Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Stresi shkakton inflamacionin kronik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Stresi shkakton inflamacionin kronik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stresi shkakton inflamacionin kronik

Shko poshtë

Stresi shkakton inflamacionin kronik Empty Stresi shkakton inflamacionin kronik

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 10:58

Stresi shkakton inflamacionin kronik

Inflamacioni kronik është reaksioni i trupit në traumë ose infeksion i cili mund të krijohet si pasojë e çrregullimeve dhe sëmundjeve të ndryshme.
Në hulumtim kanë marrë pjesë 34 femra të shëndetshme në moshë të pjekur. Gjatë hulumtimit disa prej tyre ishin të ekspozuara situatave stresuese, siç janë fjalimet publike dhe intervistat për punë.
Shkencëtarët kanë marrë mostrat e gjakut dhe kanë zbuluar që femrat, të cilat kanë qenë të ekspozuara ndaj situatave stresuese tregojnë nivel më të madh të proteinës C re aktive , që është shenjë i inflamacionit. Proteina C reaktive prodhohet në mëlçi kur në trup është i pranishëm inflamacioni dhe është pjesë e sistemit të imunitetit.
Edhe pse kemi qenë të informuar që stresi dobëson sistemin e imunitetit, ky është hulumtimi i parë i cili efektin e stresit në trup e ka matur në mostrën e gjakut të pjesëmarrësve. Udhëheqësja e hulumtimit, dr. Peggy Zoccola, ka deklaruar se si “inflamacioni kronik ende nuk është hulumtuar si duhet, por është dëshmuar që mundtë rrisë rrezikun nga krijimi i një vargu të sëmundjeve.”
Niveli i proteinës C re aktive ka qenë shumë më i madh te femrat që kanë qenë të ekspozuara në situata stresuese, në krahasim me ato që nuk kanë qenë. Më e keqja është që niveli i proteinës C reaktive ka vazhduar të rritet gjatë periudhës së ardhshme prej një ore.
Shkencëtarët theksojnë që stresi është i pashmangshëm, por që mund të mësohemi të përballemi metë. Ka teknika të ndryshme relaksuese (frymëmarrja e thellë, meditimi) të cilat kanë ndihmuar njerëzit nëpër gjithë botën, përcjell “Telegraph.”

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi