Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rama prezanton masterplanin për transportit publik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rama prezanton masterplanin për transportit publik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rama prezanton masterplanin për transportit publik

Shko poshtë

Rama prezanton masterplanin për transportit publik Empty Rama prezanton masterplanin për transportit publik

Mesazh nga Vizitor Thu 18 Mar 2010 - 4:00

Rama prezanton masterplanin për transportit publik Rama-planiBashkia e Tiranës ka prezantuar masterplanin për zhvillimin e transportit publik në kryeqytet, që konsiderohet si zgjidhja kryesore e trafikut te renduar .

Ky masterplan thekson optimizimin e sistemit ekzistues te transportit publik ashtu edhe shtimin e rrjetit të linjave të reja. Deri ne vitin 2020 llogariten me shume se 100 korsi të rezervuar për transportin publik dhe 88 km korsi te rezervuara per autobuset qe levizin me nje drejtim.

“Duke patur në dispozicion të gjithë hartën e projekteve që duhet të nisim dhe realizojmë zbatimin e këtij masterplani, ne kemi në dorë instrumentin që na duhet për të përballuar sfidën e rritjes së lëvizjeve në qytet. Do të rrisim cilësinë e transportit publik,cilësinë e lëvizjes dhe cilësisë së jetës”, u shpreh kryebashkiaku, Edi Rama.

Korsitë e rezervuara për transportin publik do të ndikojnë në reduktimin e trafikut me mjete private, me shume siguri, ulje e kosto se sherbimit respektim i orareve te shërbimit dhe të frekuences kohore.

Gjithashtu do te shtohen gjashte linja duke shtuar dhe zgjatur linjat e unazes. Gjithashtu do te eliminohet trafiku tranzit ne qender.Sistemi parashikon qe përtej vitit 2020 të mendohet për ndertimin e rrjetit urban hekurudhor ku perfshihen 20 km binare ne zone urbane.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi