Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndihma e pare dhe frymemarrja artificiale People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndihma e pare dhe frymemarrja artificiale People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndihma e pare dhe frymemarrja artificiale

Shko poshtë

Ndihma e pare dhe frymemarrja artificiale Empty Ndihma e pare dhe frymemarrja artificiale

Mesazh nga Alberti Sat 29 Dec 2012 - 12:21

Ndihma e pare dhe frymemarrja artificiale

Frymemarrja artificiale eshte konsideruar gjithmone nje nga proçeset me
themelore te ndihmes se shpejte per rastin e nje personi qe ka pesuar
pushim zemre. Por, sipas rekomandimeve te American Heart Association,
publikuar ne revisten Circulation, aplikimi i ketij proçesi tashme duhet ridimensionuar seriozisht, per te mos thene eleminuar. Flitet gjithmone per rastin kur personat qe japin ndihmen e pare nuk jane njerez te profesionit dhe si te tille mund te gabojne.
Sipas studimeve te fundit del se nuk duhet humbur kohe duke alternuar frymemarrjen me shtypjen e gjoksit, por duhet proçeduar menjehere me 100 shtypje ne minute
pa nderprerje ne qender te kafazit te kraharorit. Ne kete moment duhet
vepruar me vendosmeri e shpejtesi pa patur frike se mund te shkaktojme
ndonje dem sepse edhe po te duam nuk kemi c’te demtojme me teper. Pra, e
thene shkurt, shtypja e gjoksit me shpejtesi merr perparesi kundrejt frymemarrjes artificiale.
Nderkohe
qe Roberto Ferrari, kardiolog ne Universitetin e Ferraras dhe president
i Shoqates Europiane te kardiologjise, shkon me tej duke sugjeruar se,
per faktin qe shume prej ndalimeve te zemres shkaktohen nga fibrilacion
ventrikular, ja vlen qe para masazhit kardiak t’i japesh pacientit nje
goditje ne qender te gjoksit per te “ndezur’ perseri motorrin. Goditja
ne kete rast funksionon si nje lloj defribilatori.
Rianimacioni kardio-polmonar mund te dyfishoje shanset per mbijetese te personit qe ka pesuar pushim zemre,
por vetem nje e treta e pacienteve qe pesojne kolaps e marrin ndihmen e
pare nga ata qe kane rrotull. “Nuk mund te themi se frymemarrja
artificiale nuk vlen per asgje – thote kardilogu Ferrarri – ne duart e
nje eksperti, masazhi sherben per te pompuar gjak ne zemer dhe
frymemarrja per te oksigjenuar gjakun.”
Shpesh, ata qe duhet te japin
ndihmen e pare i kap paniku dhe humbin minuta te çmuara duke mos ditur
çfare te bejne. Here te tjera, per te bere frymemarrjen artificiale, ata
nderpresin masazhin duke e bere keshtu me pak te efektshem ate.
Ekziston gjithashtu dhe frika nga infeksione meqe shpesh pacientet jane
njerez te panjohur per ata qe duhet te japin ndihmen e pare.
Sa per dijeni duhet thene se keto procedura nuk duhen aplikuar tek nje person qe eshte mbytur ne det a liqen sepse me pare duhen çliruar mushkerite nga uji. E njejta gje vlen edhe per personat qe ju ka rene te fiket prej abuzimit me drogen. Ne keto raste eshte me mire te therrasesh urgjencen.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi