Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tretmani për të parandaluar rënien e flokëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tretmani për të parandaluar rënien e flokëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tretmani për të parandaluar rënien e flokëve

Shko poshtë

Tretmani për të parandaluar rënien e flokëve Empty Tretmani për të parandaluar rënien e flokëve

Mesazh nga T_o_n_i Mon 10 Dec 2012 - 23:55

Tretmani për të parandaluar rënien e flokëve

Njëra nga arsyet e rënies së flokëve është rënia me kalimin e viteve e hormonit progesteron. “Progesteroni është hormoni i parë, i cili me plakjen e femrës pakësohet, e një hormon si ky mund të merret me pilula në mënyrë që të parandalohet apo pakësohet humbja e flokëve”.
Flokët te gjinia femërore fillojnë të humbin kualitetin që në vitet e tridhjeta. Në moshën 30 vjeçe më shumë se 50% e femrave ballafaqohen me shenjat e para të dobësimit të flokëve, ndërsa që nga mosha 65 vjeçe tri të katërtat e femrave kanë flokë shumë më të hollë dhe më të rrallë sesa që kishin në rini.

Edhe pse gjenet kanë ndikim të madh në moshën kur ato fillojnë të rrallohen, ekzistojnë disa mënyra për ta shmangur këtë.

Ekspertët theksojnë se efekti i njëjtë mund të arrihet me kremra që posedojnë progesteron, që për bazë kanë sojën. Ana negative e një terapie si kjo është mungesa e studimeve shkencore që tregojnë se kjo terapi me këtë hormon mund të ndikojë në rritjen e flokëve.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi