Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dyzet për qind e inteligjencës është trashëguese People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dyzet për qind e inteligjencës është trashëguese People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dyzet për qind e inteligjencës është trashëguese

Shko poshtë

Dyzet për qind e inteligjencës është trashëguese Empty Dyzet për qind e inteligjencës është trashëguese

Mesazh nga Alberti Mon 25 Mar 2013 - 8:39

Dyzet për qind e inteligjencës është trashëguese

Në inteligjencën e përgjithshme të fëmijëve ndikon rritja, arsimi dhe faktorët e tjerë të ndryshëm, por më së shumti variacionet e trashëgueshme gjenetike nga prindërit e tyre, ka treguar studimi i madh.
Faktorët gjenetikë dukshëm përcaktojnë inteligjencën e fëmijës, veçanërisht gjenin FNBP1L4,i cili bart kodet e prindërve, ka treguar hulumtimi i Universiteti të Queensland. Në të shkencëtarët kanë analizuar mostrat e ADN-së të më shumë se 18.000 fëmijëve nga Australia, Holanda, Britania e Madhe dhe SHBA-ja në moshën prej gjashtë deri 18 vjet, dhe pastaj kanë krahasuar mostrat me rezultatet e testeve të tyre të inteligjencës (IQ).
Variacionet individuale në kodin gjenetik të fëmijës ndikojnë në rezultatet e tyre në teste, prandaj gjenet tona përcaktojnë rreth 40 për qind të inteligjencës së përgjithshme, shkruan Daily Mail.
"Këto njohuri na vijnë si rezultat i studimit më të madh në temën e inteligjencës së fëmijëve dhe janë dëshmi shtesë që gjenet janë të rëndësishme. madje edhe më të rëndësishme se edukimi për formimin e inteligjencës së fëmijës” – ka thënë udhëheqësi i studimit, profesor Beben Benyamin.
Shkencëtarët besojnë që ky zbulim mund të ketë ndikim të madh në të kuptuarit më të mirë të vështirësive mentale tek fëmijët.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi