Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dibër, banorët ngrenë prita me fondet e tyre People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dibër, banorët ngrenë prita me fondet e tyre People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dibër, banorët ngrenë prita me fondet e tyre

Shko poshtë

Dibër, banorët ngrenë prita me fondet e tyre Empty Dibër, banorët ngrenë prita me fondet e tyre

Mesazh nga Vizitor Mon 26 Apr 2010 - 1:54

Dibër, banorët ngrenë prita me fondet e tyre DIBER-E-MADHE-PORTAT-MBULIMPrurjet e Drinit të Zi, vazhdojnë të mbeten në kuota maksimale, e për pasojë të paktën 15 shtëpi dhe rreth 10 hektarë tokë të fshati Gjoricë, në Bulqizës, vazhdojnë të jenë të përmbytura nga uji.

Dalja e ujërave të Drinit jashtë shtratit të rrjedhjes së tij, ka ndodhur në lagjen e Gjoricës së Poshtme, ku më të goditur janë banorët e fisit Jella dhe Ballie. Banorët ngrenë shqetësimin se tashmë që është momenti i mbjelljeve të pranverës, tokat e tyre janë të mbuluara nga uji dhe nuk dinë se deri kur do të vazhdojë kjo situatë.

Ndërkohë, ata janë përpjekur që me shpenzimet e tyre të mund të ngrenë prita për frenimin e ujit. “Prurjet e këtyre ditëve kanë qenë të mëdha dhe për pasojë lumi ka dalë nga shtrati i tij, duke çarë edhe digën e ndërtuar në këtë pjesë të Drinit, vetëm para gati dy vitesh”, thonë banorët.

Ndërkohë që ata shtojnë se rritja në kuota maksimale e prurjeve të Drinit, ka ndodhur nga hapja e portave të shkarkimit në hidrocentralin e Spilesë në Dibër të Madhe të Maqedonisë. Ndërkohë, një situatë e tillë ka alarmuar banorët e gjithë fshatit, pasi Drini rrezikon të dalë nga shtrati duke çarë argjinaturën në hyrje të Gjoricës së Sipërme, gjë që do të çonte në përmbytjen e gjithë fshatit.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi