Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Disidentët kubanë në grevë urie People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Disidentët kubanë në grevë urie People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Disidentët kubanë në grevë urie

Shko poshtë

Disidentët kubanë në grevë urie Empty Disidentët kubanë në grevë urie

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 0:06

Disidentët kubanë në grevë urie 34z0jgz


Havanë, 27 shkurt - Disa disidentë kubanë thonë se do të refuzojnë ushqimin në shenjë proteste për vdekjen më herët gjatë kësaj jave të një kundërshtari qeveritar të burgosur.
Grupi opozitar, Komisioni kuban për të Drejtat e Njeriut tha se katër disidentët e burgosur do të refuzojnë ushqimin.
Një tjetër aktivist anti-qeveritar, i cili nuk është në burg, ka deklaruar se edhe ai do të refuzojë ushqimin dhe pijet.
Orlando Zapata Tamayo vdiq të martën në një spital në kryeqytetin Havana, pas grevës së urisë 85 ditëshe.
Vdekja e tij shkaktoi protesta ndërkombëtare dhe presidenti kuban Raul Castro shprehu keqardhje.
Katër disidentët e burgosur, të cilët planifikojnë të fillojnë grevën e urisë janë Eduardo Diaz Fleitas, Diosdado Gonzalez Marrero, Nelson Molinet Espino dhe Fidel Suarez Crus, njoftoi grupi opozitar.
Guillermo Farinas, një aktivist dhe gazetar, i cili jeton në qytetin e Santa Claras, tha se tashmë është duke refuzuar ushqimin dhe po përjeton dhimbje koke, si rezultat i kësaj.
Pesë disidentët, kërkojnë lirimin e rreth 200 të burgosurve politikë në Kubë.
Vdekja e Tamayos ka shkaktuar kritika të shumta në adresë të qeverisë kubane jashtë vendit.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi