Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

3 posters

Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 6:59

Shprehje filozofike per punen


Shfrytëzoje ditën.
Horaci


Jam tepër i moçëm për të përgojuar diç, por përherë mjaft i ri për të punuar diçka.
Gëte


Secila punë kërkon njeriun e tërë.
Komenski


Atë ditë që të jesh i kënaqur dhe i lumtur me punën tënde, mbyte veten.
Ojeti


Pa punë edhe talentët më të mëdhenj shuhen.
Tolstoi


Unë e adhuroj punën. Kështu mundem me orë, me orë t'i shikoj si punojnë të tjerët.
Tueni


Teoria dhe praktika janë femoneme që gjenden në kundërshtim të vazhdueshem. E vetmja gjë që mutid t'i bashkojë është puna.
Gëte


Ai që e merr me gjithë mend një punë që nuk sjell dobi materiale dhe i përkushtohet asaj, nuk mund ta llogarisë se do të jetë i pranuar nga bashkëkohësit.
Shopenhaueri


Njerëzit e sotëm mendojnë se puna do rregulluar në mënyrë të tillë që të sjellë sa më shumë fitim. Ky është mendimi i gabuar; sepse puna do rregulluar që t'i bëjë njerëzit fatlumë.
O.Fisheri


Puna është bazë e çdo kulture.
Gorki


Pushimi është vetëm për të vdekurit.
Angleze


Puna është mënyra më e mirë për ta bërë jetën më të bukur.
Floberi


Atë që e punon gjithmonë, punoje me mençuri dhe mendoja fundin.
Gëte


Fruti i punës është më e këndshmja e kënaqësisë.
Vovenargu

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:00

Ose puno të kesh, ose zhduku të mos jesh.
Shqipe


Punë, punë , natë e ditë që të shohim pakëz dritë.
N.Frashëri


Kush ka fjalë shumë, nuk ka punë.
Shqipe


Njeriu që vetëm për vete punon, është si një dru që pemë s'lëshon.
N.Frashëri


Bota është zile e plasaritur: ajo zizëllin por nuk tingëllon.
Gëte


Bota është teatër: vjen , shikon dhe shkon.
Kladiusi


Bota e hiçit, prej hiçit, për hiçin rrotullohet rreth qëllimit të hiçit.
Spasse

Të drejtën për çdo ndjenjë njerëzore e kanë vetëm ata që punojnë.
Çehovi


Më mirë është të punosh me njerëz që dëshirojnë diçka, sesa me ata që kanë arritur atë që kanë dashur.
Bekoni


Kur ta kryesh detyrën tënde, atëherë në sytë e tu bota do të jetë punëtori, kurse ti dhe natyra punëtorët.
Gordoni


Nëse mërzitemi gjatë punës sonë, atëherë kjo do të thotë se jemi duke punuar keq.
Lopezi


Ilaçi më i mirë i shmangies së mendimeve për vdekjen është puna.
CezariKur puna është e detyruar, jeta është robëri.
Gorki


Jemi përgjegjës për atë që punojmë, mirëpo edhe për atë që nuk punojmë.
Volteri


Shiko, mendohu, pastaj puno.
Konti

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:00

Qetësia të mbyt. I gjallë është vetëm ai që punon.
Korneji


Gjëja më e bukur në jetë është puna e përzier me dashuri.
Shileri


Eshtë i paarsyeshëm ai që punon përtej forcave të veta.
Sofokliu


Çka nuk është bërë sot, nuk është bërë nesër.
Gëte


Çdo çast i madh në historinë e njerëzimit ka qenë fitore e entuziazmit të dikujt.
Emersoni


Më së paku punojnë njerëzit që kurrë s'kanë kohë.
Lihtenbergu


Punën e njerëzve të tjerë mund ta çmojmë sipas asaj sa punojmë vetë.
RasoDëshironi të dini ç'mendojnë njerëzit? Mos i dëgjoni kurrë ç'flasin, por shikoni ç'punojnë.
Horaci


E , çka ka punuar zoti para krijimit të botës?
Beketi


Për disa puna është jashtëzakonisht e lehtë, e për disa jashtëzakonisht e rëndë.
O.Fisheri


Dy njerëz që e njohin punën e vet mund ta kryejnë shpejt, i treti sjell vetëm telashe.
Tupolev

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:00

Punët përcaktohen sipas qëllimeve: quhet e madhe ajo punë që e ka qëllimin e madh.
Çehovi


Bota është teatër ku çdokush luan rolin e vet.
Shekspiri


Në botën e të verbërve edhe qorrat bëhen mbretër.
De Vega


Të kuptosh dhe të dashurosh botën janë dy gjëra, që nuk është lehtë të harmonizohen.
HalifaksiTë shkohet paralel me botën ose të braktiset bota.
Angleze


Botën e kanë në duar dashuria dhe uria.
Gorki


Ne nuk njohim tjetër botë përveç asaj që është e hidhur, ne s’duam ndonjë botë të artë veç asaj që është shprehje e njeriut.
Gëte


Ajo që e shpie botën përpara nuk është dashuria, por dyshimi.
JustinoviShumë pak gjëra do të fillonin në botë po të shihej përfundimi.
Lesingu


Fama është diell i të vdekurve.
Balzak


Fama e njerëzve të mëdhenj do vlerësuar gjithmonë sipas mënyrës që e kanë arritur.
La Roshkurvao


Fama është e përhershme vetëm atëherë, kur zemra mund ta durojë dhe t'i hudhë kënaqësitë.
Paskali

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:00

Famën e fitojnë vetëm ata që e kanë ëndërruar përherë.
De Goli


Tragjedia e famës është se duhet të humbësh shumë kohë që të mbetesh i famshëm.
Pikaso


E tillë është fama: vjen dhe kalon. E tillë është bota: e ngre njeriun deri tek fama vetëm për të pasur për të harruar.
Petëfi


Shmangiu turpit, mirëpo mos kërko famë. Asgjë nuk është më e shtrenjtë se ajo.
Shmiti


Shkëlqimi vdes në çastin që ka lindur, kurse e thjeshta i mbetet botës trashëgim.
Gëte


Njeri i famshëm është ai, i cili tërë jetën punon për të qenë i njohur, pastaj mban syza të zeza për të mos e njohur.
V.Aleni


Fama është helm që do pirrë me doza të vogla.
Balzaku


Gëzohu që nuk të njohin.
Kempiski


Fama ta merr vetminë.
Markszi


Lehtë i harrojmë gabimet tona, në qoftë se për to nuk di askush veç nesh.
VolteriNë shah, ashtu si në jetë, i shohim gabimet tona vetëm atëherë, kur ato i shfrytëzon tjetri.
Tolstoi


Duke parë gabimet e huaja, njeriu mund t'i përmirësojë lehtë të vetat.
Haksli


Tjetrit falja shpesh gabimet, vetes asnjëherë.
Latine

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:00

Burrështetasit janë si kirurgët: gabimet e tyre janë vdekjeprurëse.
Moriaku


Gabimet e huaja janë çdoherë zbavitëse.
Zhidi


Sikur të mos kishim gabime, nuk do të kënaqeshim aq shumë me gabimet e të tjerëve.
La Rosh*****o


Më mirë të pyesim dy herë, sesa të gabojmë një herë.
Gjermane


Njeriu i madh shpesh bën gabime të mëdha.
Bjernsoni


Njerëzit e mënçur mësojnë nga gabimet e huaja, të marrët nga të vetat.
Angleze


Pranoj vetë se kam të meta të vogla, që t'i bind të tjerët se s'kam gabime të mëdha.
La RoshkurvaoMos më jepni udhëzime, unë edhe vetë di të gaboj.
Pitigrili


Ai që pranon gabimin, tregon se sot është më i mirë se dje.
NiçeGabimet janë për secilin. Vështroja gabimet, që ta njohësh ç'njeri është.
Konfaçi


Kush mahintet shumë, gabon shpesh.
Lao Ce

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:00

Koha s'vjen pas teje, ti shkon pas kohës.
N.Frashëri


Koha është aleati, shoku më i mirë i të drejtit.
Pindari


Kam çdoherë kohë të lirë, siç kanë të gjithë njerëzit, kur e dëshirojnë këtë.
Seneka


Ai që mund të presë, me kohë vjen gjithçka.
Franceze


Derisa pyesim ç'duhet filluar, koha per të filluar kalon.
Hajne


Koha është anije, që nuk e hedh kurrë spirancën.
Bullgare


Koha është si paraja, mos e humbisni, që të kini sa më shumë.
Franceze


Koha vrapon pa u kthyer prapa
LatineNjë mendim i thellë mund të kuptohet vetëm nga një njeri me ndjenjë të thellë.
Kolrixhi


Sa më i palogjikshëm të jetë mendimi, aq më e furishme fantazia.
Viko


Ai që kurrë nuk i ndërron mendimet, ndoshta edhe nuk ka fare.
Moravia


Vetëm të marrët dhe të vdekurit nuk e ndërrojnë mendimin e tyre.
Loueni


Mendimet janë si gratë: më lirë është t'i ushqesh dhjetë, sesa ta veshësh një.
Goldoni


Zbavitja është fat për ata që nuk mund të mendojnë.
BomarsheKur njerëzit kanë të njëjtin mendim, gjithmonë kam përshtypjen se jam mashtruar.
Prusti

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Alberti Thu 21 Feb 2013 - 7:01

-Utopistët janë njerëz të lumtur, sepse kurrë nuk presin t'u realizohen ëndrrat.
Renoari

-S'ka asgjë më lehtë në botë se të lcsh duhanin. Këtë e them nga përvoja, sepse deri më sot këtë e kam bërë njezet herë.
Tueni

-As vdekja s'ka doraethënie, krahasuar me ate që është e përjetshme.
Aragoni

-Nuk më intereson aspak se çfarë thonë rninistrat e mi, nëse bëjnë atë që dëshiroj unë.
Teçeri

-Kur është e fortë mendja, trupi është plot ndjenja.
Shekspiri

-Pa shpenzime as lind e as vdes njeriu.
Gorki

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Anakonda Sun 26 May 2013 - 5:51

Pushimi është vetëm për të vdekurit.
Angleze(shum e bukur kjo)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Arian 123 Sun 26 May 2013 - 5:59

Puna nuk ka rrenje por fruta te embel.
Arian 123
Arian 123
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Hamburg
Postime Postime : 2998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2012
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : Tenis,Bowling,Sport.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Anakonda Sun 26 May 2013 - 21:27

Atë ditë që të jesh i kënaqur dhe i lumtur me punën tënde, mbyte veten.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur... Empty Re: Shprehje filozofike per punen, nga njerez te njohur...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi