Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Maqedonisë, sërish viza People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Maqedonisë, sërish viza People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maqedonisë, sërish viza

Shko poshtë

Maqedonisë, sërish viza Empty Maqedonisë, sërish viza

Mesazh nga Vizitor Fri 26 Feb 2010 - 3:59

Maqedonisë, sërish viza F.0226140518455_mNëse eksodi i shpërnguljeve vazhdon edhe disa ditë ka gjasa që Maqedonisë ti anulohet liberalizimi i vizave. Burime nga Brukseli pohojnë për të përditshmen nga Maqedonia “Lajm” se janë duke e rishqyrtuar çështjen e liberalizimit të vizave.
“E gjithë kjo është në kundërshtim me udhërrëfyesin e liberalizimit të vizave, rregullave mbi të cilat është fituar liberalizimi i vizave. Nëse vazhdon me këtë mënyrë mund të vihet në pikëpyetje edhe funksionimi i mëtejshëm i liberalizimit të vizave”, tha ky burim diplomatik.
Për momentin vetëm në Belgjikë ka mbi pesë mijë shqiptarë, kryesisht nga Kumanova dhe Likova.
Sekretari shtetëror i Ministrisë së Punëve të Jashtme (MPJ) të Maqedonisë, Abdyklkadër Memeti thotë për “Lajm” se gjendja është jashtëzakonisht serioze dhe alarmante, konkretisht në Belgjikë, por kemi raste edhe në shtetet e tjera evropiane.
“Sipas të dhënave të autoriteteve belge, në Belgjikë për momentin ka mbi 5 mijë shqiptarë, kryesisht nga rajoni i Kumanovës dhe Likovës, (80 për qind), të cilët fatkeqësisht kanë mbet edhe rrugëve”, thotë Memeti.
Ai sqaron se një pjesë që kanë shkuar më herët dhe kanë aplikuar për azil janë të vendosur nëpër qendra dhe strehimore, të cilat janë të mbushura plot e përplot, disa kanë shkuar nëpër familje, ka disa që shkojnë nëpër klube, nëpër xhami, nëpër restorante të shqiptarëve, por ka dhe shumë nga ato që kanë mbetur rrugëve.
“Një gjë është e qartë se ky është manipulim klasik me popullatën dhe me shpresat e tyre për një jetë më të mirë. Nuk dua ti komentoj shkaqet se përse bëhet ky manipulim me shqiptarët dhe kryesisht me atë rajon, (janë shkaqe biznesi apo janë shkaqe me prapavija të tjera), por një gjë është më se e qartë, se asnjë qytetar i Maqedonisë nuk do të mund të marrë asnjë lloj azili, në asnjë shtet anëtare të Unionit Evropian”, thekson sekretari i MPJ-së.
Memeti thotë se fatkeqësia e tyre është se janë harxhuar, kanë shitur pasuritë e tyre, qoftë të tundshme apo të patundshme, kanë marrë familjet, janë munduar deri atje. Autoritetet belge tashme i kanë ndryshuar edhe procedurat e azilit.
“Ka qëndrim të prerë nga autoritetet belge. Për dallim prej asaj se procedura për përgjigje për azil shkon nga një muaj deri më dy, përgjigjet tani do të jepen shumë më shpejt, në mënyrë kolektive dhe të gjitha do të jenë negative. Të gjithë ata që do të kapen me qëndrim të paligjshëm, mbi tre muaj qëndrim, do të depërtohen që atje dhe do të ballafaqohen edhe me dënime, gjoba si dhe do tu vulosen pasaportat, ku do tu ndalohet hyrja për në shtetet e shengenit, minimum tre vjet, ose edhe përgjithmonë”, sqaron Memeti, duke shtuar se së pari duhet të ndalojmë fluksin e ikjeve e më pas të marrim masa të tjera.
Ky fluks i shpërnguljeve ndikon negativisht në imazhin e Maqedonisë, dhe në imazhin e vetë shqiptarëve të cilët janë 100 për qind për integrimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO. /
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi