Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

3 posters

Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:03

Armikut dhe erës tregoji gjoksin.
Shqipe

Armiku mbetet armik, edhe i vdekur qoftë.
I. Kadare

Me një armë të zbrazët mund ta trembësh armikun, por nuk mund ta zhdukësh.
J. Xoxa

Armikun barte në shpinë derisa të fitosh atë që kërkon nga ai.
Mahabharata

Më mirë është të njohësh armikun se mikun.
Latine

Kush ka tre armiq, së paku me njerin duhet të pajtohet.
Gjermane

Nuk është armik vetëm ai që bën një të keqe, por edhe ai që ka atë qëllim.
Ruso

Çdo njeri ka armiq.
Can****

Kur nuk ka armiq nuk ka as lavdi.
Balzaku

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:03

Njeriut shpesh i duhet edhe ajo që nuk i duhet fare.
Auerbahu

Njeriu s'është kurrgjë tjetër, veçse një varg i veprave të veta.
Heffeli

Njeriu fisnik është i qetë dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar është gjithmonë i tronditur.
Konfuçi

Nuk janë njerëz të mëdhenj ata që urrejnë njerëzit.
Vovenargu

Njerëzve u vjen e keqja shumë më tepër nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shumë më pak na dëmton ajo që s'e dimë, sesa ajo që mendojmë se e dimë.
Ruso

Në rrezik, njeriu bëhet i fortë.
Aristoteli

Disa njerëz u ngjajnë këngëve bajate, dalin shpejt nga moda.
La Rush*****o

Gjëja më e mënçur për njeriun është t'ia qëllojë se ç'mendojnë të tjerët për të.
Halifaksi

Edhe fati edhe fatkeqësia janë gjëra të shpirtit të njeriut.
Demokriti

Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtojë.
Ivanovi

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:04

Asgjë nuk mund të na bindë se arti është i pavdekshëm. Bota mund të jetojë edhe pa letërsinë. Mirëpo, më lehtë do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri

S'është fatkeqësi të jesh i njohur për keq tek njerëzit, fatkeqësi është t'i njohësh keq njerëzit.
Konfuçi

Njeriu që të shpie kah vepra e mirë është njësoj si ai që e bën.
Muhameti

Njeriun nuk e ndihmon duke i dhënë çdo ditë peshk për të ngrënë, por duke e mësuar të zërë peshk.
Kineze.

Njeriu lind i lirë, ndërsa tërë jetën është në pranga.
Ruso

Njeriu i kuptueshëm i përshtatet botës, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia përshtasë botën vetvetes.
Shou

Njerëzit që s'i kundërshtojmë kurrë janë ose ata që më së shumti i duam, ose ata që më së paku i respektojmë.
Korçe

Njerëzit janë si pjeshkat e dardhat, bëhen të ëmbla pak para se të fillojnë të prishen.
Holmsi

Njerëzit ndahen në dy llojë: të parët mendojnë e pastaj flasin e veprojnë, të dytët një herë flasin, veprojnë, e pastaj mendojnë.
Tolstoi

Njerëzit vdesin që të rrojë njerëzimi.
Bjelinski

Njeriu asnjëherë nuk është qesharak për shkak të vetisë që ka, por vetëm për shkak të asaj që dëshiron të ketë.
La Rosh

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:04

Kur flet për armikun tënd mos harro se një ditë mund t'i bëhesh mik.
Periandri

Duani armiqtë, sepse ata flasin për gabimet tuaja.
Franklini

Fakti që kemi armiq tregon qartë se kemi edhe merita.
Beme

Miqtë i zgjedhim sipas pamjes, të njohurit sipas karakterit, ndërsa armiqtë sipas mençurisë.
Uajldi

Mendimet që kanë armiqtë për ne janë më afër të vërtetës, se ato që kemi për veten.
Briani

Kushdo që hamendet është armiku im.
Bonoparti

Me të rrezikshmit janë armiqtë, për të cilët njeriu nuk mendon se duhet të ruhet prej tyre.
De Goli

Suksesi më i madh i kundërshtarit tënd është në qoftë se edhe ty të bind për atë që flet.
Parkeri

Askush të mos lavdërohet se nuk ka armiq, kjo vetëm tregon se ai nuk ka kurrfarë vlere.
Burzhari

Për armikun mos fol keq, por mendo.
Latine

Në familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze

Derrit dhe dhëndërit mjafton t'u tregosh shtëpinë vetëm një herë. Herët e tjera do ta gjenë vetë.
Spanjolle

Të gjitha familjet e lumtura janë të njëjta. Të gjitha të palumturat - në mënyra të veçanta.
Tolstoi

Lehtë është të sundosh mbretërinë, vështirë është familjen.
Kineze

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:04

S'është vështirë të bëhesh baba, por vështirë është të jesh baba.
Bushi

Ashtu si në dashuri, edhe në marrëdhëniet e fëmijëve me prindërit, më i dobët është ai që do më shumë.
Ruso

Më lehtë është të luftosh, se sa ta rritësh një fëmijë bonjak.
Gaga

Fëmija ushqehet me qumësht dhe lëvdata.
Lambi

Fëmija e parë është vazhdimësia e kukullës së fundit.
Hygo

Fëmijët janë gjykatësit tanë të ardhshëm.
Gorki

Pija që nuk të mërzitet kurrë është uji; fruti që nuk të mërzitet kurrë është fëmija.
Indiane

Shërbimi më i madh që mund t'u bëjë fëmijëve një baba është të dojë nënën e tyre.
Merime

Fëmija është libër në të cilin lexojmë dhe në të cilin duhet shkruar.
Rosegjeri

Jepini fëmijës më shumë liri: le të vrapojë, le të kërcejë, le të jetë i lirë, le të luajë dhe të argëtohet, le të mos jetë asnjëherë në qetësi.
Ruso

Fëmijët marrin grushta që u takojnë prindërve.
Italiane

Babai duhet të jetë shok dhe person i besuar, e jo tiran i fëmijëve.
Xhoberti

Fëmijët njihen me fatkeqësitë përmes njerëzve.
Bttshlari

Në ditën e lindjes sate lulëzuan të gjitha lulet e botës.
Spanjolle

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:04

Njerëzit përçmojnë atë që s'e kuptojnë.
Gëte

Njeriu i pafat, edhe kur bie në pupla, e then kokën.
Shqipe

Sa hiç është njeriu krahasuar me gjithësinë.
Çehovi

Ndoshta ligjet as që na nevojiten: njerëzve të drejtë nuk u duhen, e të këqijtë nuk mund t'i harmonizojnë.
Demosteni

Sa qetësi do të mbretëronte sikur njerëzit të thonin vetëm atë që dinë.
Çapeku

Njeriu çdoherë mund të bëjë diçka nga ajo që kanë bërë prej tij.
Sartri

Njeriu duhet të ndalet para se t'i ketë thënë të gjitha. Të shumtët i kanë thënë të gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti

Njeriu mund të jetë i drejtë për të tjerët, por asn-jëherë me veten.
Kabusi

Të të mos vijë keq nëse nuk të njohin njerëzit, por përkundrazi - që nuk i njeh ti ata.
Kineze

Njerëzit i urrejnë atë që mbjellin në ta ndjenjën e inferioritetit.
Çesterfildi

Nëse njërëzit sjellin guxim në jetë, bota do t'i vrasë ata, do t'i thyejë, prandaj edhe i vret.
Heminguei

Sikur të mund t'i bindja njerëzit të më frikësohen, me kënaqësi do t'i bindja të më duan.
Nobeli

Në mesin e ca njërëzve është përçmim të tregosh talentin.
Prevevi

Njeriu që ka shumë të flasë me veten, u largohet bisedave me të tjerët.
Berne

Asnjëherë njeriut nuk i nevojitet më shumë mënçuri, sesa atëherë kur ka punë me mendjelehtët.
Kineze

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:04

Njeri, njihe veten.
Sokrati


Unë nuk njoh asgjë më të mirë, më të harmonishme dhe më interesante se njeriun.
GorkiNjerëzit e këqij, kur janë të lumtur, bëhen të padurueshëm.
Eskili


Nëse duam të civilizojmë një njeri, së pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo


T'i kuptosh të tjerët është punë e mirë, por të kuptosh vetveten është punë edhe më e mirë.
Lao Ce


Çdo njeri, po të dëshironte të jetë i ditur sa dëshiron të jetë i bukur, injorantë në botë nuk do të kishte.
Konjuçi


Njeriu pa plan është si anija pa timonier.
Esheri


Pesimist është njeriu që nga dy të këqija zgjedh-të dyjat.
Stanislavski


Çdo gjë është njerëzore, sepse bëhet nga njeriu.
Cezari


Mendoj se përkufizimi më i mirë i njeriut është: dykëmbësh i pamiradishëm.
Dostojevski


Sjellja e njeriut është pasqyrë, ku gjithsecili tregon fytyrën e vet.
Gëte


Njeriu pa shokë si e majta pa të djathtën.
Avisebroni


Koha e tregon njeriun e ndershëm, kurse të keqin e njeh për një ditë.
Sofokliu


Njeriu dallohet sipas veprës dhe punës së vet.
Sartri


Mosha 50 vjeçare është ajo, në të cilën njerëzit bëjnë seriozisht atë që në moshën 25 vjeçare do t'i shtynte të pëlcisnin nga gazi.
Floberi


Njerëzit përçmojnë atë që s'e kuptojnë.
Gëte


Me kë të jem, në mos vetëm me njerëzit që vuajnë.
Konfiiçi


Njeriu nuk mund të bëhet çdo herë hero, por mund të bëhet njeri.
Spenseri


Njeriu është perëndi për njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu


Nuk e kupton mirë njeriun ai që s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti


Nëse njerëzit nuk kthehen asnjëherë kah të parët e tyre, nuk do të gëzohen as për trashëgimtarët e vet.
Eurke


Unë mahnitem duke folur për të vërtetën mbi njerëzit, sepse s'ka asgjë më qesharake se kjo.
Shoi


Disa njerëz mbajnë votër të madhe në shpirtin e tyre, por kurrë nuk vjen kush për t'u ngrohur në të.
Van Gogu

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:04

Unë jam së pari njeri e mandej franceze.
Monteskie


Eva dhe Adami kanë qënë origjinalë, kurse ne jemi vetëm kopje.
Zhukovski


Njeriu sa më pak ëndërron aq më pak beson.
Menkeni


Njeriu që është shumë i mirë për botën, shpesh nuk është i mirë për familjen e vet.
Mani


Lumin do ta njohësh në qoftë se noton, njeriun në qoftë se bisedon.
Eilke


Njeriu bëhet i mençur më shumë prej marrëzive të të tjerëve,sesa prej dijes së vet.
Dode


Njeriu mund të bëjë gjithçka, vetëm në qoftë se do.
Gorki


Asnjë njeri nuk mund ta kuptojë atë që nuk e ka përjetuar.
Hese


Unë ende nuk kam takuar njeri prej të cilit nuk mund të mësoj diçka.
Mirabo


Njeriu mund të ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti


Njerëzit më të shkolluar nuk janë edhe më të mençurit.
ÇoseriJanë njësoj të parrezikshëm, njerëzit e mençur dhe budallenjtë. Të rrezikshëm janë vetëm gjysmë të marrët dhe gjysmë të mençurit.
Gëte


Duhet kërkuar e mira te çdo njeri.
Sblesingeri


Njeriu është krijesë që, në esencë, është i pakënaqur me të tjerët.
Çehovi


Njerëzit duhen kur nuk njihen.
Fransi


Parajsa nuk është lart, ajo është në zemrën e njeriut.
Dali


Më shumë e dua njeriun e paarsimuar por të çiltër, se sa të arsimuar por të poshtër.
Petrarka


Askush nuk mund të të bëhet më i huaj se njeriu që ke dashur dikur.
Remarku


Roli i vërtetë i njeriut është të jetojë, e jo të ekzistojë.
Londoni


Njeriu që nuk ka vuajtur, nuk di të falë.
Tomazeu


Sa më shumë i njoh njerëzit, aq më tepër i dua kafshët.
De Goli

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:04

O, vite të lumtura. Kush nuk do edhe një herë të bëhet fëmijë!
Bajroni


Fëmija është i vetmi që përjeton botën në mënyrë të vërtetë, të gjitha të tjerat janë artificiale.
Belou


Çupëza pa kukulla është si gruaja pa fëmijë.
Hygo


Meqenëse i durojmë gabimet e miqve tanë, pse të mos i durojmë pra edhe gabimet e fëmijëve tanë.
Plutarku


A e dini cila është mënyra më e sigurt për të çuar fëmijën tuaj në fatkeqësi? Lejojeni të bëjë gjithnjë ç'dëshiron.
Ruso


Shoku më i pavlefshëm është ai, i cili, për një fjalë që ka dëgjuar për shokun e tij, nuk e do më atë.
S.Frashëri


Miku është pasuria më e madhe në jetë.
Latine


Ha me miq, por mos lidh punë me ta.
Armene


Më të çmuar janë ata miq, që nuk i njohim mirë.
Arcibe


Nuk e ke mik atë që të lavdëron, por atë që të kritikon.
Sllovene


Nevoja zbulon a ke miq apo vetëm emrat e tyre.
Publie Sir


Miqësia ndërpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi është rruga më e mirë për miqësinë.
Spenseri


Në qoftë se je rob, nuk mund të jesh mik. Në qoftë se je tiran, nuk mund të kesh miq.
Niçe


Edhe miqve duhet t'u themi të vërtetën në sy.
Can****


Fati na jep prindërit, kurse miqtë i zgjedhim vetë.
Moriaku


Miqtë janë si shalqini: për të gjetur një të mirë, duhen provuar disa.
Merime


Çdokush mund t'ju tregojë sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati


Njeriu duhet çmuar si përkah numri i armiqve që ka, ashtu edhe përkah numri i miqve.
Rishele


Më thuaj kë ke mik, se ai më tregon kush je ti.
Averçenko


Më mirë pa miq, se sa me miq të këqinj.
S.Drini


Kemi më pak miq se mendojmë, kurse më shumë sesa dimë.
Stali


Dashuria e vërtetë është e rrallë, miqësia e vërtetë është edhe më e rrallë.
Lct Rosh*****o


Fati formon miqësi, ndërsa fatkeqësia e provon
SenekaEshtë rrezik i madh t'i njohësh mirë miqtë e tu.
Uctjldi


Pa shokë dhe me shokë, njerëzit kurrë nuk janë të kënaqur.
Xhefersoni


Ai që është i sinqertë në shoqëri, nuk angazhohet të bëj miq, por të bëhet mik.
K.Simoni


Më me dëshirë do të bëhesha gjykatës në ndonjë shqyrtim mes dy armiqve të mi, se sa mes dy miqve.
Biasi

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:05

Armiku i armikut tim nuk është miku im.
Kaneti


Miku i rremë është si hija, që na ndjek vetëm derisa ndrit dielli.
Dosi


Njeriu kurrë nuk mund t'i bëhet mik ndonjë femre, nëse mund t'i bëhet dashnor.
Balzaku


Ai që imponohet në jetë shumë i afërt, nuk është gjithmonë i denjë të na bëhet mik.
Plutarku


Mik është ai që na duron me të gjitha të metat.
Latine


Plaga që shkaktohet nga miku, asnjëherë nuk shërohet.
Kineze


Ish miku është më i rrezikshëm se armiku.
Ruse


Nga alkooli mund të dehemi në fillim, nga miqtë në fund.
ZoshçenkoMik është ai njeri që ka armiq të njëjtë si ju.
Linkolni


Vetëm dora e mikut e nxjerr therrën nga zemra.
Zafari


Mikun veçan kritikoje, por në shoqëri lavdëroje.
Latine


Shpesh varrosen miqësitë, e jo miqtë.
Mirabo


Në fatkeqësinë e miqve tanë gjejmë diçka që na gëzon.
Ruso


Miqtë tuaj nuk dinë shumë gjëra, mirëpo dinë ç'të bëjnë po të jenë në vendin tuaj.
De SikaKush kërkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti


Në qoftë se ia thua ndonjë fshehtësi mikut tënd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini


Në qoftë se dëshiron ta ruash fshehtësinë prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni


Shumica e njerëzve kënaqen me inferioritetin e miqve të mirë.
Klemanso


Mua nuk më duhet miku, që pajtohet me gjithçka dhe çdo gjë e miraton me kokë, sepse këtë edhe hija ime mund ta bëjë shumë më mirë.
Plutarku


Që të ekzistojë miqësia duhet t'i besojmë njeri-tjetrit, e që të bsojmë duhet të jemi miq.
TolstoiNuk ka njeri më të rrezikshëm, se sa miku budalla.
La Fonteni


Në qoftë se para çdo shërbimi miqësor menjëherë mendon falenderimin, atëhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski


Platon je miku im apo jo? Dhe prapë më vlerëson.
Guareski


Hallet ua tregojmë vetëm miqve të mirë.
Madagaskarase


Miqësia nuk ka zëvendësim.
Sbileri


Miku duhet t'i durojë dobësitë e mikut.
Shekspiri


Miqësia duhet të jetë e pavdekshme, armiqësia e vdekshme.
Livie


Miku i të gjithëve nuk është miku i askujt.
Shopenhaueri


Eshtë keq të hetosh se nuk ke miq, atëhere kur ata vërtetë të duhen.
Plutarku


Mos ua thuaj miqve të tu atë që armiqtë e tu nuk duhet ta dinë.
Shou


Sa më shumë i duam miqtë tanë, aq më pak i miklojmë.
Molieri


Frenoni orekset tuja, o miqtë e mi, sepse edhe kështu do ta pushoni natyrën e njeriut.
DikensiPlaga që të krijon miku kurrë nuk shërohet.
Kineze


Kemi tri kategori të miqve: ata që janë indiferentë, ata që janë të pakëndshëm dhe ata që urrejmë.
Shamfori


Forca e njeriut tregohet në fatkeqësi, besnikëria e mikut në fortunë.
Kerneri


Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinë kohërat e këqija mbetesh vetëm.
Ovidi


Kam pasur miq- më vdiqën, takova të rinj- më falni.
Kafka

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:05

Nëna është drita e shtëpisë.
Shqipe


Nëna, qoftë edhe e keqe, është gjithmonë nënë.
Bethoveni


Vetëm diçka është më e bukur dhe më e mirë se femra në botë, kjo është nëna.
Shefeti


Dora që përkund djepin është ajo që rrotullon fatin e njerëzisë, sepse ajo dhe vetëm ajo e drejton jetën kah horizontet e ndritura ose të errta.
H.Stërmilli


Mashkulli ka të sigurt vetëm një dashuri- dashurinë e nënës.
Berne


Fati i ardhshëm i fëmijës çdoherë është vepër e nënës.
Bonaparti


Nëna te fëmija, zakonisht, puth më shumë veten se fëmijën.
Niçe


Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nënë nuk ka poetë, as heroj.
Gorki


Nëna e mirë nuk pyet a dëshiron, por jep.
Angleze


Nëna e të vrarit fle, por nëna e dorasit nuk ka gjumë të qetë.
Arabe


Nëna në sytë e fëmijës nuk është grua, por pishë e ndezur fanar.
Tarketi


E tërë ajo që është e bukur te njeriu është krijuar prej rrezeve të diellit dhe prej qumështit të nënës, dhe kjo na mbush me dashuri, për jetë.
Gorki


Dashurinë në tokë e krijoi nëna.
Petrctrka


Njeriu i keq është fatkeqësi e vendit të vet.
Shqipe


Lum ai që nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu


Eshtë vështirë të jesh njeri.
H.Sulejmani


Njeriu nuk ha për të rrojtur, por jeton për të ngrënë.
N.Bulka


Ashtu siç është arti i vërtetë gjithmonë i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu që bart kurdoherë mendime të reja.
Spasse


Njerëzit s'shtrojnë pyetje kur s'janë të nxitur prej dhembjes apo dashurisë.
R.Qosja

Shpeshherë njerëzit e këqij janë si qentë e dobët: po ike të sulen më keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa


Njeriu është i mrekullueshëm sa është fëmijë.
H.Sulejmani


Çdo njeri është i dhënë pas një diçkaje dhe sa më e rëndësishme të jetë ajo "diçka" sa më e madhe, aq më e çmuar është jeta e njeriut.
R.Qosja


Askush s'mund të lavdërohet se do të mund të jetonte edhe pa njerëz.
Prydoni


Bëhuni si ora e saktë, por mos u bëni si ora që çdokush t'ju kurdisë.
Pitagora


Njeriu është vetëm fëmijë më i rritur.
Drajdeni


Në zemrën e çdo njeriu fshihet luani.
Turke


Çdo gjë do përkushtuar njeriut. Vetëm jo njerëz të tjerë.
Leci


Njeriu në jetë është shpesh bagazh, të cilin e përdorin të tjerët.
Shibëli

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:05

Më mirë është të njohësh njerëzimin në përgjithësi, se sa njeriun në veçanti.
La Rosh*****o


Njeriu, në të njëjtën kohë, është turpi dhe nderi i natyrës.
Pafi


Absurde është t'i klasifikosh njerëzit në të mirë dhe të këqij. Ata janë ose intersantë ose monotonë.
Uajldi


Hidhërohem për ty, e jo kundër teje, njeri.
Jozhefi


Në qoftë se njerëzve u mirrni iluzionet, atëhere çfarë kënaqësi u mbeten?
Volteri


Njeriu është i tillë, si është shoqëria në të cilën vepron.
Euripidi


Njerëzit e ligj japin këshillat më të mira.
A.Kristi

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:05

Në botë ekzistojnë dy lioj njerëzish: inteligjentë të pafe dhe fetarë pa inteligjencë.
Aragoni


Njerëzit janë si bimët: nuk rriten mirë nëse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie


Ekzistojnë shpirtëra të fëlliqur, të brumosur nga llumi i bërllogut, të dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siç ekzistojnë edhe shpirtëra të bukur, të dashuruar pas lavdisë e virtytit.
La Bryeri


Një njeri nuk është asgjë më shumë se tjetri, nëse nuk bën diçka më shumë se ai.
Servantesi


Njeriu i përzermët është si një pemë e hijshme që bën hije të ushqen e të ngroh.
Rumune


Vlera e njeriut është kuantiteti i energjisë morale, intelektuale dhe fizike që gjenden në krahërorin e tij.
Ruizi


Njerëzit dinakë urrejnë shkencën e adhurojnë primitivizmin, kurse të mençurit këtë e shfrytëzojnë.
Bekoni


Kurrë mos i beso njeriut që flet mirë për secilin.
Xh.Kolinsi


Të jesh njeri, disi rol i vogël.
Kornadi


Preokupimi më fisnik i njeriut është njeriu.
Lesingu


Njerëzit, të gjithë janë vëllezër.
Feneloni


Njeriu është stoli në botë.
Gorki

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:05

Njeriu që nuk mendon e planifikon përpara, do t'i dalin telashe posa të kalojë prakun e derës së vet.
Konfuçi


Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka çastin e vet.
Talmudi


Një mori njerëzizh e konsiderojnë veten të sëmurë edhe pse nuk janë, e një mori tjetër e konsiderojnë veten të shëndoshë edhe pse nuk janë.
Lihtenbergu


Çdo njeri është i rendësishëm pasi vdes.
Hobsi


Njeriu mbizotëroi natyrën para se të mësonte të mbizotërojë vetveten.
Shvajceri


Njeriu që përpiqet të arrijë idealin e vet, i ngjan udhëtarit, i cili në mbrëmje hip në kodër, kur nuk është më afër yjeve, por i sheh më bukur ata.
Taneri


Në çaste të vështira lindin njerëz të mëdhenj.
HygoPerënditë caktuan që, para suksesit, njeriu të djersitet.
Hesiodi

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga An0nim Thu 21 Feb 2013 - 8:02

Ndonjëherë "gjërat" më të vogla, arrijnë të mbushin dhomën më të madhe të zemrës.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Anakonda Sun 26 May 2013 - 5:50

Kurrë mos i beso njeriut që flet mirë për secilin.
Xh.Kolinsi(shum domethenese kjo)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun Empty Re: Shprehje filozofike te ndryshme per njeriun

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi