Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si i infekton qelizat virusi i ri? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si i infekton qelizat virusi i ri? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si i infekton qelizat virusi i ri?

Shko poshtë

Si i infekton qelizat virusi i ri? Empty Si i infekton qelizat virusi i ri?

Mesazh nga Alberti Mon 18 Mar 2013 - 6:14

Si i infekton qelizat virusi i ri?

Shkencëtarët holandezë kanë zbuluar se koronavirusi i ri (NCoV) infekton qelizat e njeriut dhe shkakton dëmtime potencialisht vdekjeprurëse në mushkëri.
Sipas të dhënave që janë në dispozicion, NCoV nga viti i kaluar deri tani ka prekur 15 njerëz, si dhe ka marrë 9 jetë njerëzish. Në studimin e ri, të botuar në revistën profesionale mjekësore “Nature”, është konstatuar se virusi i ri hyn në organizmin e njeriut, duke shfrytëzuar proteinën e vendosur në sipërfaqe të atyre qelizave.
Fjala është për receptorin e quajtur DPP4, i cili është i rëndomtë në qelizat e pjesës së poshtme të rrugëve të frymëmarrjes, thonë shkencëtarët nga Qendra mjekësore “Erasmus”.
Sipas fjalëve të tyre, ky zbulim do ta lehtësojë punën në përfitimin e ilaçit dhe vaksinës për virusin NCoV. NCoV është i ngjashëm me viruset që shkaktojnë ftohjen dhe SARS-in.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi