Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit

2 posters

Shko poshtë

Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit Empty Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit

Mesazh nga An0nim Sat 29 Jun 2013 - 1:49

Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit Mandela-480x330sh-Presidenti afrikano-jugor Nelson Mandela u shtrua në spital më 8 qershor me një infeksion në mushkëri. Për disa ditë, mjekët thanë se ai po përmirësohej, por të dielën ata njoftuan se gjendja ishte bërë kritike. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Carol Pearson foli me një specialist mbi kurimin e pacientëve të moshuar të cilëve u rikthehet infeksioni i mushkërive.
Afrikano-jugorët dhe admiruesit nga e gjithë bota shprehën keqardhjen për gjendjen e Nelson Mandelës, të cilit i atribuohet merita e transformimit të Afrikës së Jugut nga nga një regjim i pakicës së bardhë në një demokraci me larmi racore. Në Johanesburg dje njerëzit flisnin për të me emrin e tij klanor, Madiba.


“Është shumë emocionale dhe më vjen keq për fëmijët e mi. Kjo është shumë e rëndësishme për ta, që ta kuptojnë se ç’njeri ishte dhe vazhdon të jetë Madiba për të gjithë ne”.
“Ne besojmë se ka ardhur koha ta lëmë të shkojë”.
“Ne po shpresojmë që ai të jetë mirë”.


Zoti Mandela ka vuajtur nga infeksione në mushkëri gjatë 27 vjetëve burg, në regjimin e aparteidit. Infeksionet që ka pasur gjatë viteve të fundit janë pneumoni, qoftë nëse janë shkaktuar nga virus ose bakterje.


Ajo që e bën gjendjen e tij më serioze është fakti që infeksionet e shpeshta mund të dobësojnë mushkëritë e pacientit të moshuar.


Bohdan Pichurko është mjek i klinikës së Klivelandit.


“Këto bakterje janë shpesh shumë më agresive. Shpesh ato janë më rezistente ndaj antibiotikëve sepse me kalimin e viteve, të moshuarit kanë përdorur më shumë antibiotikë”.
Dr. Pichurko thotë se trajtimet për të rinjtë nuk janë gjithmonë efektive për të moshuarit.
“Sëmundje si pneumonia shkaktojnë stres për organet e tjera. Prandaj ne shqetësohemi për rëndimin e diabetit, veshkave, mëlçisë. Shumë nga këto organe keqësohen, kur përpiqemi maksimum për të trajtuar infeksionin në rrugët e frymëmarrjes”.


Megjithëse disa njerëz kanë thënë se zoti Mandela duhet të lejohet të vdesë, zoti Pichurko thotë se vendimi për të ndërprerë kurimin nuk është asnjëherë i thjeshtë.


“Vendimi më i mirë merret në bashkëpunim mes pacientit dhe mjekut. Mjeku është i detyruar nga ana etike të lërë të kuptohet se kur është i panevojshëm trajtimi mjekësor”.
Dr. Pichurko thotë se mosha është faktor, por jo edhe aq i madh. Disa njerëz janë të shëndetshëm në moshën 95 vjeçare. Të tjerë jo. Për të moshuarit është e rëndësishme që të përpiqen të parandalojnë ekspozimin ndaj viruseve, apo bakterjeve. Dhe nëse ka infeksion, duhet kujdes i mirë shëndetësor brenda 48 orësh.korieri.info/
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit Empty Re: Kurimi i pneumonisë tek të moshuarit

Mesazh nga Anakonda Sat 13 Jul 2013 - 19:17

Pneumoni në mjeksi është inflamacion i parenkimës mushkërore e shprehur në gjuhën popullore, ndezje e mushkërive. Kjo sëmundje mund të paraqitet si virale apo bakteriale. Varësishtë nga lloji bëhet edhe mjekimi i saj.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi