Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vitaminë D, kundër vaginozave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vitaminë D, kundër vaginozave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vitaminë D, kundër vaginozave

Shko poshtë

Vitaminë D, kundër vaginozave Empty Vitaminë D, kundër vaginozave

Mesazh nga T_o_n_i Tue 5 Mar 2013 - 7:55

Femrat mund të qëndrojnë larg infeksioneve vaginale duke konsumuar në sasi të mjaftueshme vitaminës D.
Një studim i publikuar kohë më parë në revistën “Journal of
Nutrition”, ka treguar se niveli i ulët i vitaminës D shton rrezikun për
vaginozën bakterore, që është një infeksion i zakonshëm i organit
gjenital femëror dhe i cili mund të ketë ndikim negativ në mbarëvajtjen e
shtatzënisë.
Në studimin, ku kishin marrë pjesë rreth 500 femra,
është treguar se femrat me nivel më të vitaminës D më të ulët se 20
nmol/L ishin për 34% më të rrezikuara për ta fituar vaginozën bakterore
në krahasim me femrat ku niveli i vitaminës D është më i lartë se 80
nmol/L.
Autorët e studimit të publikuar besojnë se efekti i
fuqishëm mbrojtës i vitaminës D mbështetet në ndikimin e kësaj vitamine
në sistemin imun.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi