Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit

2 posters

Shko poshtë

Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit Empty Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit

Mesazh nga Alberti Wed 17 Apr 2013 - 11:37

Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit

Nëse tashmë jeni duke pirë duhan, përpiquni të paktën aq sa mundeni të reduktoni rrezikun nga të sëmurit nga kanceri. Ka mënyra të ndryshme për të pastruar mushkëritë nga katrani dhe toksinat dhe kështu të reduktoni rrezikun nga shfaqja e infeksioneve.
Kanceri i mushkërive është një nga shkaqet kryesore të vdekjes nga karcinoma në botë dhe nga ai më së shumti sëmuren duhanpirësit. Për këtë arsye mjekët u rekomandojnë të gjithë duhanpirësve të lënë duhanin.
Lista e ushqimeve që mund t'ju ndihmojnë të pastroni paksa mushkëritë:

1. Misri i ëmbël
Ky ushqim përmban beta-kriptoksantinën, për të cilën pohohet që mbron mushkëritë nga karcinoma, sepse paraqet antioksidant të fortë.

2. Seleni
Ky është antioksidant i fuqishëm i cili mund të gjendet në llojet e ndryshme të peshkut si tuna, salmoni dhe merluci, por edhe në mishin e qengjit, ve dhe drithëra.

3. Qepa
Si qepa e bardhë ashtu edhe e kuqja përmbajnë kompozime me veprim antioksidativ. Qepa ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve në mes të cilave janë infeksionet dhe kanceri i mushkërive. Te personat që tashmë kanë karcinomë parandalon rritjen e qelizave të reja.

4. Xhenxhefili
Një tjetër mjet i fuqishëm për nxjerrjen e toksinave nga mushkëritë. Mund të pini çaj nga rrënja e xhenxhefilit, i cili lehtëson frymëmarrjen, ndërsa me shujta mund të hani edhe copa të xhenxhefilit.

5. Portokajtë
Përveç që janë burim i pasur i vitaminave, portokajtë po ashtu përmbajnë edhe kriptoksantinë, për të cilën tashmë u tha që ka veprim preventiv kundër kancerit të mushkërive.

6. Hithi
Kjo bimë e gjelbër është e pasur me hekur, ndërsa po ashtu është mjet shumë i dobishëm për detoksikim të mushkërive dhe luftën kundër infeksioneve.

7. Çaji nga halat e pishës
Ky çaj më së shpeshti shërben për shpëlarjen e fytit dhe gojës. Megjithatë mund jetë aleat i mirë në luftën kundër kancerit të mushkërive. Mbani mend që nuk mund të pastroni tërësisht mushkëritë nëse i konsumoni këto ushqime. Por të paktën mund të liroheni nga toksinat në një masë të caktuar.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit Empty Re: Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit

Mesazh nga Anakonda Thu 18 Jul 2013 - 20:26

Me lejoni te shpjegoj pak efektin dhe rolin qe luan duhani dhe perberesit e tij kryesore tek njeriu.
Sic e dini, Nicotina eshte perberesi kryesot i duhanit. Varesia ndaj nikotines eshte e llojeve te ndryshme, qe lidhet direkt me kushtet psikologjike te qenjes njerezore. Truri i njeriut eshte shume i ndjeshen ndaj Nicotines dhe duhani eshte nje nga percuesit kryesor te Nicotines ne tru.
Nje pires duhani i rregullt qe mund te "thithe" cigaren te pakten 10 here, dhe qe pi perafersisht 1-1 1/2 (qe eshte baraz me 30 cigare ne dite) i dergon trurit rreth 300 doza nikotine ne dite. Nkotina hyne ne klasen e drogave te quajtura psikoaktive, qe tek disa kategori njerezish mund te jete me varese sesa heroina. Sikurse edhe Kokaina dhe heroina edhe nikotina shkakton crregullime ne perberjen kimike te trurit.

Tani do te them dicka ne lidhje me lenjen e duhanit qe per shumicen e atyre qe e pine duket si nje gje e pamundur per tu realizuar. Por me deshire dhe vullnet te paster eshte nje dicka qe mund te arrihet me sukses.
Varesia ndaj Nikotines eshte shume e madhe. Dhe vendimi per te lene duhanin eshte nje vendim i rendesishem aq sa eshte nje gje shume e veshtire per tu realizuar. Disa njerez e provojne 2-3 here apo edhe me shume derisa arrijne qe perfundimisht ta lene duhanin.


Me poshte po rendis disa nga arsyet se pse duhet ta leni duhanin.

Lenja e duhanit mund te rezultoje si nje nga vendimet me te rendesishme te jetes suaj.
Nqse e leni duhanin:

*Do te jetosh me gjate dhe me mire, dmth do te kesh nje jete me pa probleme shendetsore.
*Lenja e duhanit do te zvogeloje ne maksimum rrezikun e nje ataku zemra, apo edhe kanceri.
*Nqse jeni grua shtatezene, lenja e duhanit do te rrise probabilitetin e te pasurit se nje femije te shendetshem.
*Njerezit me te cilet bashkejetoni, kryesisht femijet, do te jene shume me te shendetshme ne nje ambjent qe nuk pihet duhani.
*Gjithashtu do te kete nje ndikim edhe ne anen ekonomike.
Pese Hapat qe duhen Ndermarre per te realizuar lenjen e duhanit.

Studimet e deritanishme kane konstatuar qe nqse ndermerren keta hapa ne nje menyre te rregullt dhe aktive, do te behet e mundur lenja e duhanit dhe varesise ndaj Nikotines. Probabiliteti per nje rezultat pozitiv eshte ne rastet kur keto hapa ndermerren sebashku dhe te kombinuar me njeri-tjetrin.

1. Pergatitja morale
2. Gjej mbeshtetje, e cila duhet te jete patjeter morale dhe ne nje shkalle super te larte.
3. Mesohu me nje sjellje tjeter te vetvetes
4. Merr ilacet e dhena qe mund te te ndihmojne ne lenjen e duhanit.
5. Gjithashtu pergatite veten per situata te veshtira .
. Duhet qe patjeter ti caktosh vetes nje date ne te cilen do te fillosh perpjekjet e para per te lene duhanin. Duhet qe te hedhesh te gjitha cigaret qe ke ne shtepi apo edhe vendin e pune.
Mos te lejo qe te pihet duhat ne ambjentin ku ti jeton apo punon, dhe nqse kjo eshte e pamundur mundohu qe te rrish larg ambjenteve te tilla temptuese.
Kurajoja eshte gjithashtu nje nder faktoret kryesore ne lenjen e duhanit. Duhet qe te kesh mbeshtetjen maksimale te njerezve qe te rrethojne ne jeten e perditshme.
Mundohu qe ta mbash mendjen te zene me gjera te tjera, qofshin keto bisede me dike, nje shetitje, apo edhe te merresh me nje pune tjeter ne menyre qe te te mbaj mendjen larg duhanit.
Ne fillimet e kesaj perpjekjeje duhet qe te mundohesh te ndryshosh menyren se si ke punuar me pare, si e ke bere gjerat ne menyre qe mendja te jete larg duhanit.Dy javet e para jane shume te veshtire qe te mesohesh me nje rutine tjeter te berjes se gjerava.
Mundohu ta mbash veten te preokupuar me gjera te ndryshme.
Mundohu te konsumosh sa me teper lengje dhe fruta.
Duhet qe patjeter te jesh i rregullt ne marrjen e ilaceve ndihmese per lenjen e duhanit si:

*Bupropion SR--Mund te merret me recete nga doktori.
*Cimcakiz me permbajtje Nikotine--Mund te merret pa recete
*Inhalues nikotine--Mund te merret me recete
*Nje perbere Nikotinik qe mund te merret me ane te hundes dhe qe merrert me recete.
Nje nder pengesat kryesore qe mund te hasen gjate procesit te lenjes se duhanit kane te bejne me situata te veshtira ne rruge e siper.

Gjate procesit se lenjes se duhat, perdorimi i cdo lloj alkooholi eshte rreptesisht i ndaluar, ngaqe mund te ule probabilitetin e suksesit se lenjes se duhanit.
Duhet qe te evitohen kontaktet me njerezit qe jane konsumues te rregullt te duhanit.
Gjate procesit te lenjes se duhanit do te vini re si ndryshime fiziologjike ashtu edhe fizike, si shtim ne peshe etj. Duhet ndjekur me kujdes nje diete e shendetshme dhe aktive.
Ne situata te tilla mund te shkohet deri ne gjendje stresi dhe depresioni si reluzulta e shkeputjes se varesise ndaj Nikotines.

Disa kategori njerezish jane te keshilluar qe ne menyre te menjehershme te arrijne ne lenjen e zakonit te pirjes se duhanit, perdorimi i te cilit mund te coje ne perkeqesim te kushteve fizike dhe fiziologjike.
Ne keto kategori qe duhet patjeter ta lene duhanin bien:
*Grate shatezena apo nenat e reja (ato qe sapo kane lindur nje femije) gje e cila i ndihmon ato qe te kene nje shtatezani te shendetshme dhe pa probleme dhe qe siguron nje mbarevajtje te mire te shendetit te bebes dhe vete nenes.
*Ata te cilet shtruar ne spital per nje patollogji, gje qe shpie ne ulje te numrit te problemeve shendetsore si dhe nje sherim me te hershem dhe me te plote.
*Pacientet te cilet kane kaluar nje atak zemre, qe shpie ne ulje te rrezikshmerise se nje ataku tjeter kardiak.
* Te gjithe ata qe kane kaluar apo edhe kane kancer te mushkerive, kokes, apo edhe te qafes.
* Prinderit qe bashkejetojne me femije te vegjel, ngaqe inhalimi sekondar i tymit te duhanit eshte po aq i demshem per shendetin e njeriut sa edhe pirja direkte e duhanit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit Empty Re: Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit

Mesazh nga Anakonda Thu 18 Jul 2013 - 20:27

Dobitë nga lënia e duhanit

8 Nëntor, 2009
 
Që në 20 minutat e para të ndërprerjes së pirjes së duhanit, organizmi i njeriut fillon t’i kthehet gjendjes normale. Zemra është më mirë që në 24 orët e para, mbaresat nervore pas 48 orësh, ndërsa mushkëritë pas disa muajsh.
Pas 20 minutash shtypja e gjakut dhe pulsi bien në vlera normale, temperatura e duarve dhe këmbëve ngrihet në vlerat normale.
Pas 8 orësh përqendrimi i monoksidit të karbonit në gjak bie dhe i afrohet normales, përqendrimi i oksigjenit në gjak rritet deri në vlerën e duhur.
Pas 24 orësh zvogëlohet rreziku nga infarkti i zemrës.
Pas 48 orësh mbaresat nervore fillojnë të ripërtërihen, përmirësohet ndjenja e nuhatjes dhe shijes, të ecurit është më i lehtë.
Pas 2 javësh deri në 3 muaj përmirësohet qarkullimi i gjakut, rritet kapaciteti i mushkërive deri në 30%.
Pas një deri në nëntë muaj zvogëlohet numri i kollitjeve, tendosja e sinuseve, lodhja dhe frymëmarrja e shpejtuar, rigjenerohen qelizat e mushkërive.
Pas një viti rreziku nga sëmundjet koronare kardiovaskulare është 50% më e ulët sesa te duhanpirësit.
Tani, vendosni vetë, cigarja apo shëndeti – çfarë ka më shumë rëndësi për ju?

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit Empty Re: Pastroni mushkëritë nga tymi i duhanit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi