Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Maqedonia nuk reagon ndaj kritikave të DASH People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Maqedonia nuk reagon ndaj kritikave të DASH People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maqedonia nuk reagon ndaj kritikave të DASH

Shko poshtë

Maqedonia nuk reagon ndaj kritikave të DASH Empty Maqedonia nuk reagon ndaj kritikave të DASH

Mesazh nga Vizitor Fri 12 Mar 2010 - 12:48

Maqedonia nuk reagon ndaj kritikave të DASH 20091130165926skopje_square203
Qeveria maqedonase ende nuk ka reagur ndaj raportit te DASH-it
Autoritetet në Maqedoni nuk kanë reaguar ndaj raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për të drejtat e njeriut.


Në këtë raport për Maqedoninë thuhet se mbështetja qeveritare për ndërtimin e kishës ortodokse në sheshin e Shkupit ka nxitur tensione ndër fetare dhe ndër etnike.

Ndërtimi i kishës është pjesë e projektit "Shkupi 2014" dhe ka shkaktuar debat të fuqishëm në vend si dhe ka hyrë edhe në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për të drejtat e njeriut.

Raporti evidenton ndërhyrjen e qeverisë në çështje fetare, ndërkohë që në Maqedoni feja është e ndarë nga shteti.

Tensionet mes maqedonasve dhe shqiptarëve, vë re raporti, janë reflektuar edhe në fushat e arsimit, punësimit apo edhe në politikë.

Asnjë zyrtar në Maqedoni nuk ka komentuar për raportin vjetor për të drejtat e njeriut, të DASH-it, që përmend edhe situatën në burgje, të cilat thuhet se janë të stërmbushura dhe me kushte tejet të këqija.

Ndërkohë thuhet se autoritetet nuk kanë hetuar rrahje të raportuara apo dhe keqtrajtime të të burgosurve nga policia ose rojet e burgjeve.

Polica përmendet se nuk ka bërë sa duhet as për të garantuar të drejtën për t'u tubuar.

Shqetësim shprehet edhe për diskriminimin e personave me aftësi të kufizuara dhe romëve.

Ndërkohë për sa i përket zgjedhjeve lokale dhe presidenciale të vitit 2009, përcillet vlerësimi i OSBE-së se ato ishin kryesisht të lira dhe të drejta dhe sipas standardeve ndërkombëtare.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi