Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim

2 posters

Shko poshtë

Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim Empty Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim

Mesazh nga T_o_n_i Thu 13 Dec 2012 - 2:05

Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim

Kush vuan nga dhimbja e shpinës, ndien lehtësim nëse e lë duhanin. Dobia e mos pirjes së cigares pasqyrohet në shtyllën kurrizore e cila lehtësohet nga dhimbjet.
Shkaqet e dhimbjes së shpinës mund të jenë të ndryshme si qëndrimi ulur gjatë, stili i jetës po edhe dëmtime të ndryshme.

Ndonëse mund të duket se nuk ka shumë lidhje, tymi i duhanit ndikon ndjeshëm në dhimbjen e shtyllës kurrizore.

Një studim i fundit i publikuar në “Journal of Bone & Joint Surgery”, tregon se ata që kanë probleme nga kolona vertebrale dhe dhimbjet e forta të shpinës kanë përmirësim të ndjeshëm nëse ndalojnë pirjen e duhanit.

Studimi i drejtuar nga Glenn R. Rechtine u bazua në një grup pacientësh me dhimbje shpine, të cilët u mbajtën nën vëzhgim për 8 muaj, ku u vu re se ata persona që hoqën dorë nga duhani patën lehtësim nga dhimbjet e shpinës, ndërsa personat që pinë duhan kishin dhimbje kronike dhe të forta shpine.

Gjatë periudhës së vëzhgimit të dyja palët si ata që pinin duhan edhe ata që nuk pinin, vijonin të merrnin medikamente, por ndryshimi ishte i ndjeshëm te ata që nuk tymosnin më.

Rechtine sqaroi se nikotina shton ndjeshëm dhimbjen, ndaj rekomandohet ndalimi i duhanit nëse dëshirohet përmirësim nga dhimbjet e shpinës.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim Empty Re: Dhimbja e shpinës, ndikimi i duhanit në shërim

Mesazh nga Xhan Thu 13 Dec 2012 - 2:20

ooo bre toni ma kpute shpirtin me kete lajm....smuj me e lonen cigaren me dit qe krryl bohem hahaahha pernime une e pi cigaren po shpina sme dhem amo rreziku kona dere haahah at'her po mu dufka me lonen duhanin
Xhan
Xhan
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4302
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi