Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave

2 posters

Shko poshtë

Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave Empty Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave

Mesazh nga Alberti Wed 17 Apr 2013 - 11:36

Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave

Mbajtja e një peshe të tepërt rreth barkut është i lidhur me një rritje të rrezikut të sëmundjes së veshkave, sugjeron një studim i ri.
Është e njohur tashmë se të kesh bark në “formë-molle”, në krahasim me formë-dardhe, shton rrezikun e zhvillimit të problemeve kardiovaskulare.
Ky hulumtim, në gazetën e Shoqatës Amerikane “Nephrologia”, gjeti shenja të problemeve në veshka në edhe raste të ndryshme të njerëzve me forma të barkut si një mollë.
Ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar thanë se njerëzit duhet të kujdeset më shumë për shëndetin e tyre veshkave. Hulumtimi, nga një ekip në Holandë, studioi më shumë se 300 njerëz të cilët kishin një ose peshë trupi të shëndetshme ose që ishin mbipeshë.
Ata gjetën se të paturit e një raporti të lartë bel-kofshë, shihet në ata që kishin formë molle dhe kjo është e lidhur me funksionin e ulët të veshkave, duke reduktuar nivelin e lartë të gjakut në veshka. Ky ishte rasti edhe në ata që ishin të shëndetshëm.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave Empty Re: Pesha e tepërt rreth barkut, rrezik i lartë për sëmundje të veshkave

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 19:17

me ha sa me ha veq nga barku nuk shnoshem kjo mbon shum habi

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi