Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Patëllxhan i Pjekur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Patëllxhan i Pjekur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Patëllxhan i Pjekur

2 posters

Shko poshtë

Patëllxhan i Pjekur Empty Patëllxhan i Pjekur

Mesazh nga WebMaster Mon 14 Jan 2013 - 11:39

Përbërësit për 4 persona:

* 1 kg patëllxhanë të zakonshëm
* 1 lugë salcë soje
* 1 lugë vaj susami
* 1 lugë uthull orizi
* 1 lugë xhenxhefil i freskët i grirë
* 1 thelb hudhër, e grirë
* pak salcë pikante, për shije
* qepë të njoma të grira, për zbukurim

Gatimi
1. Ngrohim furrën në 200 gradë. Pastrojmë patëllxhanët nga bishtat. I presim në rrathë.

2. I vendosim rrathët në një tavë. Në një enë përziejmë përbërësit e mbetur, përveç qepëve, dhe me një lugë e hedhim përbërjen mbi çdo fetë patëllxhani. I pjekim për rreth 10 minuta.

3. I kthejmë patëllxhanët dhe i lyejmë me salcën e mbetur. I pjekim për 10 minuta ose derisa patëllxhanët të jenë zbutur.

I zbukurojmë me qepë. I servojmë të ngrohta ose në temperaturë dhome. .

Për porcion: 57 kalori, 1 g proteina, 6g karbohidrate, 2g fibra, 4g yndyrë, 1g yndyrë e ngopur, 0 kolesterol, 228 mg kripë.
Zëvendëson: 1.1 Perime, 0.7 Yndyrë
Patëllxhan i Pjekur 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Patëllxhan i Pjekur 30l12rc Pytje & Përgjigje Patëllxhan i Pjekur 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Patëllxhan i Pjekur Empty Re: Patëllxhan i Pjekur

Mesazh nga Anakonda Thu 23 May 2013 - 3:33

Patëllxhan i Pjekur 58938Tave me patellxhane
Nga: Zonja Vjollca

Receta
400-500 gr patellxhane
3 Luge vaj ulliri
3 Kokrra qepe mesatare
4 Thelpinj hudher
2 Luge kafeje sheqer
3 Kokrra domate
80 gr djath kackavall
1 Luge gjalpe
Kripe
Piper i zi

Përgatitja

një tigan me vaj kavërdisim qepën e prerë në rrathë të holla me hudhrën
e shtypur, sheqerin, kripën dhe piperin e zi. E mbulojmë me kapak dhe e
lëmë deri sa qepa të zbutet e të bëhet e tejdukshme. Nëse është e
nevojshme shtojmë pak ujë.Presim domatet hollë.Në një tavë xhami te lyer
me gjalp, shtojme një shtresë patellxhaneshësh dhe u hedhim pak
kripë.Më pas gjysmën e qepës së kavërdisur, gjysmën e djathit kaçkavall
te grirë, një shtresë të ngjeshur mirë me domatet, mbi këto të fundit
qepën e kavërdisur qe mbeti, gjysmën tjetërtë djathit që mbeti dhe mbi të pak gjalpë. I pjekim në furrë në
temperaturë 180 gradë për rreth 20 minuta në tavën e mbuluar me letër
alumini. Më pas e heqim letrën dhe e fusim në furrë edhe për 10 min të
tjera derisa të zverdhet dhe të marrë ngjyrë në sipërfaqe.
(e.m/Vila24/BalkanWeb)
Patëllxhan i Pjekur Spacer

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi