Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jo kripë fëmijëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jo kripë fëmijëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jo kripë fëmijëve

Shko poshtë

Jo kripë fëmijëve Empty Jo kripë fëmijëve

Mesazh nga T_o_n_i Tue 19 Mar 2013 - 9:32

Fëmijët duhet të konsumojnë sasi minimale të kripës, për të parandaluar kështu problemet shëndetësore më vonë gjatë jetës.

Prindërit shpesh u ofrojnë fëmijëve kripë në sasi të tepruar, për t’ua bërë më të shijshëm gjellën ose çfarëdo ushqimi, por ky është një hap i gabuar, thonë ekspertët.

Pasojat e shkaktuara nga kripa e tepërt mund të mos shihen menjëherë, por ato shfaqen me kalimin e moshës dhe shtojnë gjasat për hipertension dhe sëmundjet tjera të zemrës. Përveç prirjes për sëmundje kardiovaskulare, kripa mund t’i bëjë fëmijët më obezë.

Ekspertët thonë se prindërit duhet të bëjnë një kontroll të kujdesshëm të sasisë së kripës te fëmijët e tyre, ndërsa gjatë dy viteve të para produktet ushqimore duhen ngrënë pa kripë.

Shumica e ushqimeve në përgjithësi kanë vetë kripë në përbërjen e tyre, ndaj nuk është e nevojshme teprimi me të.

Ndër produktet e pasura me kripë janë edhe ato që më së shumti konsumohen nga të vegjlit, si mishi, veza apo djathi. Kripa me kujdes duhet të konsumohet edhe te të rriturit.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi