Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Maska te ndryshme..... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Maska te ndryshme.....

Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:53

Maske me te verdhen dhe te bardhen e vezes!

E hedh ne nje ene te verdhen e vezes,e perzien,e perhap ne lekure dhe e mban per 5 min.
Me pas e shpelan fytyren me uje te ftohte.
E verdha e vezes eshte teper ushqyese dhe natyrisht eshte natyrale.
E bardha e vezes gjithashtu mund te perdoret si maske,por me teper vlen si maske per zvogelimin e poreve.
Kjo maske perhapet ne fytyre,pune 2-3 minutash.Ne fund shpelarja behet me uje te ftohte.
Keshillohet nje here ne dy jave.



Masazh per fytyren.

Na duhet:vaj ulliri,leng limoni te fresket dhe pak kripe te bardhe te imet.

Vaji i ullirit,lengu i limonit dhe kripa perzihen bashke ne nje filxhan kafeje dhe mbahen ne frigorifer te mbuluar.Here pas here beni masazh te lehte ne fytyre duke e goditur lehte me majat e gishtave ne balle dhe ne mollezat e faqeve.
Hap,pastron dhe ushqen poret e fytyres.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:54

Maske me patate per rrathet e zinj te syve.

Pastroni nje patate dhe prijeni ne feta shume te holla.Shtrojini fetat ne sy dhe lerini rreth 10 min.Me pas hiqini dhe shpelani fytyren.

Krem pastrues per fytyren.

Nevojiten:

1 kastravec(me lekure te prere holle)
1/8 patate(me lekure te prere holle)
1 luge sode buke
1 kokerr veze
1 filxhan kos

Pergatitja

Hidhni ne makineri grirese pataten dhe kastravecin.Shtoni soden dhe vezen dhe vazhdoni perzierjen.Me pas hidhni kosin.Nese keni lekure te yndyrshme,shtoni 2 luge kafeje leng limoni.Kremi ruhet ne frigorifer per dy dite.

Si perdoret

Shtrojeni ne nje pambuk ose pecete te paster dhe pastroni me te fytyren.Me pas hiqeni dhe shpelani fytyren.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:54

Maska per lekuren rreth syve.


Dy luge djathi jo me yndyre te perzihen me nje luge caj te zi.Ketu shtohen dhe 3 pika leng limoni.Ne kete tretesire te zhyten dy copa pambuk dhe te mbahen mbi kapake te syve per 20 minuta.
Pastaj duhet te shperlahen me uje te vaket.


Maska nga qumeshti dhe kamomili(per te gjitha llojet e fytyres)


Nje grusht lulesh kamomili te pervelohen me 100 ml qumesht dhe te lihen te qendrojne 20 min.Te kullohen,perseri te nxehen edhe pak dhe te shtohet edhe nje luge humus pluhur dhe gjysme luge mjalte.
Te vihet ne fytyre dhe dekolte,te mbahet 15 min.
Te shpelahet me uje te ftohte.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:54

Maska per fytyre te yndyrshme

1 te bardhe veze
1 luge gjelle leng karrote
2 luge miell

I perzien mire te gjitha keto,dhe masen e fituar e shperndan ne fytyre,,e len te qendroje 20 min,pastaj fytyren e shpelan me uje te nxehte.


Maska nga vezet(per lekure me te bute)

1 te bardhe veze
2 luge miell
1 luge mjalt

Se pari perzihet e bardha e vezes e pastaj i shtohet mjalti e pastaj mielli.Maska e fituar shperndahet neper fytyre dhe e len te qendroje derisa te thahet.Pastaj fytyra shpelahet me uje te nxehte.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:55

Kur jane shfaqur rrudhat e para

1 e bardhe veze
1 luge mjalt te shkrire
1 lug kafeje leng limoni
2 luge kafeje miell nga kokrra fasule(fasule te shtypura)

Rrihet e bardha e vezes,hidhet mjalti dhe mielli i fasules.Perzihen mire dhe ne fund hedhim lengun e limonit.Mbahet ne fytyre per 20 min.Shpelahet fytyra me uje te vaket pastaj me uje te ftohte.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:55

Maske me banane(per fytyre te yndyrshme)

1 banane e pjekur dhe e shtypyr
1 lug kafeje kos natyral
1 luge kafeje leng limoni

Pasi te jene perzier te gjitha keto,e lyejme fytyren dhe e mbajme per 20 min.Pastaj e shpelajme fytyren me uje te vaket.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:55

Maske ushqyese per fytyren

Keshillohet vetem nje here ne muaj

Perberesit

3 luge kafeje bajame pluhur
1 luge kafeje vaj bajamesh
1 luge kafeje pana

Perzihen perberesit ne nje ene derisa te perftohet nje mase homogjene.Pastaj e vendosim ne fytyre me kujdes,duke shmangur kontaktin me pjesen e syve.E mbajme ne fytyre per 15-20 min.Me pas e shpelajme me uje te ngrohte.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:56

Maske per te hequr qimet e fytyres

Perberesit

Nje pako me xhelatine
125 ml leng frutash 

I ngrohni se bashku derisa te tretet xhelatina.Pergatesa lihet te ftohet ne temperature normale derisa te mund ta duroni mbi lekure.Aplikojeni me pas ne fytyre dhe lereni te thahet krejte.Pas tharjes maska terhiqet nga fytyra jo me shume force.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:56

Maska me molle

Kjo maske ben per te gjitha llojet e fytyres!

Marrim nje pjese te molles e grime imet,,sipas deshires ben ti shtohet dhe nje banane e shtypur,,i shtojme edhe disa pika leng limoni,,,gjysme luge yndyre dhe nje luge mjalte.Maska e fituar shperndahet neper fytyre dhe pas 20 min shperlahet me uje te nxehte.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:56

 Maska te ndryshme..... 9-116_gr_1Maskë fytyre për lëkura me njolla të kuqe

Përzieni 2 lugë gjelle argjilë të bardhë (do ta gjeni ne dyqane qe kanë ushqime biologjike ose ne farmaci),

1 lugë vaj ulliri

1 lugë krem qumështi
dhe 3 lugë gjelle lëng portokalli (sipas radhës se shkruar).

Përhapeni masën e përgatitur në lëkurë të pastër për 20 minuta. Shplajeni me ujë mineral.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:57

 Maska te ndryshme..... 5cimages5ccontent5c26371Përzieni shume mire ne blender ose me dore 1 filxhan kafeje kos me ½ filxhan bollgur (nga gruri). Përhapeni masën e përgatitur në lëkurë të pastër dhe lëreni për 10 minuta. Pastaj shplajeni mire me lëngun e një pjeshke të freskët.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:57

Jepini shkëlqim fytyrës tuaj
 Maska te ndryshme..... 4mwjc6gg-300x199
Nëse fytyra juaj ka humbur shkëlqimin e saj ne ju sugjerojmë maskën e mëposhtme.

Nevojiten:
Qumësht i freskët 
Konjak 
Lëng limoni 

Përgatitja:


Ngrohni një filxhan qumësht. Hidheni në një enë të rrumbullakët dhe shtoni një lugë të vogël konjak dhe një lugë të vogël lëng limoni. Lyeni me të fytyrën dhe pjesën e gushës duke e përhapur me pak pambuk dhe duke e mbështetur lehtë pambukun mbi lekurën tuaj dhe lëreni deri sa të thahet. Nëse keni lëkurë të ndjeshme dhe delikate shplajeni me ujë të vakët pas 10 minutash. Nëse jo mund ta lini akoma dhe 20 minuta dhe pastaj ta shplani.


©bukuri.com

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:58

Ju kemi thënë shpesh që të bëni maska për fytyrën me produkte të cilat i ofron natyra dhe që mund t’i gjeni lehtë në shitje. Për maskën që do tj’u sugjerojmë sot nuk do keni nevojë të shkoni larg, por vetëm deri tek dollapi juaj!
 Maska te ndryshme..... Maske-fytyre
Do t’ju nevojiten:
Mjaltë
Miell gruri
Birrë

Proçedura për të bërë maskën tuaj të fytyrës është mjaft e thjeshtë, ashtu edhe produktet që do të përdorni.
Hidhni në një tas një lugë mjaltë, një lugë miell gruri dhe 20 ml birrë.
Pëhapeni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 20 minuta. Pastaj lajeni fytyrën me ujë të vakët dhe pastaj me të ftohtë. Edhe nëse e lini maskën për më shumë se 20 minuta, nuk do të keni asnjë problem, sepse përbërja e saj nuk shkakton asnjë lloj alergjie ose acarimi.
Do t’ju pëlqejë shume kur të shikoni se ju dhuron një lëkurë të lëmuar, të pastër dhe të shndritshme!
©bukuri.com

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:59

Maskë ushqyese për lëkura të yndyrshme
 Maska te ndryshme..... Face_mask
Nevojiten:



3 lugë gjelle kosi (plot) 
1 të verdhë veze 
1 lugë krem qumështi 
1 lugë gjelle mjaltë të shkrirë 
1/2 lugë gjelle me lëng molle 
1/2 lugë gjelle lëng domateje i freskët 

Përgatitja:


I përziejmë bashkë të gjitha dhe e përhapim maskën në të gjithë fytyrën dhe ne gushë. Që maska të veprojë nevojitet një kohë e mjaftueshme, për këtë arsye mirë do të ishte që maskën ta përdorni përpara se të bini për të fjetur. Ditën tjetër pastroni atë që ka mbetur dhe që nuk e ka thithur lëkura.
©bukuri.com

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 5:59

Mendohet se se kujdesi ndaj trupit dhe fytyres eshte i shtrenjte, por kjo nuk eshte gjithmon keshtu. 
Qumeshti dhe disa prodhime te tij qe nga kohet e vjetra njohen si eliksir i bukurise.
Qumeshti per shkak te perberjes se pasur, e ngadalson plakjen e lekures.Permbane vitaminat A dhe E, qe i luftojne me shume sukses rrudhat,pastaj proteina qe i japin lekures pamje kadife,kurse enzimat e qumeshtit ndihmojne ne regjenerimin e lekures.
Qumeshti me yndyre te plote eshte shume i dobishem per lekuren e thate,sepse proteinat e tij e rrisin lagashtine dhe elasticitetin e lekures.
Prodhimet e qumeshtit dhe ate Jogurti,Ajka dhe Diathi poashtu jane te mire per lekuren.Ata mund te vihen vec e vec apo ne forme te maskave koktej,ku jane te perzier me perberes te tjere.




Banja e Kleopatres

Te perzihet nje liter qumesht me plote yndyre ,,, 10 ml vaj jojobe dhe te qiten ne ujin per larje.
Ne vasken ku keni qitur kete uje duhet te rrini 20 minuta, e mepastaj te shperlaheni me uje te ftohte.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 6:00

Si te kemi kembe aromatike ?


~ Si te bejme banje freskuese dhe aromatike per shputat e kembeve...
 Maska te ndryshme..... Istockphoto_2508441_aromatic_relaxing_foot_bath_pedispa

Perzieni nje luge leng limoni,,,2 luge vaj ulliri dhe 1/4 e luges se vogel qumesht,,, dhe ne fund mund te qitni ndonje parfum ne kete perzimje apo edhe petale lulesh si p.sh. trendafilit. Me kete perzierje i ferkoni shputat e kembeve. 
Pas nje masazhi te shkurter,lajini ato me ndonje sapun te bute dhe fshijini ngadale. Keshtu do te kni shputa te fresketa dhe me arome te mire.
Vetem pas disa diteve pas perseritjes se nje rituali te tille do te keni lekure shume te lemuar te shputave...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Anakonda prej Thu 1 Jan 2015 - 6:01

Pemet jane burim i bukurise per lekure! 

Mollat:
Parandajojne formimin e njollave te pleqerise ne lekuren e fytyres dhe ne duar.
Me nje rriske molle lehtesishte ferkojeni fytyren dhe sigurohuni sesa e dobishme eshte ajo.Do te keni lekure te bute dhe shkelqyese.

Portokajte:
Preparatet per kujdesin ndaj flokeve ne baze te portokallit ndihmojne ne forcimin dhe ne elasticitetin e flokeve dhe ua kthejne atyre shkelqimin.
Ndersa si perberes i preparateve per kujdes ndaj fytyres ,,, portokalli e rrit vitalitetin dhe e pertrine lekuren. 


Rrushi:
Ka ndikim shume te mire ne lekuren e fytyres,sepse te mbrone nga radikalet e lira qe e demtojne lekuren.
Rrushi e ngadaleson plakjen,prandaj gjendet ne shume preparate kozmetike.


Grejpfruti:
E freskon organizmin,e pastron ate nga materiet e demshme dhe e permireson qarkullimin.
Lekures ia kthen vitaliteitn dhe freskine,,,ndihmon per hapjen e poreve , e qeteson lekuren problematike dhe e rregullon ate te yndyrshme.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Maska te ndryshme..... Empty Re: Maska te ndryshme.....

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi