Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Termetet kercenojne bregdetin e Adriatikut dhe Kosoven People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Termetet kercenojne bregdetin e Adriatikut dhe Kosoven People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Termetet kercenojne bregdetin e Adriatikut dhe Kosoven

Shko poshtë

Termetet kercenojne bregdetin e Adriatikut dhe Kosoven Empty Termetet kercenojne bregdetin e Adriatikut dhe Kosoven

Mesazh nga Vizitor Thu 4 Mar 2010 - 4:04

Seria e dridhjeve të tokës në botë, pas Haitit dhe Kilit, dje ka vazhduar me Filipinet, Kirgizinë dhe Turqinë, që të tre të intensitetit mesatar.
Slavica Radovanoviq, drejtoreshë e Entit Sizmik të Serbisë, sqaroi për “Blicin” se tërmetet e tilla kanë tërhequr vërejtjen e publikut vetëm pas goditjes së fuqishme në Kili, i cili mori mbi 700 jetë. Sipas saj, rajoni i Ballkanit nuk bën pjesë në vise me aktivitet të lartë sizmik, por edhe këtu në disa vite të ardhshme mund të priten tërmete më të fuqishme.
“Ne brigjet e Adriatikut, nga Mali i Zi e deri në Rjekë të Kroacisë mund të ndodhin tërmete edhe mbi gjashtë ballë të Rihterit. Meqë tërmete të tilla nuk ka pasur një kohë mjaft të gjatë, serinë e tërmeteve më të lehta në këtë zonë mund ta kuptojmë si paralajmërim i tërmeteve më të fuqishme të ardhshme. Ata do të mund të ndodhnin në disa vite të ardhshme”, saktëson ajo.
Radovanoviq përkujton se në Kosovë në vitin 2002 në Gjilan qe shënuar tërmeti me fuqi 5.3 ballë të Rihterit, ndërsa vitin e kaluar në Dibër të Shqipërisë tërmeti kishte fuqinë prej 5.7 ballë të Rihterit.
“Në bazë të renditjes sizmike gjatë një viti të fundit, shihet se në zonën e Pejës dhe në pjesën veriore të,Rrfashit të Dukagjinit po akumulohet energjia sizmike, e cila do të mund të lirohej gjatë disa viteve të ardhshme, e ndoshta edhe këtë pranverë a verë”, thotë ajo dhe shton se tërmete të fuqishme mund të priten edhe në Bullgari e Rumani.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi