Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjenet, fajtor për varësinë nga duhani People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjenet, fajtor për varësinë nga duhani People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjenet, fajtor për varësinë nga duhani

Shko poshtë

Gjenet, fajtor për varësinë nga duhani Empty Gjenet, fajtor për varësinë nga duhani

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 10:59

Gjenet, fajtor për varësinë nga duhani

Gjenet, e jo vullneti i dobët, ndoshta janë arsye pse disa njerëz nuk mund ta lënë duhanin.
Shkencëtarët kanë zbuluar që variacionet gjenetike e zmadhojnë mundësinë që ndonjë person të bëhet duhanpirës i përjetshëm. Njerëzit e tillë shumë lehtë tërhiqen nga nikotina qysh në ditët e adoleshencës dhe shpejt përparojnë deri te tymosja e 20 e më shumë cigareve në ditë. Si të rritur, ata më vështirë heqin dorë nga kjo shprehi sesa personat me një gjenetikë më ndryshe.
Hulumtuesit kanë studiuar rreth një mijë banorë të Zelandës së Re prej lindjes deri në vitin e 38-të të jetës, për të vërtetuar cili prej tyre ka rrezik më të madh nga konsumimi i duhanit.
Pjesëmarrësit me profil gjenetik me rrezik më të lartë më shpesh kanë konsumuar duhan për çdo ditë, sesa të tjerët. Në vitin e 38-të ata tashmë kanë qenë duhanpirës të rregullt për vite të tëra dhe pas vetes kanë pasur disa përpjekje të pasuksesshme të lënies së duhanit.
"Rreziku gjenetik ndikon në zhvillimin e sjelljes së duhanpirësve", thotë udhëheqësi i studimit dr. Dr. Daniel Belsky, nga Universiteti Duke në Durham, në SHBA. “Tinejxherët me rrezik të lartë gjenetik Shpejt kalojnë nga provimi i cigareve në konsumim të rregullt".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi