banjos lahen duart perhere se eshte neveri.
Ato shishet e vogla me desifektant kushtojne shume lire dhe cdo njeri qe tek femijet duhet ta kete ne cante.


Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së Empty Re: Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

Mesazh nga Ailin Fri 21 Dec 2012 - 0:26

sado qe i kam akoma te vegjel i kam mesuar te lajne duart edhe dhembet...
Ailin
Ailin
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 403
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/12/2012
Mosha Mosha : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së Empty Re: Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 2 Jan 2013 - 11:29

Gjera elementare qe duhet tu mesohen qe heret...
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së Empty Re: Shumë fëmijë nuk i pastrojnë duart pas përdorimit të WC-së

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi