Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Instant kafeja nga qeset, e dëmshme për shëndet?   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Instant kafeja nga qeset, e dëmshme për shëndet?   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Instant kafeja nga qeset, e dëmshme për shëndet?

Shko poshtë

Instant kafeja nga qeset, e dëmshme për shëndet?   Empty Instant kafeja nga qeset, e dëmshme për shëndet?

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 10:51

Instant kafeja nga qeset, e dëmshme për shëndet?

E hidhni pluhurin në filxhan, e derdhni ujin e nxehtë dhe pija është e gatshme. Por sa është e mirë për shëndet kafeja e përgatitur në këtë mënyrë?
Kafeja nga qesja është më e thjeshtë për përgatitje, por a e dini që ajo në qese përmban yndyra, sheqerna dhe aroma artificiale dhe shumë pak kafeinë?
Po, hulumtimi i Stiftung Warentest ka treguar që instant cappuccino ose kafeja me qumësht, ose ajo popullore 3 në l, përmban edhe deri 60 për qind sheqer, respektivisht deri katër kocka në dy decilitër pije. Nëse në deklarim shkruan që pluhuri përmban shurup të glukozës, laktozë ose glukozë - bëhet fjalë për sheqerin. Por aty gjenden edhe substanca të tjera, si ato që përdoren për krijimin e shkumës, pastaj aroma e vaniljes, karameles, lajthive, si dhe shurupet e aromatizuara të sheqerit. Duke përzier këta përbërës krijohet pija me shumë pak kafeinë, madje me aq pak, saqë bëhet fare e parëndësishme për organizmin tonë. Dhe pasi që shumica e njerëzve pinë kafe për të pasur vigjilencë më të lartë, në vete fusin gjithçka, vetëm jo edhe atë për çka kanë nevojë.
Kafeja e ftohtë mund të përmbajë edhe më shumë kalori, sepse përmban sasi më të madhe të yndyrave. Pasi që shumë nga pluhurat përzihen me qumësht, edhe aty ekziston kurthi, qumështi ngre vlerën kalorike të pijes dhe dëmton vitalitetin tuaj.
Si ta dini nëse ka shumë sheqer? Rregullat evropiane kërkojnë nga prodhuesit që të deklarojnë të gjithë përbërësit në deklaratë dhe t'i rendisin sipas përqindjes apo kuantitetit të tyre. Nëse në paketim sheqeri është në majë të listës, do të thotë që është - për së tepërmi. Prandaj, nëse kujdeseni për sasinë e kalorive. Shumë më sigurt është të bëni cappuccinon tuaj ose kafenë me qumësht dhe atë më së miri me kafe të zakonshme ose espresso.
/Telegrafi/

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi