Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjelat këndojnë me orar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjelat këndojnë me orar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjelat këndojnë me orar

2 posters

Shko poshtë

Gjelat këndojnë me orar Empty Gjelat këndojnë me orar

Mesazh nga Alberti Wed 20 Mar 2013 - 11:14

Gjelat këndojnë me orar

Është zbuluar se gjelat zotërojnë një ritëm biologjik 24 orësh. Sujoshi Shimura dhe Takashi Joshimura nga Universitetit Nagoja në Japoni kanë zhvilluar një studim rreth mënyrës së përcaktimit të kohës së këndimit të gjelit në agimin e ditës.
Gazeta Start transmeton se gjatë këtij studimi një grup gjelash janë vendosur në një dhomë të errët në të cilën ishte vendosur dhe një kamera. Megjithëse gjelat mund të këndojnë edhe në orare të tjera të ditës pjesa më e madhe e tyre kënduan në zbardhje të ditës.

Gjelat të cilët u mbajtën në dhomën e errët, pa parë dritën e diellit për dy javë rresht patën një çrregullim të orës biologjike dhe filluan të këndojnë kohë pa kohë. Pasi u mbajtën edhe dy javë të tjera gjelat e harruan fare orën biologjike dhe kështu nuk arritën të dallojnë zbardhjen e ditës.

Studimi i publikuar në revistën Current Biology ka treguar se pas katër javësh, gjelat e humbën plotësisht ritmin e tyre biologjik dhe kishin nevojë për dritë për ta rifituar atë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjelat këndojnë me orar Empty Re: Gjelat këndojnë me orar

Mesazh nga Anakonda Fri 14 Jun 2013 - 20:31

je farewww je farewww je farewww nort e matematikes nje burr qe ki8shte ca gjela o zot kendonin perher madje presori mendonte se ja benin nga innati

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi