Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndotja e bregdetit, Mediu: Ndërhyrje e shpejtë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndotja e bregdetit, Mediu: Ndërhyrje e shpejtë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndotja e bregdetit, Mediu: Ndërhyrje e shpejtë

Shko poshtë

Ndotja e bregdetit, Mediu: Ndërhyrje e shpejtë Empty Ndotja e bregdetit, Mediu: Ndërhyrje e shpejtë

Mesazh nga Vizitor Thu 1 Apr 2010 - 4:20

Ndotja e bregdetit, Mediu: Ndërhyrje e shpejtë Mediu-mjedisiNdotja e bregdetit, pikërisht këtë prag sezoni turistik duket alarmante. “Shqipëria tjetër”, rubrika e Top Channel tregoi se si një pjesë e madhe e vijës bregdetare është e ndotur nga mbetjet urbane dhe inerte, cka ka shqetësuar strukturat e Ministrisë së Mjedisit.

Ministri i Mjedisit Fatmir Mediu tregon se do te ngrihet nje grup nderministror, i cili do te merret jo vetem me percaktimin e zonave te ndotura por edhe me pastrimin e tyre.

“Kemi ngritur një komitet ndërministror. Ministria e Mjedisit do të bëjë një përcaktim të qartë të vijës së ndotur dhe do të përpiqemi të japim kontributet tona përpara sezonit veror”, u shpreh Mediu.

Ministri ka theksuar se eshte shume i rendesishem bashkepunimi mes te gjitha strukturave te pushtetit vendor qe e ka detyre primare pastrimin dhe me pas atij qendror, por edhe ndergjegjesimi i qytetareve dhe i vendimarresve.

“Përvec vullnetit të qeverisë për të vepruar sa më shpejt, duhen marrë masa me penalitete ndaj cdo lloj subjekti. Krahas tyre duhet rritur koshienca qytetare, si dhe përpjekja më e madhe e të zgjedhurve vendorë”, u shpreh Mediu.

Ministria ka pergatitur nje draft mbi strategjine kombetare te menaxhimit te mbetjeve urbane, permes se cilit synohet jo vetem mbledhja, grumbullimi dhe perpunimi, por edhe stimulimi i bizneseve qe permes riciklimit te mbetjeve mund te perftojne energji apo produkte te tjera.

Mediu shprehet se se shpejti pritet te kemi nje ligj per kufizim te prodhimit te ambalazheve plastike te cilat do te zevendesohen me materiale letre apo qelqi.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi