Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndihma e pare  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndihma e pare  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndihma e pare

Shko poshtë

Ndihma e pare  Empty Ndihma e pare

Mesazh nga Alberti Sat 29 Dec 2012 - 12:26

Ndihma e pare

Ndihma e pare eshte kujdesi fillestare per personin e lenduar ne vet vendin e fatkeqesise. Kujdesi perbehet nga veprimet e ndermarra me kohe dhe me kujdes, masat dhe aktivitetet me qellim qe: te ruhet jeta, te mbrohet nga lendimi i metutjeshem, te zvogelohet dhimbja dhe frika, te pengohen komplikimet e mundshme dhe te permiresohet gjendja e pergjithshme e te lenduarit.



Kujdesi zgjat prej momentit te zbulimit te te lenduarit dhe deri te momenti kur tani me nuk ka nevoje per Ndihmen e pare ose per marrjen e te lenduarit prej personave te kualifikuar per ndihme profesionale mjekesore. Si pjese integrale e promovimit te shendetit, trajnimi nda Ndihma e pare perfshin informata si te pengohen lendimet dhe semundjet dhe ketu i perfshin individet, familjet dhe bashkesite si ne perditshmerine e tyre ashtu edhe ne kushte te katastrofave.

Preventiva dhe mendja e shendoshe jane qenesore ne edukimin per Ndihmen e pare. Aplikimi i Ndihmes se pare eshte i lidhur me njohuri, shkathtesi dhe pajisje te cilat jane te thjeshta dhe te perdorshme per shfrytezim. Harmonizimi i teknikave per ruajtjen e jetes eshte faktor i cili kontribuon per rritjen e zbatimit te Ndihmes se pare.

Kryqi i Kuq i RM realizon aktivitete te shumta ne planin e edukimit dhe aftesimit per dhenien e Ndihmes se pare.

Komisioni per Ndihmen e Pare prane Kryqit te Kuq te RM ne kuader te pergaditjeve per zbatimin dhe mbajtjen e garave te ekipeve per Ndihme te pare ne te gjitha nivelet, organizon seminar instruktiv me mjeket te cilet marrin pjese ne realizimin e mesimit nga Ndihma e pare ne organizatat komunale te Kryqit te Kuq.

Ne seminar shqyrtohen supozimet ne baze te cilave punohet ne garat komunale, regjionale dhe shteterore te ekipeve per Ndihme te pare mjeksore, ne pajtim me doktrinen e aprovuar ne nivel te gjithe shtetit.

Si pjese e pandare e Ndihmes se pare eshte edhe pasqyrimi real i plageve dhe lendimeve.

Aktivitet i posacem ne planin e Ndihmes se pare eshte realizimi i programit arsimor per edukim dhe trajnim te shofereve te ardhshem per aplikimin e Ndihmes se pare ne rast te ndonje aksidenti rrugor.



pNe pjesen e edukimit nga ndihma e pare, vend te posacem ka marre edukimi nga ndihma e pare per te punesuarit ne bashkesite shoqerore politike , sektorin qeveritar, organizatat joqeveritare, organizatat punuese etj,

Kryqi i kuq i Republikes se Maqedonise, ne kete plan ka pergaditur programe te vecanta per edukimin e te punesuarve ne keto organizata.

Ne pajtim me aktivitetet programore ne Federaten Nderkombetare te Kryqit te Kuq dhe Gjysmehenes se Kuqe, Kryqi i kuq i Republikes se Maqedonise me 10 shtator e shenoi Diten boterore te ndihmes se pare.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi