Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjermanët punojnë materialin më të lehtë se ajri   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjermanët punojnë materialin më të lehtë se ajri   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjermanët punojnë materialin më të lehtë se ajri

Shko poshtë

Gjermanët punojnë materialin më të lehtë se ajri   Empty Gjermanët punojnë materialin më të lehtë se ajri

Mesazh nga Alberti Fri 28 Dec 2012 - 10:33

Gjermanët punojnë materialin më të lehtë se ajri   F.1228143150369_m

Shkencëtarët gjermanë në Universitetin e Kielit dhe të Fakultetit Teknik të Hamburgut, kanë zbuluar materialin më të lehtë në botë, të cilin e ka quajtur aerografit.
Një centimetër kub i aerografitit peshon vetëm 0,2 miligramë, gjë që e bën një të katërtën e masës së rekordit të mëparshëm. Ajo ka pesëmijë herë dendësi më të vogël se uji, ndërsa është gjashtë herë më i lehtë se ajri. Mbi të gjitha, aerografiti është aq i lehtë sa që është vështirë të punohet me të në laborator të rëndomtë, sepse me një lëvizje mund të shpërndahet përreth.

“Nëse doni të keni një kilogram të këtij materiali, kjo do të zinte hapësirë prej pesë metra kub... Për ta transportuar këtë sasi, duhen pesë makina”, thonë hulumtuesit.

Aerografiti paraqet një rrjetë të tubave të karbonit, secila prej të cilave ka një diametër prej rreth 15 nanometrave, të ndërlidhura në madhësi mikro dhe nano. Për shkak të lehtësisë dhe sipërfaqes të madhe, ajo do të mund të ndihmonte në ndërtimin e baterive të lehta të litiumit. Mund të gjejë përdorime edhe në ndërtimin e rrobave rezistente ndaj ujit, kompjuterë më të lehtë, për filtrime të ujit dhe ajrit, si dhe ekrane mbrojtëse për satelitët.

Kjo materie përfitohet nga kristalet e oksidit të zinkut në një furrë të veçantë, të cilat pastaj ngrohen në temperaturat deri në 900 gradë celsius.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi