Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Matja e një tërmeti People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Matja e një tërmeti People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Matja e një tërmeti

2 posters

Shko poshtë

Matja e një tërmeti Empty Matja e një tërmeti

Mesazh nga Erika Tue 2 Feb 2010 - 8:40

Kina eshte nje nder vendet ku shenohen termetet me te medhenj. Ndoshta per kete arsye Kinezet e lashte ishin te paret te cilet zbuluan disa mjete te caktuara per matjen e termeteve. Ato mjete perbene paraardhesit e sizmografeve bashkekohore, te cilet regjistrojne lekundjet e Tokes me saktesi me te madhe se sa ato te sizmografeve te lashte Kineze. Shumica e vullkaneve shperthejne ne ato zona ku bashkohen pllakat tektonike. Guret e shkrire te pjeses se brendeshme te Tokes kalojne nepermjet carjeve te pllakave dhe shperthejne duke dale ne siperfaqe te tokes ne forme llave. Termetet ndodhin si rezultat i perplasjes se pllakave tektonike. Sizmografet kane nen kontroll te vazhdueshem te gjitha zonat te cilat rrezikohen nga nje termet i mundshem. Keshtu qe kur shkaktohet ndonje lekundje sizmike, keto mjete tregojne disa te dhena ne lidhje me epiqendren dhe madhesine e lekundjes ne stacionet qendrore, aty ku behet perpunimi i te dhenave. Ekzistojne tre lloj lekundjesh. Nga 1-3: konsiderohen si lekundje te lehta. Nga 4-8: me serioze, shfaqen carje muresh, dhe shkaktohen deme te medha neper themele ndertesash. Nga 9-10: rastet ekstreme, ku kemi rrezime urash, permbytje, dhe nje katastrofe te pergjithshme.
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Matja e një tërmeti Empty Re: Matja e një tërmeti

Mesazh nga Anakonda Thu 12 Apr 2012 - 4:48

sa tmerr i kam termetet
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi