Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lobon për asociacionin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lobon për asociacionin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lobon për asociacionin

Shko poshtë

Lobon për asociacionin Empty Lobon për asociacionin

Mesazh nga Alberti Tue 26 Feb 2013 - 22:42

Lobon për asociacionin

Hashim Thaçi duket se beson se çështje e veriut do të mbyllet brenda pak ditësh. Të martën, kryeministri ka treguar se gjithçka finalizohet me 4 mars në Bruksel, ku të dyja palët do të arrijnë marrëveshje për krijimin e Asociacionit të komunave serbe.
Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë për “Express” se në këtë asociacion mund të përfshihen edhe komunat joveriore.

Në takimin e fundit mes Hashim Thaçit dhe Ivica Dacicit është thënë se ka pasur progres, por nuk është prezantuar ndonjë marrëveshje. As ndërmjetësuesja e takimit, Baronesha Chatherine Ashton, nuk ka treguar ndonjë marrëveshjes vetëm se ka paralajmëruar se më 4 mars do të ketë progres.

Sidoqoftë, Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka treguar se Qeveria e Kosovës synon që në Asociacionin e Komunave veriore do të futen edhe komunat e tjera në jug të Kosovës.

“Qëllimi ynë është që të gjitha komunat të jenë në asociacion”, ka thënë Kuçi për “Express”.

Ndërkohë, partitë opozitare kanë thënë se krijimi i një asociacioni të tillë është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

Madje, zyrtarët e Vetëvendosjes kanë paralajmëruar se po përgatitet bosnjizimi i Kosovës me koncesionet që janë duke u bërë në Bruksel.

Sikurse herëve të tjera, edhe të martën Presidentja Jahjaga i ka dhënë mbështetje të plotë dialogut që po zhvillohet në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Ajo theksoi se dialogu po dëshmohet si e vetmja mënyrë e suksesshme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, si dy vende fqinje, të pavarura dhe sovrane, dhe se të gjitha marrëveshjet që po arrihen janë sipas standardeve dhe normave më të larta evropiane dhe në bazë të Kushtetutës dhe të ligjeve të Republikës së Kosovës, të sovranitetit dhe të integritetit territorial dhe të ingerencave të pushtetit në të gjithë territorin e shtetit”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Ndërkohë, shefi i Qeverisë ka shkuar edhe në partinë e tij për të njoftuar për dialogun me Beogradin.

Po ashtu, zgjedhjet në katër komunat veriore pritet të mbahen më së largu në vjeshtën e këtij viti, nën organizmin e OSBE-së.

Sipas kryeministrit, në veri do të mbahen zgjedhjet e lira “sipas ligjeve të Kosovës në katër komuna në veri, me organizmin dhe menaxhimin e OSBE-së, më së largu në vjeshtë të këtij viti”.


Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi