Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore

2 posters

Shko poshtë

Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore Empty Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 11:02

Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore

Qepa e re është ushqim të cilin duhet ta hani çdo ditë. Shumë njerëzve u pengon shija dhe aroma e qepës, por kjo nuk është arsye pse nuk duhet ta konsumoni.
Ekspertët pëlqejnë ta quajnë qepë pranverore, sepse është karakteristike për këtë periudhë të vitit.
Shijen dhe aromën mund ta lehtësoni ashtu që e vendosni në sallata, perimet e preferuara, gjellët e ziera dhe në tavë.
Qepa e ere fsheh shumë përparësi shëndetësore, ndërsa konsumimi i përditshëm mund t'ju ndihmojë te:
• Ulja e nivelit të sheqerit në gjak;
• Rregullimi i nivelit të kolesterinës;
• Rregullimi i nivelit të tensionit të gjakut;
• Reduktimi i rrezikut nga krijimi i kancerit, veçanërisht kanceri i zorrës së trashë;
• Lehtësimi i inflamacioneve kronike në trup;
• Reduktimi i radikaleve të lira.
Kompozimet të cilat janë përgjegjëse për aromën dhe shijen e pakëndshme po ashtu janë përgjegjëse edhe për veçoritë shëruese të qepës.
Kuercetina është përbërësi më i njohur i qepës dhe ka veçori të fuqishme antiinflamatore. Është burim i mirë i tiaminës, vitaminës B6, acidit folik, magnezit, fosforit dhe zinkut. Është burim i shkëlqyeshëm i fibrave dietale, vitaminës A, e, K, riboflavineve, kalciumit, hekurit, kaliumit dhe manganit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore Empty Re: Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore

Mesazh nga Anakonda Thu 16 Oct 2014 - 19:27

Ekspertët pëlqejnë ta quajnë qepë pranverore, sepse është karakteristike për këtë periudhë të  vitit. Më popullore është gjatë festave të Pashkëve pas të cilave frekuenca e konsumimit të qepës së re fillon të bjerë konsiderueshëm.


Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore Empty Re: Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore

Mesazh nga Anakonda Thu 16 Oct 2014 - 19:28

Qepa e re burim i shkëlqyer i vitaminave

Qepa e re është kultivuar në kopshte kineze para 5 000 vjetësh!

Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore Images
Qepa e re është kultivuar në kopshte kineze para 5 000 vjetësh! A e keni ditur që egjiptianët e lashtë kanë konsideruar që koka e qepës së re simbolizon kozmosin?


E shikuar nga aspekti ushqyes, qepa e re paraqet kombinimin ideal të qepës dhe perimeve. Është burim i shkëlqyer i vitaminave K dhe C, dhe burim shumë i mirë i vitaminës A. Nëse recetat tuaja të zakonshme dëshironi t’i bëni më të shijshme, ju sugjerojmë që në vaj së pari të hidhni rrathë të vegjël të qepës së re. Po kështu mund ta shtoni në perime, siç është lulelakra dhe patatja.
Kërpudhat po ashtu shumë mirë kombinohen me qepën e re, edhe tek të gjitha gjellët kineze. Pasi që karakterizohet me shije më të lehtë nga të gjitha format e tjera të qepës, qepa e re në mënyrë të shkëlqyeshme kombinohet me të gjitha llojet e sallatave. Me të madhe përdoret në ushqimin oriental edhe si përbërës, edhe si dekorim.
Qepa e re është bimë jashtëzakonisht ushqyese, e cila organizmit i ofron një varg të përparësive shëndetësore. Është e pasur me vitamina dhe minerale të cilat ndihmojnë në shërimin e sëmundjeve të ndryshme. Ul nivelin e sheqerit në gjak, është aleate në luftë kundër problemeve gastrointestinale, shëron ftohjen, lehtëson tretjen dhe përshpejton qarkullimin e gjakut në organizëm.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore Empty Re: Qepa e re fsheh shumë përparësi shëndetësore

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi