Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Emigrantet ngushtojnë xhepat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Emigrantet ngushtojnë xhepat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Emigrantet ngushtojnë xhepat

Shko poshtë

Emigrantet ngushtojnë xhepat Empty Emigrantet ngushtojnë xhepat

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Apr 2010 - 3:45

Emigrantet ngushtojnë xhepat Euro1Kursimet e emigrantëve shqiptarë janë 5.2 here më të larta se paratë që ata dërgojne në Shqipëri.



Studimet tregojne se shqiptaret kursejnë të paktën 2 herë më tepër se emigrantët moldave dhe boshnjakë që punojnë në perëndim dhe këto para nëse do të thitheshin nga qeveria shqiptare do të kishim rritje të remitancave në vend.

“Kriza mund të zgjasë edhe një ose e shumta dy vjet dhe atëherë duhet të shohim cfarë duhet të bëjmë me këto remitanca. Duke u bazuar në një hipotezë, që emigracioni shqiptar është rreth 1.2 milionë, në vendet kryesore pritëse, dhe duke marrë një numër prej rreth 404 mijë familjesh ne emigrim, rezulton që këto kursime gjatë vitit 2008 kanë qenë rreth 3.5 miliardë euro, pra është një shumë jashtëzakonisht e lartë. Kjo shifër është thuajse 5 herë më shumë sec janë dërgesat e remitancave në vendlindje. Sikur nëpërmjet sistemit bankar, ose nëpërmjet një bashkëpunimi të sektorit publik dhe privat, një pjesë do të investoheshin apo do të futeshin në vendlindje, atëherë do të kishim një ndryshim cilësor rreth përbërjes së remitancave”, u shpreh Ilir Gedeshi, drejtor i Qendrës së Studimeve Ekonomikë Sociale.

Rritja e dergesave monetare nga emigrantet eshte shume e rendesishme per nje vend si Shqiperia, ku remitancat zene 9 deri 22 perqind te GDP-se.

Studimet ne vite kane treguar se nje familje e varfer nga nje jo e varfer dallon nga fakti nese merr ose jo remitanca. Ulja e tyre pas 2007 ku ne Shqiperi jane futur 1/3 miliardë dollare ka ndikuar ne rritjen e varferise. Por kriza ekonomike ka bere qe
12 % e emigrantevë të shprehen se mund te kthehen ne Shqiperi. Ata kerkojne ose te hapin nje biznes ose te gjejne nje vend pune.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi