Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa më pak që flini aq më të sëmurë bëheni People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa më pak që flini aq më të sëmurë bëheni People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa më pak që flini aq më të sëmurë bëheni

Shko poshtë

Sa më pak që flini aq më të sëmurë bëheni Empty Sa më pak që flini aq më të sëmurë bëheni

Mesazh nga Alberti Fri 8 Mar 2013 - 5:31

Sa më pak që flini aq më të sëmurë bëheni

Sëmundjet e zemrës, diabeti dhe funksionimi i keq i trurit janë të lidhura me numrin e vogël të orëve të gjumit.
Shkencëtarët britanikë pohojnë që disa ditë me gjumë të keq mund të kenë ndikim në madh në punën e trupit të njeriut. Aktiviteti i disa qindra gjeneve është ndryshuar kur njerëzit kanë fjetur më pak se gjashtë orë në ditë gjatë shtatë ditëve.
Hulumtuesit thonë që ky hulumtim ka ndihmuar të shpjegohen të gjitha ndikimet negative të gjumit të keq te njerëzit e shëndetshëm. Sëmundjet e zemrës, diabeti dhe funksionimi i keq i trurit janë të lidhura me numrin e vogël të orëve të gjumit.
Shkencëtarët nga Universiteti në Surrey kanë analizuar gjakun e 26 vullnetarëve pasi që kanë fjetur nga dhjetë orë çdo natë gjatë një jave, ndërsa këto rezultatet i kanë krahasuar me mostrat e tyre të gjakut kur gjatë shtatë ditëve kanë fjetur më pak se gjashtë orë çdo ditë.
Në këtë ndryshim është çrregulluar puna e më shumë se 700 gjeneve në trupin e njeriut. Secili nga këto gjene mban udhëzimet për ndërtimin e proteinave. Ndryshimi i funksionimit të tyre ka çuar deri te ndryshimi i kimisë në trup, përcjell BBC.
"Ka ndodhur ndryshim dramatik në aktivitetin e shumë llojeve të ndryshme të gjeneve. Ashiqare që gjumi është shumë i rëndësishëm në ruajtjen e trupit dhe mbajtjen e funksionalitetit", ka thënë profesor Colin Smith. Smith thotë që këto ndryshime gjenetike janë shumë të shpeshta në botën e sotme, sepse shumica e njerëzve flenë shumë pak për shkak të stilit të tyre të jetesës.
Në këtë hulumtim do të vazhdojnë të punojnë shkencëtarët të cilët përpiqen të gjejnë ilaçet, të cilat do të mund të eliminoj në efektet e mungesës së gjumit. "Ne ende nuk e dimë se çfarë i shkakton saktë këto ndryshime, por shikuar teorikisht, nëse gjejmë mënyrën për të përjashtuar këtë gjë, atëherë njerëzit do të mund të funksiononin pa gjumë", ka thënë dr. Akhilesh Reddy.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi