Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
ku na myten me kto zgjedhje  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
ku na myten me kto zgjedhje  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ku na myten me kto zgjedhje

Shko poshtë

ku na myten me kto zgjedhje  Empty ku na myten me kto zgjedhje

Mesazh nga leonora nora bajrami Tue 5 Feb 2013 - 8:01

LDK-ja i kthehet reformës zgjedhore

19:52 / 5.02.2013
0 0
Lidhja Demokratike e Kosovës është e gatshme që të japë kontributin për përfundimin e reformës zgjedhore, duke i kthyer anëtarët e saj në Komisionin e krijuar për përfundimin e këtij procesi. Kreu i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Haki Demolli ka deklaruar për Telegrafin se marrëveshja për zonat zgjedhore e arritur ndërmjet liderëve partiakë është lajm i mirë për të ecur përpara. Ndërsa, Avni Zogiani nga organizata Çohu, vlerëson se puna e Komisionit është sabotuar nga vetë liderët politikë.
Partia më e madhe opozitare, LDK-ja, kah fundi i vitit të kaluar kishte tërhequr anëtarët e saj nga Komisioni, duke u arsyetuar se kryeministri Hashim Thaçi qëllimisht po zvarriste përfundimin e reformës zgjedhore. LDK pretendonte se lideri i PDK-së synonte që kështu të krijonte kushtet për të shtyrë sa më shumë mbajtjen e zgjedhjeve, të cilat duhet të mbahen brenda gjashtë muajsh që prej përfundimit të procesit të ndryshimeve kushtetuese dhe zgjedhore.

Vitin e kaluar, kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi kishte bojkotuar disa herë takimet e krerëve të partive politike, të cilët janë të obliguar që të dakordohen për çështjen e zonave, listave zgjedhore, pragut zgjedhor, e disa çështje të tjera.

Por, LDK-ja tash vlerëson se punët kanë nisur të ecin pas arritjes së marrëveshjes për një zonë të vetme zgjedhore.

Kryetari i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Haki Demolli, nga LDK-ja, ka shpjeguar se gjatë punës së bërë në komision, fillimisht tri partitë e mëdha, PDK, LDK e AAK, kanë përkrahur idenë për të pasur më shumë se një zonë zgjedhore. Por, më pas çështja ishte komplikuar për numrin e zonave.

“LDK-ja fillimisht kishte kërkuar që të ketë 26 zona zgjedhore. Por, më pas ne kemi vendosur që më mirë është të kishte vetëm një zonë, sesa gjashtë zona, siç kërkonte PDK-ja”, ka thënë Demolli.

Ndërsa, Avni Zogiani, nga organizata Çohu, ka thënë se kjo që po ndodhë me reformën zgjedhore është thjesht një mbizotërim i politikës ndaj brengave të kosovarëve për gjetjen e një sistemi zgjedhor që do të reflektojë më saktë vullnetin e tyre.

“Çfarë kuptimi ka krijimi i një komisioni për reformën zgjedhore, nëse kërkesat injorohen dhe nëse në fund vendoset nga dy liderë, ashtu siç ndodhi. Tani është e qartë pse nuk funksionon Komisioni, pasi që ka qenë i sabotuar nga vetë liderët politikë”, ka deklaruar Zogiani për Telegrafin.

Ndërkohë, Ismet Kryeziu nga KDI ka vlerësuar se përcaktimi vetëm për një zonë zgjedhore e cenon demokracinë në Kosovë.

Ai ka deklaruar për Telegrafin se ky vendim është në kundërshtim me Rezolutën e Kuvendit të Kosovës që një ndër pikat kryesore e ka krijimin e zonave zgjedhore.

“Vendimi i për zonat zgjedhore pritet të pasohet me vendimin për mbylljen e listave duke humbur peshën dhe rëndësinë e vetë Komisionit për reformë zgjedhore, i cili tashmë vetëm se do të vulosë vendimet e shefave të partive”, ka thënë Kryeziu

leonora nora bajrami
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 14
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi