Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ivanov: Nuk kemi pretendime territoriale ndaj Greqisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ivanov: Nuk kemi pretendime territoriale ndaj Greqisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ivanov: Nuk kemi pretendime territoriale ndaj Greqisë

Shko poshtë

Ivanov: Nuk kemi pretendime territoriale ndaj Greqisë Empty Ivanov: Nuk kemi pretendime territoriale ndaj Greqisë

Mesazh nga Vizitor Sun 7 Feb 2010 - 2:20

Republika e Maqedonisë nga pavarësimi e deri sot, konteksti historik i papajtueshmërisë, dallimeve midis popujve ballkanikë, e zëvendësoi me politika të ndërtimit të marrëdhënieve të mira fqinjësore të cilat mbështeten ë interesat e përbashkëta dhe zhvillimin rajonal, tha presidenti Gjorge Ivanov në fjalimin e sotëm në Konferencën e sigurisë në Munih.
Ai në fjalimin e tij posaçërisht u përqendruar në kontestin e imponuar për emrin kushtetues të Republikës së Maqedonisë nga ana e Greqisë.
"Që nga ditët e para të pavarësia, me imponimin e këtij kontesti dhe veprimet pasuese, kur dikujt i pengonte realiteti i ri, Republika e Maqedonisë e pavarur. Ky kontest dhe sjellja e fqinjit tonë kishin implikime të tyre në procesin e njohjes ndërkombëtare dhe etablimi i shtetit tonë. I njëjti është përcjellë me negacione, ofendime, bllokada dhe embargo dhe rezultoi me precedent gjatë hyrjes në KB", theksoi Ivanov.
Ai përkujtoi se Greqia kontestin me emrin tërësisht në mënyrë të paarsyshme, madje edhe absurde e prezantoi si problem sigurie".
"Ata, edhe atëherë, dhe sot, e sollën në hamendje opinionin ndërkombëtar. Ndërsa gjoja argumentet e fqinjit tonë në këtë kontekst ishin se kemi pretendime territoriale. Edhe pse ishin të pabaza këto pohime, Republika e Maqedonisë, e ndryshoi Kushtetutën që edhe formalisht të dëshmojë se nuk ka pretendime territoriale, madje edhe e ndërroi emrin e saj shtetëror. Me këtë Republika e Maqedonisë bëri hapa konkret, të cilat nuk jam i sigurt se dikush tjetër në bashkësinë ndërkombëtare do t'i bënte", tha presidenti i Maqedonisë.
Ai theksoi se në vitin 1995 dy vendet nënshkruan marrëveshje kohore me çka pasoi normalizimi i marrëdhënieve. Megjithatë, edhe krahas konstruktivitetit dhe iniciativitetin e Maqedonisë për gjetjen e zgjidhjes për këtë problem, në Samitin në Bukuresht në vitin 2008, tërësisht në kundërshtim me obligimet e Marrëveshjes kohore, Republika e Greqisë e ndaloi hyrjen në NATO të vendit tonë.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi