Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Koleksion me çudira! - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Koleksion me çudira! - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koleksion me çudira!

4 posters

Faqja 2 e 15 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Tue 24 Nov 2009 - 11:12

First topic message reminder :

Ngoc: Tri dekada pa gjumë

64-vjeçari Thai Ngoc vuan nga pagjumësia që nga mbrëmja e vitit 1973, kur kaloi ethe të forta. Ai ka numëruar një numër të pakufizuar delesh gjatë 11.700 netëve të njëpasnjëshme. "Nuk e di nëse pagjumësia ka ndikuar në shëndetin tim apo jo. Doktori thotë se jam për bukuri, me përjashtim të mëlçisë dhe punoj normalisht si të tjerët", thotë Ngoc. Ai mban në kurriz çdo ditë 50 kilogramë çanta me plehra, duke i transportuar për katër kilometra. Gruaja e tij thotë se gjatë ditës kujdeset për derrat dhe pulat, ndërsa natën punon si roje. Gjatë netëve të të tre muajve ka hapur liqene artificiale për të rritur peshq.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:55

Celularo Mania; perdorimi i celularit neper bot dhe statistika ne perdorim për banor

Celularomania
Hon Kongu, sipas të dhënave të Fact Book, është vendi i parë në botë për përdorimin e celularëve. Me një popullsi prej 6.9 milionë banorë, ajo ka një numër celularësh në përdorim prej 9.3 milionë. Ndërkohë që surpriza qëndron dhe në vendet që janë më afër Shqipërisë. Bullgaria, me një popullsi prej 7.3 milionë banorësh, ka më shumë celularë në përdorim. Çdo shtetas i Bullgarisë ka 1.01 celularë në përdorim. Po ashtu dhe Greqia, një vend anëtar i Bashkimit Evropian, më shumë celularë në përdorim sesa numri i banorëve. 10.7 milionë banorët e shtetit helen kanë në përdorim 11 milionë celularë. Ndoshta CIA ka llogaritur në këtë shifër dhe celularët e rreth 200 mijë shqiptarëve që jetojnë atje. Edhe Italia ka një numër më të madh të celularëve në përdorim se sa numri i banorëve. Kështu, nga 58.1 milionë italianë, në qarkullim janë 71.5 milionë celularë. Ndërkohë edhe Gjermania, me një popullsi prej 82.4 milionë banorësh, ka në përdorim 84.3 milionë celularë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me një popullsi prej 301 milionë banorësh, kanë në përdorim 233 milionë celularë.
Danimarka hyn te shtetet që kanë një zhvillim të lartë ekonomik, çka duket edhe te numri i celularëve në përdorim. Me një popullsi prej 5.4 milionë banorësh, ka në përdorim një shifër prej 5.8 milionë celularësh.

Shqipëria
Popullsia
3.600.523
Celular:
1.53 milion

Maqedonia
Popullsia
2,055,915
Celular
1.417 milion

Austria
Popullsia
8,199,783
Celular
9.255 milion

Bullgaria
Popullsia
7,322,858
Celular
8.253 milion

Popullsia
22,276,056
Celulare ne përdorim
13.354 million

Kroacia
Popullsia
4,493,312
Celular
4.47 milion

Serbia
Popullsia
10,150,265
Celular
6.644 milion

Sllovenia
Popullsia
2,009,245
Celular
1.82 milion

Greqia
Popullsia
10,706,290
Celular
11.098 milion

Gjermania
Popullsia
82,400,996
Celular
84.3 milion

Italia
Popullsia
58,147,733
Celular
71.5 milion

SHBA
Popullsia
301,139,947
Celular
233 milion

Angli
Popullsia
60,776,238
Celular
69.657 milion

Turqia
Popullsia
71,158,647
Celular
43.609 milion

Japonia
Popullsia
127,433,494
Celulare
101.7 milion

Belgjika
Popullsia
10,392,226
Celulare
9.66 milion

Rusia
Popullsia
141,377,752
Celulare
120 milionë

Portugalia
Popullsia
10,642,836
Celularë
12.226 milion

Hon Kong
Popullsia
6,980,412
Celularë
9.356 milion

Francë
Popullsia
63,713,926
Celular
53.023 milion

Danimark
Popullsia
5,468,120
Celular
5.841 milion

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:56

Qudi Prezervativ për celularet

Arritja teknologjike, me të cilën do t’u njohim tani, është padyshim një ndër më të veçantat. Një kompani, e quajtur Innovalife International Ltd, me zyra në Holandë, ka propozuar një objekt të ri të njohur mirë nga të gjithë. Kondoma kësaj here është ideuar vetëm për celularët. Ato do të përdoren kundër pisllëkut, djersës, ujit dhe të gjithë materialeve të tjera, që mund ta kërcënojnë celularin tuaj të dashur. Madje, edhe përdormi i këtyre kontraceptivëve për celular është shumë i ngjashëm me ato të kondomëve normalë; vendosen në aparat dhe çrrotullohen me kujdes. Prezervativi i ri, i përshtatur për telefoninë mobile, u dedikohet më shumë bojaxhinjve, mekanikëve, kuzhinierëve dhe të gjithë atyre që nuk ndahen dot nga celulari i tyre.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:56

Se shpejti celularet e markes Fiat

Tashmë nuk do të ketë më vetëm makina të markës Fiat, por edhe telefona celularë. Këtë ka ndërmend të bëjë shumë shpejt një nga drejtuesit e kësaj firme, Lapo Elkann, i cili është ideuesi i një tipi të ri prodhimi, të firmës së njohur italiane. Telefonat do të jenë të së gjitha standardeve të teknologjisë më të fundit. Lexues Mp3, foto/videokamera dhe të gjitha funksionet multimediale. Katër tipet e telefonave celularë do të kenë të njëjtën logo me atë të makinës Fiat.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:56

Tradhetia e gruas me vellaun qendron 15 vite ne peme

INDI - Ka hipur në pemë pas tradhtisë së bashkëshortes. Kapila Pradhan mund t’ia kalojë Tarzanit. 45-vjeçari 15 vitet e fundit i ka kaluar në një pemë të lartë prej 8 metrash të gjatë. Prej një kohë të gjatë gruaja e tij ka pasur një lidhje jashtëmartesore me vëllain e tij, të cilën ai e ka zbuluar. Sipas dëshmisë së vjehrrës, në shtëpinë Pradhan grindjet kanë filluar pas lindjes së fëmijës së parë. Gjatë një feste filluan thashethemet që gruaja e Kapila-s shkonte me kunatin. Kjo ka bërë që burri të vendoste që të hipte në pemë. Që nga viti 1999, ai qëndron në pemë. Tashmë për të integrimi në shoqëri është i vështirë. Gruaja e tij ka filluar lidhjen e saj të re me vëllain e ish-bashkëshortit. “Kur vëllai im ka ikur, – ka thënë Babuan, – e kuptova që ai nuk do të kthehej më, më pas mora kunatën. Çfarë mund të bëja”. Tarzani i Indisë tashmë nuk do t’ia dijë për asnjë gjë, gatuan vet dhe ha ushqimin që gjen. Tashmë ai jeton me kafshët dhe me pemët. “E vetmja gjë që më vjen keq, – ka thënë, – është vuajtja e nënës sime. Por ajo duhet të respektojë vendimin tim, se për mua në fshat nuk ka më vend. Tashmë për mua shtëpi është pema”.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:56

"11 Shtatori" dhe koincidencat e 11-s

Qyteti New York City ku ndodhi tragjedia e 11 shtatorit të vitit 2001 ka 11 gërma. Aeroplani i parë që u përplas në kullat binjake kishte numrin 11 të fluturimit. George W. Bush, presidenti në detyrë kur u sulmuan Kullat Binjake, ka 11 gërma. Këto por edhe disa rastësi të tjera e mbështjellin ngjarjen më të rëndë që ka ndodhur në territorin e SHBA-së me një numër fatkeq, atë 11. Gazeta “Tirana Observer” publikon sot të gjitha ato rastësi që të çudisnin këdo që do t’i binin në dorë. Janë rastësi, janë të rregulluara nga një dorë e padukshme, kjo për ne nuk ka rëndësi. E rëndësishme është që lexuesi të lexojë në mënyrë interesante shifra që së bashku takohen në një datë dhe në një ngjarje. Ekzistonte dhe një lloj rastësie tjetër po brenda kësaj ngjarjeje. Nëse bëjmë disa kalkulime në datat dhe në numrin e viktimave, shuma e tyre përsëri na jep numrin 11. Pra, ashtu si në rastin e rastësive mes vrasjes së presidentit Abraham Linkoln, por edhe të John Kennedy, rastësia e ngjarjes së 11 shtatorit të vitit 2001, është mjaft interesante. Aq e theksuar rezulton kjo, sa nëse tani përmendet 11-ta, për amerikanët të paktën, nuk duhet të jetë numër fati. Të tjerat janë padyshim një lodrim në ngjarje e fakte të renditura në mënyrë interesante.

New York City, qyteti ku ndodhi ngjarja ka gjithsej 11 gërma. New York është shteti i 11-të i SHBA-së.

Afghanistan, shteti ku mendohet se fshihen autorët e vërtetë të sulmit ka gjithsej 11 gërma

Ramsin Yuseb, terroristi, i cili ka kërcënuar se do t’i shkatërrojë kullat binjake në vitin 1993, po ashtu ka gjithsej 11 gërma.

George W Bush, presidenti në detyrë kur u goditën dy kullat, po ashtu ka 11 gërma.

Aeroplani i parë i cili është përplasur në kullat binjake ka patur numër fluturimi 11. Fluturimi numër 11 ka bartur 92 persona (9+2=11)

Fluturimi numër 77, cili po ashtu është përplasur për kullat binjake, ka bartur 65 udhëtarë (6+5=11)
Numri total i viktimave në avionët e rrëmbyer ka qenë 254 (2+5+4 =11).

Tragjedia ka ndodhur me 11 shtator, apo ashtu si tani është e njohur 9/11 (9+1+1=11)
11 Shtator-i është dita e 254 më radhë në vitin kalendarik. Prap kemi (2+5+4=11).

Kjo datë është e ngjajshme me numrin e emergjences së servisit telefonik
911 (9+1+1=11)

Bombardimi i Madridit ka ndodhur me 3/11/2004
(3+1+1+2+0+0+4=11)
Tragjedia e Madridit ka ndodhur
911 (9+1+1=11)
ditë pas incidentit të kullave binjake.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:57

Duket e pabesueshme, por është e vërtetë se në një provincë të Kinës, në anën veriperëndimore të saj- në Junana – sapo del dikush dhe thërret “Bjer, bjer shi!...”retë nuk presin dhe – bie shi. Dhe, as kjo nuk është aq e çuditshme sa është e çuditshme dukuria tjetër : nëse duhet shi i rreptë, njeriu duhet të bërtasë më shumë, nëse duhet të zgjasë shiu, duhet të zgjasë edhe thirrja e njeriut. Ky fenomen i çuditshëm ngjan vetëm në malet e larta të Gauligunshanit, ku është një grup liqenesh që i quajnë Liqene magjike, të cilat janë aq “të ndjeshme” sa vetëm po të flitet apo të këndohet buzë tyre – qielli resh shi. Shkencëtarët që i ka tërhequr ky fenomen mendojnë se ajri aty është aq i ngrirë me lagështirë sa edhe vibrimet më të lehta bëjnë që avulli i ujit të lëshojë pika shiu.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:57

A e Dini se?


Në Francë, është legale të martohesh me njerëz të vdekur.

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Modify_inline

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:57

Në aeroport me uniformë të Al Qaeda-s

Dy gazetarë kanë arritur të futen në një aeroport rumun, të veshur me uniforma ajrore të organizatës terroriste, Al Qaeda, e madje edhe të vendosnin bomba të rrejshme brenda aeroportit.
Tashmë ka filluar hetimi se si - këta dy gazetarë - kishin arritur të futeshin në aeroportin Baneasa të Bukureshtit, me kapele në kokë dhe me logo identifikuese "Al Qaeda Airlines".

Alexandru Cautis dhe Catalin Prisacaru nga gazeta “Academia Catavencu”, janë futur në parkingun e stafit, që konsiderohej si një vend i sigurt në aeroport.

Ata kanë vendosur bomba të rrejshme në aeroplanët e pasagjerëve, pak para se të niseshin në pjesën e aeroportit të rezervuar për ushtri.

Edhe aty, ata janë sjellë pa u penguar nga askush, kësaj radhe rreth një aeroplani të tipit Hercules, të cilin madje edhe kanë mundur fare lehtë ta rrëmbenin.

"Kemi dëgjuar nga njerëzit se aeroporti është goxha keq i siguruar, dhe kemi pasur dëshirë të vërtetonim këtë gjë. Kemi mundur të fusnim brenda armë të llojit bazooka ose edhe dinamit, dhe atë pa kurrfarë problemi”, kanë thënë gazetarët.

Ministria e Transportit e Rumanisë tashmë ka filluar hetimin rreth kësaj ngjarjeje.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:57

Kondomi në hamburger

Një i ri nga Vermonti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka paditur pronarin e restorantit "Burgerking", për shkak se, siç pohon ai, në hamburger ka gjetur një kondom.
"Kur e kafshova për të tretën herë hamburgerin, kishte një shije të çuditshme. Duke vazhduar së ngrëni, ndjeva gomën duke më kërcitur nëpër dhëmbë. Gjysmën e kondomit e kisha në gojë", ka deklaruar i riu 34-vjeçar për agjencinë e lajmeve AP.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:58

Fasada me motive të qenit dalmatin

Një familje kroate, ka ngjyrosur shtëpinë e tyre me ngjyra, që kujtojnë qenin e llojit dalmatin. Goran Tomasiq, 52-vjeçar, dhe gruaja e tij Karmen, 35-vjeçare, kanë ngjyrosur shtëpinë e tyre, në fshatin Pribislavec, me ngjyrë të bardhë dhe njolla të zeza, mu siç i kishte qeni i tyre Bingo, që është goditur nga një makinë.
"Më duhet të pranoj se në fillim frikoheshim se çfarë do të thoshin fqinjët tanë – por e kemi dashur shumë Bingon dhe, patjetër donim ta bënim këtë gjë. Kemi dashur që të gjithë të dinë se, çfarë rëndësie kishte ai për ne, si dhe për ta kujtuar atë përgjithmonë”, ka thënë Goran.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:58

Një bujtinë për ta shijuar ndjenjën e vdekjes

Një grua kineze ka hapur një bujtinë të ngjashme me mauzole, për t’iu mundësuar njerëzve të shijojnë ndjenjën e vdekjes. Jiao Meige ka hapur këtë mauzole në qytetin Lishui, në provincën Jiangsu, ka raportuar Jinling Evening Post.
Shtëpia-bujtinë është e dizajnuar sipas modelit të mauzoleve kineze, ndërsa shtretërit janë të punuar sipas dizajnit të arkivolit.

"E kam marrë me qira këtë copë të tokës, për të hapur fermë, mirëpo pasi kishte shumë varreza në fushë, askush nuk ka dashur të punonte tek unë”, ka thënë ajo.

Jiao ka shpjeguar se ideja për të hapur një bujtinë-mauzole, i ka ardhur fare rastësisht. "Pasi kishte shumë varre, thash pse të mos u jap njerëzve rastin që ta shijojnë vdekjen”, ka thënë ajo.

Jiao ka shtuar se asnjë myshteri, që ka probleme me zemër, nuk do të pranohet në bujtinën e saj, ndërsa ata me probleme mentale, duhet të shoqërohen nga personat e shëndoshë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:58

Një bujtinë për ta shijuar ndjenjën e vdekjes

Një grua kineze ka hapur një bujtinë të ngjashme me mauzole, për t’iu mundësuar njerëzve të shijojnë ndjenjën e vdekjes. Jiao Meige ka hapur këtë mauzole në qytetin Lishui, në provincën Jiangsu, ka raportuar Jinling Evening Post.
Shtëpia-bujtinë është e dizajnuar sipas modelit të mauzoleve kineze, ndërsa shtretërit janë të punuar sipas dizajnit të arkivolit.

"E kam marrë me qira këtë copë të tokës, për të hapur fermë, mirëpo pasi kishte shumë varreza në fushë, askush nuk ka dashur të punonte tek unë”, ka thënë ajo.

Jiao ka shpjeguar se ideja për të hapur një bujtinë-mauzole, i ka ardhur fare rastësisht. "Pasi kishte shumë varre, thash pse të mos u jap njerëzve rastin që ta shijojnë vdekjen”, ka thënë ajo.

Jiao ka shtuar se asnjë myshteri, që ka probleme me zemër, nuk do të pranohet në bujtinën e saj, ndërsa ata me probleme mentale, duhet të shoqërohen nga personat e shëndoshë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:58

Njeriu të cilin e ka hedhur më së largu automjeti

Matthew McKnight është bërë rekorder i ri botëror dhe është futur në librin e rekordeve, Guinness, pasi që ka mbijetuar goditjen e automjetit me shpejtësi prej 100 km/h, i cili e ka hedhur atë, hiç më pak se 35 metra larg.
McKnight pas “vendosjes” së këtij rekordi, ka kaluar mbi dy javë në spital dhe 80 ditë në rehabilitim, për shkak të shumë thyerjeve që kishte pësuar.

Në fakt, Matthew, i cili përndryshe punon si infermier në ndihmën e parë dhe zjarrfikës vullnetar, në autostradën afër Pittsburghut kishte parë një aksident trafiku dhe kishte vendosur të ndalej e t’u ndihmonte të aksidentuarve.

Mirëpo, automjeti që ishte duke lëvizur rreth 100 kilometra në orë, nuk e kishte parë McKnightin dhe e kishte goditur atë, duke e hedhur mbi 35 metra larg - dhe i ka mundësuar kështu këtij “shpëtimtari” guximtar, të shkruaj emrin e tij në analet e librit Guinness.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:59

Njëqind orë i bllokuar në tualet

Një mësues i pafat skocez, ka mbetur i bllokuar për katër ditë rresht në tualet, pasi që i ka rënë reza e derës. Të pafjeturin, të uriturin dhe të ngririn, e ka gjetur pastruesja. Për fat të mirë, ujë ka pasur mjaft.
David Leggat ka qenë në tualetin e një lokali, ku luhet birili, afër qytetit të Aberdeenit, kur i është bllokuar dera, dhe reza e derës ka rënë përtokë.

55-vjeçari është ngrohur duke i futur këmbët në ujë të nxehtë, por gjatë netëve ka arritur të flejë nga tri orë, sepse e kishte shumë ftohtë.

Ai është shpëtuar kur pastruesja, rastësisht ka ardhur për të marrë pajisje për pastrim.

Leggat thotë se e ka shpëtuar motivi për të jetuar, derisa pastruesja ka thënë se e ka gjetur të nxirë dhe të shkallmuar.

"Nëse kurrgjë tjetër, kam pasur tualet", ka thënë ai. "Vetëm më vjen inat pse nuk u bllokova pas një banaku por në tualet".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:59

Miu i modifikuar gjenetikisht nuk u frikësohet maceve

Shkencëtarët japonezë kanë krijuar një mi të modifikuar gjenetikisht, i cili nuk frikësohet nga macet. Shkencëtarët e Universitetit të Tokios, kanë arritur të largojnë nga truri i miut, receptorët, që nxisin frikën nga prania e maceve.
Këta studiues kanë dashur të dëshmojnë se, frika është shprehi e programuar gjenetikisht, dhe jo - siç besohet zakonisht - produkt i eksperiencës.

Në vend të ikte nga macja ose të përfundonte i vdekur, miu i modifikuar kishte sjellje krejtësisht normale dhe miqësore ndaj pranisë së maces.

Profesori i biofizikës në Universitetin e Tokios, Ko Kobayakawa, ndër të tjera ka shpjeguar: "Minjtë frikësohet nga macet ngase hetojnë praninë e tyre, respektivisht, aromën e armikut të tyre të përhershëm – dhe sapo t’u largohet receptori që pranon këtë aromë – zhduket edhe frika e tyre”.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:59

Londra ndalon shpatat e samurajëve

Qeveria londineze ka bërë të ditur të mërkurën që, se shpejti do të ndalojë shitjen e shpatave të samurajëve, sepse këto armë janë përdorur në shumë krime serioze, që kanë ngjarë në kohën e fundit.
Sipas vendimit të qeverisë vendase, këto shpata do të klasifikohen në llojin e armëve të rrezikshme që nga prilli i vitit të ardhshëm – që do të thotë se, nuk do të mund të blihen, importohen ose huazohen

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:59

Vegjetacioni shpëton jetën e një piloti

Një pilot kenian, i cili pas rrëzimit të helikopterit të tij, në një pyll të dendur, kishte mbijetuar më shumë se një javë duke ngrënë vetëm gjethe dhe duke pirë urinën e tij – ka thënë se, do të vazhdojë të fluturojë, përkundër aksidentit të dytë të përjetuar brenda dy viteve të fundit.
Kapiteni Solomon Nyanjui ishte shpallur i zhdukur, pas rrëzimit të helikopterit të tij, kah mesi i muajit nëntor, gjatë një fluturimi prej qytetit Isiolo drejt kryeqytetit Nairobi.

Megjithatë, falë vegjetacionit të dendur në atë pjesë ku është rrëzuar, rënia e tij drejt tokës ishte zbutur ndjeshëm, dhe ai ka arritur të mbijetojë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:59

Fustanet prej kondomëve për seks të sigurt

Motrat medicinale kineze kanë veshur fustane të punuara prej kondomëve për të promovuar seksin e sigurt. Dy motrat medicinave, nga një spital i qytetit Xiamen, kanë paraqitur veshjet e tyre prej kondomi, në një promovim të shëndetit publik.
Më shumë se 5.000 kondomë dhe dy javë punë kanë shkuar në përpunimin e dy fustaneve, raporton People's Daily. "Ato janë shokante për sy, dhe të mira për t’iu rikujtuar njerëzve rëndësinë e seksit të sigurt", ka thënë zëdhënësi i spitalit.

Dy motrat kanë shpërndarë broshura dhe kondomë për pjesëmarrësit e ngjarjes, e cila u mbajt me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër AIDS-it.

Spitali gjithashtu ka përdorë edhe 10.000 kondomë tjerë për të përgatitur një baner për këtë ngjarje, i cili shkruante "Luftimi i i AIDS-it, Zbatimi i Zotimeve".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Wed 25 Nov 2009 - 8:59

Burgoset zogu për shkak të fyerjeve

Një zog i llojit mynah është dënuar me 15 ditë burg, në një kopsht zoologjik, për shkak se kishte ofenduar vizitorët. Zogu 8-vjeçar me emrin Mimi, është vendosur në një kafaz të izoluar në kopshtin Yuelishan Park, në qytetin Changsha, pas ankesës së një vizitori.
Ky zog ka qëndruar në kafaz të errët, ku ka dëgjuar shprehje njerëzore përplot mirësjellje – me qëllim që ta përmirësonte sjelljen dhe shprehjet e tij.

"Unë luaja më të, kur më tha papritur: ‘Je njeri i marrë", ka thënë turisti Du, për Chongqing Evening News. "Po ashtu më quajti edhe njeri i shëmtuar”, ka shtuar ai.

Zëdhënësi i këtij kopshti ndërkaq ka shpjeguar se, kur Mimi ofendon dhe flet fjalë të ndyta, ata nuk e ushqejmë atë, por pasi t’i bindet urdhrave, i lëshojmë incizime me shprehje të mirësjelljes.

Sipas zyrtarëve të këtij kopshti, Mimi, që i takon llojit të zogjve që janë imitues të shkëlqyer të njerëzve, tashmë ka ndërruar shprehinë dhe i përshëndet vizitorët me mirësjellje. "Shpresojmë që turistët të mos e mësojnë atë sërish të shajë”, ka thënë zëdhënësi i këtij kopshti zoologjik.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:45

Kthen çekun prej 185 mijë dollarësh

Dyzetetetëvjeçari, Reggie Damone, është dëshmi që në këtë botë të prishur ende ka njerëz të ndershëm. Ai ka gjetur çekun me vlerë prej 185.000 dollarësh dhe e ka kthyer atë, ndërsa si shpërblim ka marrë 50 dollarë.
Damone nga Norwichi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës kishte shkuar në një kabinë telefonike publike për të bërë një telefonatë, dhe pasi iu kishte nevojitur një copë letre për të shkruar një numër, ai kishte marrë gjënë e parë që kishte parë aty.

E kishte kuptuar që nuk bëhej fjalë për një letër të gjuajtur, por për një zarf në të cilin gjendej çeku me vlerë prej 185.000 dollarësh amerikanë. Damone, i cili përndryshe merr ndihmë për të punësuarit me të ardhura të vogla dhe punon në McDonalds, ka thënë se në asnjë moment nuk i ka shkuar në mendje të mbante çekun.

Ky njeri i ndershëm ka shkuar në bankë dhe e ka kthyer çekun!

Për këtë mirësjellje është shpërblyer me falënderime dhe një shumë prej 50 dollarësh.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:46

Xhaketa për duhanpirësit në kafe

Një pronar i mençur i një lokali në Rennes, ka arritur të bashkojë një gjë të domosdoshme me një gjë të dobishme, dhe kështu të respektojë ndalesën e pirjes së duhanit në Francë. Mysafirëve të tij ai iu huazon xhaketa të ngrohta, të cilat mund t’i veshin derisa pinë duhan jashtë lokalit.
''T’i thuash klientit del jashtë dhe ndize cigaren është pak e pahijshme, por t’i ofrosh atij xhaketë për të bërë këtë është pak më miqësore”, ka thënë Gilles Berard, pronar i lokalit Chat Qui Peche në qender të Rennes.

Në bare, restorante dhe klube të natës nëpër Francë që nga 1 janari është ndaluar pirja e duhanit.

Berard ka blerë 30 xhaketa të trasha pa mëngë, në të cilat ka qepur emrin e lokalit të tij dhe kështu, ndalesën e pirjes së duhanit e ka shfrytëzuar për marketing të mençur.

Sipas ligjit të ri francez, duhanxhinjtë të cilët ndezin cigare në bare, do të paguajnë nga 68 deri në 450 euro gjobë, derisa për pronarët që lejojnë të shkelen rregullat e reja pason dënimi deri në 750 euro.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:46

Seks me robotë prej vitit 2050

Një ekspert i inteligjencës artificiale pohon që ne do të bëjmë seks me robotë, që prej vitit 2050. David Levy ka thënë se prej atëherë robotët do të jenë pothuajse të padallueshëm nga njerëzit e vërtetë.
Në librin e tij, Seksi me Robotë: Evolucioni i marrëdhënieve njeri-robot, ai shkruan: "Seks të mirë kur të duam për secilin, pa ndërprerë. Pse të mos na pëlqejë?"

Sipas Levyt, njerëzit të cilët me gjasë do të përfitojnë nga këta robotë seksi, janë ata që janë të shëmtuar apo të izoluar, të cilët kanë telashe të gjejnë romancë njerëzore.

“Ata janë të vetmuar, të mjerë. Mendoj që shoqëria do të jetë shumë vend më i mirë atëherë kur ata të kenë një alternativë që i kënaq, duke mos iu bërë sherr njerëzve tjerë”, ka thënë ai.

"Po të ekzistonte një robot i llojit që unë përshkruaj në libër, sigurisht se do të doja të provoja atë për seks, dhe nuk do ta cilësoja atë si diçka të pazakontë”, ka shtuar Levy.

"Do ta bëja për kureshtje. Jo për arsye që kam nevojë për një partner të ri seksi, jam i martuar dhe i lumtur në martesë", ka përfunduar ai.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:46

Paguan faturën me bankënotë prej 1.000 eurosh

Një grua në Gjermani ka arritur të paguajë faturën për parfume dhe xhel për pastrim të cilat i ka blerë me vlerë prej 200 eurosh, me bankënotën që nuk ekziston, atë prej 1.000 eurosh.
Arkëtarja e shitores në Baden Wirtenberg nuk ka hetuar asgjë. Mashtruesja dinake, e cila paraprakisht ia ka tërhequr vëmendjen me pyetje rreth produkteve më të mira, ka paguar me bankënotën, e cila jo që asnjëherë nuk është lëshuar në qarkullim, mirëpo edhe përmbante fotografi të femrave lakuriqe, e njëkohësisht ka arritur edhe të marrë kusurin.

Para se të largohej në drejtim të panjohur, gruaja është kthyer deri tek arkëtarja dhe i ka dhuruar një pako plot me bonbone çokolate për t’iu falënderuar për “mirësjellje".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:47

Hajnat vjedhin urën metalike

Hajnat e mbeturinave metalike në Rusi, kanë arritur të vjedhin një urë prej çeliku, që peshonte 200 tonë, dhe atë pa e vërejtur fare.
Struktura metalike e urës së gjatë gati 27 metra, në qytetin lindor rus Khabarovsk, u zhduk gjatë natës, ka raportuar Metro.

Ura ishte pjesë e rrugës së vetme që shpinte drejt një uzine të ngrohjes.

Pronarët e kësaj kompanie kanë deklaruar se zëvendësimi i urës do të kushtojë dhjetëfish më shumë se vlera e konstruksionit metalik që është vjedhur.

Ata planifikojnë të zëvendësojnë këtë urë me një tjetër nga betoni.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:47

Një burrë gjen mi të ngordhur në birrën e tij

Një rumun është dërguar shpejt në spital pasi që kishte gjetur një mi të ngordhur në shishen e tij të birrës. Mihai Stanescu, 32-vjeçar, nga qyteti Bacau i Rumanisë, ka përfunduar në emergjencën e spitalit për shkak të helmimit me ushqim.
"Thjesht e hapa shishen e birrës dhe ia qova disa gllënjka. Shija ishte shumë e çuditshme dhe kur e shikova më afër e pashë një mi duke notuar në birrën time", ka thënë ai.

Burri ka alarmuar zyrtarët lokal për mbrojtjen e konsumatorëve të cilët kanë nisur një hetim.

Inspektori kryesor i standardeve tregtare Mihai Miclaus ka thënë: "Ne do të kontrollojmë të gjitha paketimet e birrave për të parë nëse ka raste tjera të tilla. Më pas do të kontaktojmë prodhuesin dhe të shohim kush është përgjegjës për këtë gjë".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:47

Ngjitet për krevat që të mos shkonte në shkollë

Një fëmijë dhjetëvjeçar, në qytetin meksikan Monterrey, është ngjitur për krevat për të penguar shkuarjen e tij në shkollë, kanë njoftuar mediat meksikane.
Diego ka dashur që me çdo çmim të evitonte të shkonte në ditën e parë të shkollës pas festave, dhe për këtë qëllim, ai ka përdorë një metodë që nuk zbatohet çdo ditë. Ai është lidhur për krevat me rripa të lëkurës, dhe është lyer me ngjitës industrial, duke ua vështirësuar të tjerëve që ta largojnë atë nga krevati.

Ekspertët e mbrojtjes civile, të cilët janë ftuar, pasi që askujt si ka shkuar për dore të shkoqte djaloshin nga shtrati, kanë arritur ta lirojnë atë me ndihmën e tretësve të fortë.

Diego në fund ka arritur në shkollë, edhe pse me vonesë, dhe për këtë vonesë ka “fituar” dy orë të paarsyeshme.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:47

Gjendet krimineli më i marrë në botë

Në Republikën e Afrikës së Jugut shkalla e kriminalitetit është jashtëzakonisht e lartë, dhe këtë e ka marrë për bazë një njëzetvjeçar anonim, kur kishte vendosur të paraqiste vjedhjen e celularit të tij.
Siç informon gazeta jug-afrikane, Star , forcat policore të kryeqytetit të Afrikës së Jugut kanë informuar publikun se kanë arrestuar, siç kanë theksuar, “kandidatin për kriminelin më të marrë në botë”.

Në fakt, gjatë vikendit një njëzetvjeçar në panik ka vrapuar në stacionin e afërm policor që të paraqiste vjedhjen e celularit të tij. Kishte pohuar se ishte sulmuar nga një bandë lokale dhe nën kërcënimin e armëve ia kishin marrë celularin.

Zyrtarët e policisë kishin shënuar të gjitha të dhënat, përfshirë edhe numrin e celularit të vjedhur, dhe kishin filluar të punonin në hulumtimin e krimit të supozuar.

Hapi i parë ka qenë thirrja e numrit të celularit të vjedhur, dhe nuk janë çuditur pak, kur celulari ka filluar të cingëronte mu në stacionin policor. Më saktësisht në xhepin e pantallonave të personit, i cili kishte ardhur të paraqiste vjedhjen.

Edhe pse ka tentuar të nxirret në të gjitha mënyrat e mundshme, kjo nuk i ka shkuar për dore. Në vend që të dëgjonte arsyetimet e tij të kota, policia e ka arrestuar nën akuzën për dëshmi të rreme.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:48

Paditet shefi i cili përjashton nga puna jo-duhanxhinjtë

Një shef gjerman është dërguar në gjykatë për shkak te përjashtimit nga puna të punëtorëve të cilët nuk kanë pirë duhan dhe zëvendësimin e tyre me duhanxhinj të cilët "janë përshtatur më mirë".
Thomas Jensen, shef i një shitoreje për shitje të televizorëve në qytetin Buesum të Gjermanisë veriore, ka pushuar nga puna tre persona që nuk pinin duhan në kompaninë e tij, dhe ka thënë se nuk do të pranojë më persona të tillë.

"Duhanxhinjtë gjithmonë kanë qenë punëtorët tonë më të mirë. Ata që nuk pinë duhan përzihen në rendin publik të korporatës”, ka thënë ai.

"Të punësuarit tanë që nuk pinin duhan, ishin në fakt të bindur që kishin të drejtë të kishin zona të tyre ku nuk pihet duhani. Ata nuk bënin gjë tjetër përpos që ankoheshin tërë kohën për pirjen e duhanit, dhe mua nuk më pëlqejnë njerëzit qaramanë”, ka thënë Jensen.

"Ishte po ashtu zhgënjyese që ata nuk pinin duhan e distanconin veten nga duhanxhinjtë në ngjarjet tona shoqërore – thjesht kjo nuk ndërtonte shpirtin e ekipit. Prej tani e tutje, unë do të punësojë vetëm duhanxhinj", ka shtuar ai.

Tre të punësuarit e pushuar nga puna tani janë duke e paditur atë për përjashtim të padrejtë nga puna.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:48

E ti çfarë po bën këtu? – burri pyet gruan në një shtëpi publike

Një polak ka përjetuar tronditjen më të madhe të jetës së tij kur ka vizituar një shtëpi publike dhe ka parë gruan e tij si njërën nga të punësuarat e bordelit.
Tabloidi polak Super Express ka thënë që gruaja ishte duke fituar para shtesë anash derisa burrit të saj i kishte thënë se po punonte në një dyqan të një qyteti të afërm.

"Isha mbetur i shtangur. Mendoja se po shihja ëndërr", i ka thënë burri të mërkurën tabloidit.

Çifti, i martuar për 14 vjet, tani janë duke u shkurorëzuar, ka raportuar tabloidi polak.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:48

Sulmon babanë për shkak të lojës

Në Spanjë është arrestuar një 18-vjeçar sepse ka tentuar të ngulfat babanë e tij. Si armë ai ka përdorur kabllon e video-lojës. Ende nuk dihet lloji i konzolës së lojës, mirëpo jemi bukur të sigurt se nuk bëhet fjalë për Wii.
Sipas policisë, tinejxheri ishte duke luajtur një lojë, derisa babai i tij kishte kërkuar nga ai që ta ndërpriste atë.

I biri e kishte injoruar dhe kishte vazhduar të luante duke tentuar të përfundonte nivelin, kur babai i tij ia kishte shkyçur pajisjen nga furnizimi me rrymë. Djaloshi i kishte humbur nervat, dhe i hidhëruar për shkak se kishte humbur tërë lojën që kishte bërë, ai kishte filluar të ngulfat të atin e tij.

Për fat të mirë, nëna e tij e kishte dëgjuar se çfarë po ndodhte dhe i kishte ardhur bashkëshortit të saj në ndihmë, për ta liruar atë nga shtrëngimi i djalit. Është thirrur policia dhe babai është dërguar në spital. Djaloshi do të gjykohet për shkak të dhunës në familje.

Kohëve të fundit çdo ditë e më shpesh po dëgjojmë për sulmet agresive të tinejxherëve të cilëve iu janë ndaluar video-lojërat. A është një sjellje e tillë pasojë e lojërave agresive, apo megjithatë bëhet fjalë për ndonjë varësi si çdo tjetër, koha do ta dëshmoj.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:48

E merr gjumi në hekurudhë, mbijeton kalimin e trenit

Një australian, i cili ka fjetur në hekurudhë, ka shpëtuar vetëm me disa gërvishtje pasi që treni ka kaluar përmbi të, ka njoftuar policia lokale.
I riu 20-vjeçar ka fjetur të enjten në mëngjes në mes të binarëve në qytetin Port Augusta, të Australisë Jugore. Drejtuesi i trenit e ka hetuar djaloshin e fjetur, por nuk ka arritur që me kohë të ndaloj trenin i cili ka kaluar përmbi të.

Policia ka theksuar që njëzetvjeçari, për të cilin mediat kanë thënë që ka qenë në gjendje të dehur, ka marrë vetëm gërvishtje të lehta.

"Me të vërtetë ka qenë me shumë fat pasi që ka fjetur në mes të binarëve dhe treni ka kaluar mbi të dhe nuk e ka shkelur", ka thënë për të përditshmen “Australian” drejtori i kompanisë hekurudhore “Freightlink”, Tony Aldridge.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:49

Policët anglezë flasin gjermanisht me qentë e tyre

Mungesën e qenve të dresuar të policisë, britanikët kanë tentuar ta kompenzojnë me importimin e tyre nga Gjermania, por tani është paraqitur një problem i ri. Në fakt, qentë nuk e kuptojnë asnjë fjalë të gjuhës angleze.
Policët britanikë kanë filluar të mësojnë gjermanisht në mënyrë që të kuptohen nga qentë gjermanë, të cilat janë importuar nga Berlini.

Qentë kuptojnë vetëm urdhëresat në gjuhën gjermane siç janë "sitz" (ulu), "holen" (kërko), "aus" (nisu).

"Nëse u flasim anglisht, na shikojnë sikur të ishim të çmendur”, ka thënë një polic.

Por britanikët nuk dorëzohen lehtë, gjë të cilën e dëshmon edhe zëdhënësi i policisë në Derbyshire: "Ne po iu përsërisim urdhëresat edhe në anglisht në mënyrë që ata të mësojnë edhe një gjuhë tjetër".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:49

Edhe majmunet prostituohen

Prostitucioni mund të jetë vërtet profesioni më antik në botë, nëse edhe majmunët e ushtrojnë atë. Duke iu referuar të dhënave nga një studim i publikuar te revista "Animal Behavior", (Sjellja e kafshëve), meshkujt e majmunëve makakë me bisht të gjatë të Indonezisë, pastrojnë trupin e femrave nga pleshtat, në këmbim të favoreve seksuale.
Në artikull thuhet se ky është një ritual që kryhet përpara çiftezimit dhe rrit numrin e raporteve seksuale mes majmuneve. Pasi janë pastruar nga pleshtat, aktiviteti seksual i majmunëve femra jo vetëm dyfishohet, por madje rritet me një mesatare prej 1,5 deri në 3,5 raporte çdo orë.


Sipas studimit të kryer nga Michel Gumert i Universitetit Teknologjik Nanyang të Singaporit, koha që një majmun mashkull harxhon për të pastruar femrën nga pleshtat, varion nga numri i majmuneve që janë të disponueshme në atë moment.


Që me pak fjalë do të thotë se, sa më shumë femra të disponueshme të ketë, aq me pak është pastrimi i saktë dhe i gjatë, pasi meshkujt duan të kenë sa më shumë raporte të jetë e mundur, me të gjitha femrat e lira. /

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:50

I dehur në polici

Që t’i dëshmojë gruas së tij që nuk është i dehur, një gjerman është ulur në automjet dhe ka shkuar drejt në stacion policor për të marrë vërtetim që nuk ka pirë – pas së cilës i është matur sasia e alkoolit prej 2.2 promilash!
Një burrë të cilit gruaja i kishte hipur në qafë që kishte pirë, ka vendosur të merr dëshminë që është i kthjellët, prandaj ka marrë atë, bashkë me tre fëmijët, dhe i ka sjellë në stacionin policor të qytetit Husum, afër kufirit të Gjermanisë me Danimarkën.

Policia ka urdhëruar që t’i merret gjaku, derisa rezultati ka dëshmuar që ai përmban 2.2. promila.

Pos që ka vozitur tërësisht i dehur, për të cilën gjë do të gjobitet me një tiketë të majme, burrëria e tij do të duhet të përballet me faktin që gruaja e tij ka pasur të drejtë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:50

Detari kthehet nga të vdekurit

Një detar polak, i cili u kthye nga peshkimi për të kuptuar se e kanë shpallur të vdekur, ka dështuar t’i bind burokratët se ai ende është gjallë.
Piotr Kucy, 37-vjeçar, ka thënë: "Kam qëndruar para tyre dhe iu kam thënë shikoni, unë jam gjallë, por ata nuk donin ta pranonin".

Kucy u largua nga shtëpia e tij në portin Swinoujscie për një peshkim dyjavor, por kur u kthye mori vesh se autoritetet e kishin shpallur atë të vdekur, pasi që kishin identifikuar një trup të vdekur, i cili ishte gjetur në breg të detit.

Ai ka thënë se që prej atëherë, autoritetet lokale kanë refuzuar ta pranojnë atë si të gjallë.

"Kur u ktheva dhe të afërmit e mi më panë, atyre u ra të fikët. Ata veçse më kishin varrosur, ndërsa unë i gjallë qëndroja para tyre”, ka thënë ai.

"Policia kishte gjetur një trup të vdekur dhe, kur një mik i imi kishte thënë se përngjanë me mua, ata shumë shpejt më deklaruan të vdekur. Familja ime më ka thënë se nuk ishte lejuar ta shikonte trupin si duhet. Kështu që unë u shpalla i vdekur dhe u varrosa më pas”, ka shtuar Kucy.

"Por tani unë jam gjallë dhe autoritetet nuk duket se dëshirojnë të bëjnë ndonjë gjë. E kam kontaktuar prokurorinë në Swinoujscie duke i kërkuar të më kthejnë prapa. Pesë muaj kanë kaluar që prej atëherë, dhe asnjë nuk ka lëvizur. Asnjë përgjigje. Më duhet të punoj, të siguroj veten, por nuk mundem sepse ende jam i vdekur!", ka përfunduar polaku.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:50

"Prifti" kontrabandues i kokainës

Një njeri, i cili ka pohuar të jetë një prift katolik, është arrestuar në aeroportin Schiphol të Amsterdamit, pasi që policia i ka gjetur kokainë ndër rroba.
I dyshuari anonim fillimisht refuzoi të kalonte nëpër një kontroll rutinor të trupit “për arsye fetare”, ka thënë policia holandeze. Më pas i dyshuari është vërejtur duke u transferuar në një sportel tjetër të aeroportit.

Ai u kontrollua dhe më shumë se tre kilogramë të kokainës iu gjetën në pako të ngjitura rreth trupit të tij.

"Kemi parë shumë gjëra, topa bejsbolli të mbushur me kokainë, shishe të verës, por kjo është hera e parë të shohim këtë gjë", ka thënë zëdhënësi i policisë, Robert van Kapel.

Personi, i cili po udhëtonte nga Bolivia, ka vazhduar të këmbëngulte se ishte prift dhe të drejtat e tij ishin shkelur nga kontrolli.

Van Kapel ka shtuar: "Nëse dëshiron të hysh (në Evropë) duhet të kalosh nëpër kontroll të sigurisë, duhet të bashkëpunosh dhe nuk mund të refuzosh të kontrollohet trupi. Ai do të sillet para gjykatësit".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:50

10-vjeçari merr rrugë qindra kilometërshe

Një djalosh dhjetëvjeçar të cilin e kishte marrë malli për gjyshin dhe gjyshen e tij, nuk ka përtuar që, pa përcjelljen e askujt, të merrte rrugë qindra kilometëshe për t’i vizituar ata – mirëpo nuk ka arritur deri tek caku. Djaloshin e ka takuar një konduktor i sinqertë, i cili e ka "dorëzuar" atë tek prindërit e tij.
Djaloshi nga qyteti Manheim kishte vendosur të vizitonte gjyshin e gjyshen, që jetojnë në Lituani, prandaj të shtunën kishte hipur në një tren, pa i njoftuar prindërit e tij paraprakisht.

Udhëtimi i tij kishte marrë fund pas 200 kilometrash, kur konduktori e ka kuptuar se djaloshi nuk kishte biletë dhe ishte pa përcjellje të prindërve, andaj menjëherë e kishte lajmëruar policinë.

Djaloshi i “pafat” natën e kishte kaluar në një shtëpi për fëmijë, ku të dielën kishte ardhur e ëma e tij e brengosur, për ta kthyer në shtëpi. Ajo pak kohë pasi kishte kuptuar se i biri i saj nuk ishte askund kishte lajmëruar policinë lokale për humbjen e tij.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:51

Mekaniku i cili "ia ndien erën" prishjes

Daniel Moncada, pas një sëmundje të rrallë kishte humbur shikimin, mirëpo ka arritur të zbulonte një talent të tij të jashtëzakonshëm. Ai, me ndihmën e shqisave të dëgjimit dhe të nuhatjes, mund të zbulojë çdo prishje në automjet dhe natyrisht ta rregullojë atë.
Daniel Moncada është ish-disenjator nga Deerfield Beach në Florida, i cili pas sëmundjes së tij të rrallë, ka humbur punën e vjetër.

Mirëpo, pasi që ka humbur shikimin, Daniel ka zbuluar talentin e tij, deri atëherë të pazbuluar – që nëpërmes nuhatjes dhe dëgjimit të përcaktojë prishjen në automjet, prandaj me ndihmën e familjes ka hapur një dyqan për automekanikë dhe shitje të pjesëve rezervë.

Klientët nuk i mungojnë, sepse të gjithë dëshirojnë të vërtetohen në “aftësitë e tij çudibërëse”.

Moncada qysh gjatë shkollës së mesme kishte punuar si automekanik, andaj punët në automjet janë të njohura për të, mirëpo disa prej punëve, për shkak të mungesës së shikimit, nuk mund t’i kryej vet.

"Nganjëherë ndihem i pafuqishëm, por kjo më kalon shpejt sepse kam mbështetje të madhe nga familja", thotë Daniel.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:51

Bie nga dritarja derisa gjuante bredhin

Një gjerman ka rënë nga dritarja e banesës së tij, së bashku me bredhin e Krishtlindjeve, të cilën ka dashur ta heq qafësh shpejt e shpejt.
Mashkulli gjerman ka rënë të shtunën mbrëma nga lartësia prej rreth shtatë metrash, derisa po e gjuante bredhin në rrugë, ka njoftuar policia në qytetin Mönchengladbach, në përëndim të Gjermanisë, duke shtuar se pema nuk ka lehtësuar aspak rënien e tij.

"Ekziston një reklamë në të cilën njerëzit kënaqen duke gjuajtur bredhat e Krishtlindjes përmes dritares. Kjo megjithatë, nuk nënkupton që edhe ju duhet të gjuheni pas saj", ka thënë zëdhënësi i policisë lokale.

Mashkulli i pafat është dërguar në spital në gjendje kritike, me lëndime të rënda.
Koleksion me çudira! - Faqe 2 Modify_inline

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Alberti Thu 26 Nov 2009 - 20:51

Ndalohen qirinjtë në kishën prej akulli

Një kishë e punuar tërësisht prej akullit në Rumani, është bërë aq e famshme, sa që është dashur të ndalohet ndezja e qirinjve brenda saj, për t’u parandaluar shkrirja.
Menaxheret e një kishe në Bjeshkët Karpate janë vërshuar nga kërkesat për martesa dhe pagëzime. Aq shumë shërbesa janë kryer brenda saj, saqë qirinjtë nuk pushonin së djeguri, duke shkatërruar kështu enterierin e kishës.

Kisha prej rreth 19 metrash katrorë ishte ndërtuar afër liqenit Balea, 2.034 metra mbi lartësinë detare, nga biznesmeni lokal, Arnold Kingleis, i cili po ashtu ka ndërtuar një hotel të afërt prej akulli.

Inge Florea, zëdhënëse e kishës, ka thënë: "Jemi vërshuar nga kërkesat për ceremoni pagëzimi, martesa apo ngjarje tjera fetare. Është një risi për njerëzit dhe diçka e veçantë që ata mund të kujtojnë më vonë".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Koleksion me çudira! - Faqe 2 Empty Re: Koleksion me çudira!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 15 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi