Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si të keni mish të fortë të dhëmbëve? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si të keni mish të fortë të dhëmbëve? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si të keni mish të fortë të dhëmbëve?

Shko poshtë

Si të keni mish të fortë të dhëmbëve? Empty Si të keni mish të fortë të dhëmbëve?

Mesazh nga T_o_n_i Mon 11 Mar 2013 - 4:14

Mishi i dhëmbëve përveç që është i rëndësishëm për të ngrënit dhe për të pasur dhëmbë të shëndetshëm dhe të fortë, po ashtu i jep edhe një pamje më të bukur buzëqeshjesh tuaj.

Ju mund të keni mish më të fortë të dhëmbëve , edhe duke përfshirë disa ushqime të caktuara në dietën tuaj.

Në mesditë pini limonada dhe lëng portokalli. Ato përmbajnë vitamina që riaktivizojnë qarkullimin, duke ushqyer qelizat e mukozës së gojës dhe duke forcuar mishrat e dhëmbëve. Jo vetëm kaq, vitaminat aktivizojnë enzimat e mukozave duke krijuar një barrierë mbrojtëse ndaj mikrobeve.
Konsumo të paktën 2-3 herë në javë mish dhe peshk. Ato kanë proteina që mbajnë qelizat në formë.
Mos harro të futësh në dietën tënde karota, dardhë e mollë, të cilat janë të pasura me ujë dhe me fibra dhe i mbajnë të freskëta e të pastra mishrat e dhëmbëve.
Konsumo hera-herës ndonjë banane. Bananet përmbajnë ksititol, një lloj sheqeri që bllokon prodhimin e baktereve.
Në mëngjes konsumo kos të bërë nga qumështi i lopës ose dhisë. Kosi përmban laktobaktere (të mira), të cilat mbajnë nën kontroll bakteret e këqija të gojës.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi