Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga

2 posters

Shko poshtë

Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga Empty Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga

Mesazh nga Alberti Wed 17 Apr 2013 - 11:34

Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga

Shkencëtarët nga qyteti i Siberisë, Taimen, kanë zbuluar një xhel shërues, që siguron shërimin e plagëve pa lënë vraga. Shkencëtarët këtij xheli ia kanë vënë emrin "lëkura e lëngshme".
Ky xhel mundëson që djegiet të shërohen tri herë më shpejt sesa kur përdoren mjetet e stome të njohura për ato qëllime. Në bazë të tij, gjenden qelizat burimore, ndërsa preparati është testuar për 14 ditë në kafshë.
Dhuruese e materies aktive të këtij preparati është pula. Nga embrioni i saj shkencëtarët kanë ndarë qelizat burimore dhe në bazë të tyre është përpunuar xheli. Preparati e pastron plagën dhe e mbulon me një mbështjellës biologjik, i cili i ndihmon organizmit që ta prodhojë indin e tij. Në këtë proces, përveç qelizave të indit lidhës, formohet edhe indi epitel.
Hulumtimet kanë zbuluar që xheli i ri mund të përdoret me rastin e shërimit të një vargu të sëmundjeve dhe lëndimeve, siç janë: plagët, ulcerat, ngrirjet...

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga Empty Re: Zbulohet xheli, i cili siguron shërimin e plagëve pa vraga

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:38

eeww eeww
thash se xhel flokesh m

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi