Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive

Shko poshtë

Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive Empty Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 10:59

Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive

Soja ka gjasa që të jetë efikase kundër kancerit të mushkërive, kanë zbuluar rezultatet e studimit të bërë në Kinë në 74.940 femra të cilat jetojnë në Shangai.

Kinezet që konsumojnë sojën në forma të ndryshme janë klasifikuar në tri grupe. Grupet janë caktuar duke u varur nga konsumimi ditor i sasisë së sojës (më se 115 gramë, më pak se 56 gramë dhe në mes të këtyre dy sasive). Gjatë përcjelljes së gjendjes shëndetësore të femrave, mes tjerash, janë diagnostikuar 444 raste të kancerit të mushkërive.
Rezultatet e para pak kohëve kanë zbuluar që në grupin e femrave të cilat më së shumti konsumojnë sojën kanë qenë 60 dhe 50 për qind të mbijetuarave pas 12 muajve, në krahasim me atë në të cilin gjenden femrat që konsumojnë pak sojë. Është e qartë megjithatë që edhe estrogjenet, hormonet e femrave, kanë rol në zhvillimin e tumorit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi