Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aksidentet, paguhet pak People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aksidentet, paguhet pak People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aksidentet, paguhet pak

Shko poshtë

Aksidentet, paguhet pak Empty Aksidentet, paguhet pak

Mesazh nga Vizitor Tue 6 Apr 2010 - 6:15

Aksidentet, paguhet pak Aksidenti-auto
Arkiv
Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare thotë se kompanitë e sigurimeve në Shqipëri paguajnë pak dëme në raport me të ardhurat që marrin nga sigurimet e detyruara.


Në vitin 2008, raporti dëme-prime për sigurimet motorrike, që përbëjnë pjesën dërrmuese të tregut, ishte 30 për qind. Edhe në vitin 2009, sipas AMF nuk pritet ndonjë rritje e lartë e këtij treguesi.

Raporti dëme-prime ne Shqiperi eshte 2.5 herë më i ulet nga mesatarja europiane. Ndersa ne vendet e rajonit ky tregues është mbi 50 për qind.

Raporti i ulët dëme/prime pranohet edhe nga vetë kompanitë e sigurimeve, të cilat thonë se kjo i dedikohet kryesisht faktit se tregu i sigurimeve në Shqipëri është ende i ri dhe i pazhvilluar.

Autoriteti thotë se në këto kushte ka ndërmarrë një sërë nismash për të përmirësuar tregun.

Tregu i sigurimeve në Shqipëri përllogaritet në rreth 70 milionë dollarë ne vit, duke patur treguesin më të ulët për frymë në rajon, gati 20 dollarë, kur në vendet e tjera, edhe ato të rajonit ky tregues është disafish më i lartë.

Nderkohe vetem ne vitin 2009, shifra zyrtare e aksidenteve me automjete u rrit 20 perqind, duke shenuar 1316, perkundrejt 1096 ne vitin 2008. Por nje pjese e konsiderueshme e tyre nuk perfundojne ne dyert e kompanive ku jane siguruar duke u zgjidhur me pagesa nen dore nga vete pronaret e makinave qe konsiderohen shkaktare te aksidentit.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi