Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit

Shko poshtë

Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit Empty Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit

Mesazh nga Vizitor Mon 14 Dec 2009 - 9:45

Personat e moshës mesatare dhe ata të shtyrë në moshë do të duhej të përdornin internetin më shumë, sepse në këtë mënyrë rritet puna e trurit dhe eviton ngadalësimin e tij në moshë më të vonshme, kanë zbuluar shkencëtarët amerikanë.

Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë kanë zbuluar se shfletimi i faqeve të internetit stimulon qelizat në tru të cilat janë përgjegjëse për proceset e marrjes së vendimeve dhe kuptimin e gjërave të komplikuara. Ata vlerësojnë se në këtë mënyrë mund të ndalet edhe procesi i ngadalësimit të punës së trurit dhe ndryshimet e tij fiziologjike, të cilat shfaqën në moshën e pleqërisë së shtyrë.

Me pjekjen e trurit, ndodhin shumë ndryshime fiziologjike, të cilat përfshijnë edhe zvogëlimin e madhësisë si dhe zvogëlimin e aktiviteteve në qeliza, e krejt kjo mund të ndikojë në efektshmërinë e tij. Shkencëtarët me këtë studim, siç pohojnë edhe vet, shfletimi i internetit, nëse asgjë tjetër, së paku do të shtonte listën e gjërave të cilat ndihmojnë në mbajtjen e trurit aktiv.

"Kërkimi i faqeve të internetit krijon një aktivitet kompleks të trurit, i cili mund të shërbejë si ushtrim dhe përmirësim i punës së trurit", ka konkluduar udhëheqësi i hulumtimit, profesori Gary Small.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit Empty Re: Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit

Mesazh nga Anakonda Mon 23 Apr 2012 - 17:47

ca thon se na demton ndersa tashi na benka mire
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi