Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje qëndrim me vetveten - Drejtuar motrës pa shami People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje qëndrim me vetveten - Drejtuar motrës pa shami People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nje qëndrim me vetveten - Drejtuar motrës pa shami

Shko poshtë

Nje qëndrim me vetveten - Drejtuar motrës pa shami Empty Nje qëndrim me vetveten - Drejtuar motrës pa shami

Mesazh nga WebMaster Tue 26 Jan 2010 - 12:09

Nje qëndrim me vetveten - Drejtuar motrës pa shami Lule005 Motër, o ti e pastërt, e cila je rritur në kopshtin e fesë Islame dhe je ujitur me ujin e kthjellët të shpalljes dhe u bëre një trëndafil i shtrenjtë, për të cilin duhet që ne ta ruajm. Madje jo vetëm kaq, por pandërprerë duhet të kujdesemi për të.
Unë me të vertëtë i drejtohem një qenije të gjallë, një shpirti të kthjelltë sikur je ti. Pra, vështroj këto fjalë me sytë e zemrës dhe çlirohu nga prangat e nefsit dhe pasioneve dhe shëndrroi këto çaste një lloj qëndrimi me vetvehten, ndoshta një ditë kjo do të jetë shkas që të jeshë në gradat më të larta të xhennetit.
Pasha Atë që na ka krijuar oj motër, unë shpresoj dhe lus Zotin e Madhëruar që të jeshë nga banoret e xhennetit dhe dije se rruga e xhennetit është shumë e lehtë. Mirëpo, mehri i tij është shumë i shtrenjtë, ndërsa çmimi gjendet në duart tuaja, e ai është nënshtrimi i urdhërave të All-llahut të Madhëruar.
Dije o motër e nderuar se Islami ka qëllim primar ngritjen e një shoqërije të pastër ku nuk do të kenë ndikim kryesor dëshirat dhe epshet dhe nuk do të qëndrosh gjithmonë e varur nga ato.
Mu për këtë shkak Islami ia obligoi mbulesën dhe ia urreu zbulimin çdo femre muslimane, e cila beson në Zotin e Madhëruar.
Islami i ka vendosur këto rregulla në veshje për zbukurimin e femrës muslimane që ta formojë atë si një personalitet të vërtetë dhe të jenë mburojë ndaj të keqes së keqbërësve dhe mashtrimit të mashtruesve. Të jetë sikurse gjumshti i paketuar, të cilin nuk e ndotë asgjë dhe të jetë sikur margaritar ku nuk mund të arrijnë duart e keqbërësve.
Motër, Islami ty ta ka obliguar mbulesën jo pse ti je diçka e pahijshme, e cila duhet të mbulohet. Por, sepse ti je sikur margaritari, i cili duhet të ruhet, sepse çdo send sa më të madhe e ka vlerën shtohet nevoja që më shumë të ruhet dhe të mbulohet. Kështu që sa herë që mbulohet muslimanja, shtohet vlera e saj dhe nevoja për të.
Për këtë All-llahu i ka përshkruar gratë në xhennet duke thënë: " Aty rrinë të mbështetura në mbështetëse të gjelbra e shtroja të bukura." [Er-Rahman, 76]
Ka thënë Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] për gratë e xhennetit: "Dhe mbulesa në kokën e saj është më e vlefshme se dynjaja dhe çka në të." (Transmeton Nesaiu me sened sahih)
Ky është përshkrimi i shamisë së saj. O Zot, çfarë nderi dhe pozite e lartë!
Motër, duke pasur parasysh vlerën tënde si muslimane shpesh dëshiroj që të pyes: A e don All-llahun e Madhëruar dhe të Dërguarin e Tij, alejhi selam?!
Përgjigja do të jetë: Po.
E si atëherë e kundërshton urdhërin e All-llahut dhe frikohesh nga mbulesa dhe nga modestia?!
Bukurija jote që të është dhënë në këtë dunja është për burrin tënd musliman, e jo për reklamë. Ndërsa në Ahiret All-llahu do të bëjë shumë e shumë herë më të bukur sesa je tani. Dhe atë ku...? Në xhennetin e përhershëm, atje ku ka çka syri s'ka parë, veshi ska dëgjuar dhe as nuk mundet mu paramendu.
Motër, o ti e cila dëshiron pendimin dhe kthimin tek All-llahu, dëgjo dhe mendo mirë rreth fjalës së All-llahut të Madhëruar:
"Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, pse vërtetë All-llahu i falë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është mëshirues!” (Ez-Zumer, 53]
Që në fillim do të mundohem ta sjell një ngjarje e cila do të jetë shembulltyrë e pendimit dhe kthimit tek All-llahu i madhëruar.
Bëhet fjalë për një vajzë muslimane nga Egjipti, e cila u pendua sinqerisht tek All-llahu dhe shpresojmë se me të njëjtin sinqeritet do ta takojë në Ditën e Gjykimit.
Një ditë motra Hyda ka dalë nga shtëpia e saj dhe me asnjë qëllim tjetër përveç që All-llahu ta bëjë shkak në udhëzimin e ndokujt. Duke qenë e vendosur në qëllimin e saj papritmas takon një vajzë, e cila ishte e veshur me fusran të shkurtë. Vazhdoi ta shikojë dhe vendosi t'i afrohet e ta këshillojë, që ta shpëtojë nga zjarri. I'u afrua dhe me plot butësi dhe mëshirë i tha:
- Motër të ftoj të vish me mu në xhennet, në një shtëpi nga shtëpitë e All-llahut. Vajza i'u përgjigj thirjes së saj dhe së bashku hyrën në xhami.
Kur hyri brenda vërejti se të gjith të pranishmet ishin të mbuluara dhe e shikonin me habi. Motrës huda i erdh keq se ato e shikonin në atë mënyrë dhe shkojë në shitoren, e cila gjendej pranë xhamisë dhe ia bleu një hixhab (mbulesë). Hyri dhe ja dhurojë vajzës hixhabin, të cilën ia bleu dhe i tha:
- Vishe këtë që të mos biesh në sy në mesin e vajzave që ishin në xhami, ndërsa pasi që të dalim si të duash hiqe. Vajza e pranoi dhuratën dhe e veshi. Kjo ishte hera e parë në jetën e saj që ajo vishet me mbulesë. U ngrit dhe e fali namazin e akshamit dhe filloi ta dëgjojë ligjëratën, e cila po mbahej në xhami me një tematik mjaft prekëse, e ajo ishte: Përshkrimi i Xhehennemit.
Pasi që mbaroj ligjërata u ngritën dhe falën namazin e Jacisë dhe duke dalë nga xhamija Hyda i'u drejtua mysafires: "Nëse dëshironi tash mund ta hekni mbulesën. Mysafirja i'u përgjegj: Pasha All-llahun për herë të parë në jetën time e kam përjetuar ëmbëlsinë e imanit dhe Pasha All-llahun nuk do ta hek mbulesën më asnjëherë dhe nuk do ta lë asnjë namaz pa falur. Do të jem thirse në rrugën e All-llahut dhe tërë jetën time do ta kaloj në shërbim të All-llahut të madhëruar.
Nuk kaloi shumë kohë dhe duke dalë nga dera e xhamisë, papritmas e godet një veturë dhe nga goditja e rëndë vajza, e cila u përbetua se do t'ia kushtojë tërë jetën kësaj feje, vdes. Filloi t'i rrjedhë gjak, ai gjak fisnik që ishte i përmalluar për takimin me Krijuesin e tij, dhe me të vërtëtë All-llahu i'a mundësojë të ketë përfundim të mirë, pasiqë deri para një ore ishte nga ato, për të cilat i Dërguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:"Dy grupe nga banorët e Xhehennemit ende si kam parë. Dhe ndër to përmendi: Gra të veshura por të zhveshura, kokat e tyre i kanë sikur gunga në shpinën e deves. Ato nuk do të hynë në xhennet e as që do t'ia ndijnë erën e tij (e era e tij ndihet shum largë)." [Transmeton Muslimi]
Po oj Motër muslimane, ti me të vertetë je ditë dhe nese kalon një ditë ka kaluar një pjesë e jotja. Ti je sikurse një udhëtar, i cili është nisur për tek All-llahu i Madhëruar, dhe gjithsesi musafiri që është nisur në udhëtim një ditë do të mbërrijë... e ajo është dita kur do të qëndrojshë para Gjykuesit Suprem. Atë ditë nga e cila edhe fëmijës do t'i thinjen flokët.
Motër, a nuk je ti Muslimane? A nuk je ti ajo e cila e dëshiron Xhennetin?
Atëherë dëgjoje fjalën e All-llahut të Madhëruar: "O ju që besuat, përgjigjjuni (thirrjes së) All-llahut dhe të të dërguarit kur ai (i dërguari) ju fton për atë që ju jep jetë, (për fenë e drejtë) dhe ta dini se All-llahu ndërhyn ndërmjet njeriut dhe zemrës së tij, dhe se ju do të tuboheni te Ai." [El-Enfal, 24]
Ajo është thirje për ngjalljen e zemrës, ruajtjen e nderit dhe fesë... dhe kush i përgjigjet kësaj thirje do t'i bashkangjitet karavanit të bekuar, të cilin All-llahu e nderoi duke i thënë: "O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave të besimtarëve le t’i vënë mbulesat e veta mbi trupin e tyre, pse kjo është më afër që ato të njihen (se nuk janë rrugaçe) e të mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai është mëshirues." [Ahzab, 59]
Oh sa nder i madh për ty o motër që t'i bashkangjitesh këti karavani të bekuar, në krye të së cilit ishin gratë dhe vajzat e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
Motër! All-llahu, Krijuesi yt dëshiron që edhe ti t'i bashkangjitesh këtij karavani, që së bashku me ata edhe t'i të hyshë në xhennet ,e ti a je e kënaqyr me zgjedhjen që ta ka bërë Mëshiruesi, Mëshirploti, i cili të drejtohet duke thënë:
"Kur All-llahu ka vendosur për një çështje, ose i dërguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjë besimtari dhe asnjë besimtareje që në atë çështje të tyre personale të bëjnë ndonjë zgjidhje tjetërfare. E kush e kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, ai është larguar shumë larg së vërtetës." [El-Ahzab, 36]
Dhe gjithashtu thotë: "Për Zotin tënd jo, ata nuk janë besimtarë (të asaj që të zbriti ty as të asaj para teje) derisa të mos zgjedhin ty për të gjykuar në atë konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tënd) të mos ndiejnë pakënaqësi nga gjykimi yt dhe (derisa) të mos binden sinqerisht." [En-Nisa, 65]
Apo ti po dëshiron ta kundërshtosh urdhërin e Krijuesit tënd?!!
Kjo është një pyetje për të cilën nevojitet një QËNDRIM ME VETVETEN! Ndërsa unë me gjith bindje po e them se nuk mund ta paramendoj se ekziston një muslimane, e cila nuk e dëshiron Xhennetin dhe kënaqësitë e tija dhe symbyllur i ndjek hapat e shejtanit.
Motër! Pasha All-llahun me të vërtetë ligjet, të cilat t'i ka caktuar All-llahu të bëjnë fisnike, të ndershe dhe të mbrojnë. Ti je vajzë, nesër do të jesh grua dhe nënë ku me respektin ndaj teje do të mundet të fitohet Xhenneti, dhe një ditë do të bëhesh gjyshe e një muslimanje. Ti pra do të jesh ajo që ke formuar burra dhe që ke edukuar heroj.
Motër! O ti e pastër, o bija e Hatixhes, Aishes, Esmas, Safijes (gratë e pejgamberit alejhi selam)! O bija e Islamit, a nuk të është bërë e ditur se një nga mënyrat me të cilën jobesimtarët e luftojnë Islamin je ti. Ndoshta të duket për t'u çuditur, por dije se është më se e vërtetë se nëse shkatërrohet morali i një femre muslimane atëherë shkatërrohet edhe familja dhe shoqëria Islame. A thua vallë je e kënaqur që në Ditën e Gjykimit ta takosh All-llahun dhe t'i ke qenë mjet me të cilin luftohet Islami. Motër, ti duhet të jeshë si një tullë e palëvizshme në murin mbrojtës, e cila e mbron Islamin nga keqdashësit.
O ti që deri dje ke qenë ajo që e ke mbrojtur dhe ndihmuar këtë fe, ndërsa sot je bërë barrë e rëndë për Islamin, kthehu dhe bëhu ajo që do ta ngrit flamurin e të vërtetës dhe do t'i zgjojë njerezit nga gafleti. Bëhu ajo që do ta zbukurojë personalitetin e saj me mbulesë dhe turp, dhe do ta shijojë kënaqësinë e Islamit në zemrën e saj, dhe dije vlerën tënde nën hijen e Islamit.
Motër, Një nga armiqtë, të cilët e luftojnë Islamin haptas ditë dhe natë thotë: Gota dhe këngëtarja bëjnë shkatërrim në ummetin e Muhammedit më shumë sesa arma.
Ke kujdes motër që të jeshë nga ato që e luftojnë All-llahun dhe të Dërguarin e Tij! Ke kujdes motër që mos të jesh nga ato, të cilat i përkasin ummetit Islam por megjithatë atyre i'u është humbur turpi dhe feja.
Ke kujdes... une po të pëshpëris dhe po të them: A nuk të është përmalluar shpirti yt për Xhennetin e All-llahut?!
Unë po të thërras për në Xhennet ,ndalu dhe mendo rreth këtyre fjalëve, të cilat i ka thënë i Dërguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: Pas juve do të vijë një kohë e vështirë, ai që do ta mbajë fënë do ta ketë vlerën e pesëdhjetë shehidëve nga ju (nga sahabët)." [transmeton Tabarani ndërsa sheih Albani e ka bërë të vërtetë]
Oh çfarë shpërblimi i madhë për ato, që janë kapur për fenë e tyre dhe për ta respektuar All-llahun dhe për të ruajtur nderin e tyre kanë veshur hixhabin.
Motër! Dije se nuk do të qetësohet zemra dhe shpirti vetëm me kënaqësinë e All-llahut dhe respektin e Tij, dhe për këtë të këshilloj me fjalën e All-llahut ku thotë: "Pra, shpejtoni e mbështetuni tek All-llahu!" [El-Dharijat, 50]
Hajde pra ta kënaqim All-llahun e madhëruar dhe të shpejtojmë tek Ai, dhe hajde me ne që të besojmë për një çast, ndoshta ky do të jetë çasti i fundit ndërsa pas kësaj do ta takojmë të Dërguarin e All-llahut në pellgun ujorë, pranë të cilit nuk afrohet kush pos besimtarëve dhe të jetojmë me të në Xhennetin e pafund dhe me plot kënaqësi ta shohim Krijuesin tonë.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi